Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

43 λεπτά πριν, AsiM said:

>5% δεν είπες?? τι μικρότερο ? δεν εννοείς ότι η διαφορά είναι μεγαλύτερη του 5% στη μία πλευρά, ή λάθος κατάλαβα?

η μια πλευρά είναι μικρότερη με ποσοστό >5%, πχ αντι για 10 μ είναι 9,40 μ στην πράξη. Οι υπόλοιπες πλευρές είναι μεγαλύτερες με ποσοστό < 5%

Link to comment
Share on other sites

liumier   δηλαδή το Ισόγειο που είχε ένα μικρό τμήμα κατ'επέκταση <5% και ύψος <5% μπήκε κατ. 3, ενώ ο όροφος που είχε τη γωνία και το ίδιο με το ισόγειο τμήμα κατ'επέκταση <5% μπήκε ΥΔ + ΥΔ/ΥΚ..... και γιατί δεν έμπαινε και το "υπόλοιπο κατ'επέκταση <5%" του ορόφου στην κατ. 3, όπως και το "υπόλοιπο κατ'επέκταση <5%" του ισογείου?  Οπότε τελικά να έχουμε μια 3-ιειε για όλο το περίγραμμα του κτιρίου και το ύψος και μια ΥΔ για τη γωνία?   πάει ανά όροφο η 3ιειε?όχι σε όλο το κτίριο?(αφού δεν έχει κ σύσταση , όπως και το δικό μου)

Εγώ έχω 4 όροφο χωρίς σύσταση, λέω να βάλω τελικά μια κατ. 3ιειε για ύψος κ γενικά περίγραμμα όλου του κτιρίου και θα βάλω και ΥΔ-ΥΚ και στα μικρά κομματάκια που προεξέχουν, μαζί με το μεγάλο, να τελειώνουμε, κουράστηκα πια να σκέφτομαι για 3 τ.μ.  ... 

 

1 ώρα πριν, LESS said:

η μια πλευρά είναι μικρότερη με ποσοστό >5%, πχ αντι για 10 μ είναι 9,40 μ στην πράξη. Οι υπόλοιπες πλευρές είναι μεγαλύτερες με ποσοστό < 5%

αααα LESS εννοείς ότι δεν υλοποιήθηκε σε ποσοστό >5%, νομίζω ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία αν αυτό που δεν υλοποιείται δεν παραβιάζει τη νομιμότητα του υπόλοιπου/διάφορες πολεοδομικές διατάξεις, όπως π.χ. η υποχρεωτική στέγη στους παραδοσιακούς οικισμούς (έτσι έλεγε ο 4178-εγκ.3, αν και κάποια στιγμή στις αρχές του 4178 είχα πάει στη ΔΟΚΚ κ μου είχαν πει ότι κάτι που δεν κατασκευάζεται πάει με αναλυτικό η καθαίρεσή του και καλά)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, liumier said:

Asim

Αν σε βοηθάει η εξής περίπτωση: σκελετός διώροφης οικοδομής (χωρίς σύσταση) κατά την Ο.Α. ήταν ίδιος και στις δύο στάθμες με εξαίρεση στον όροφο να έχει μια γωνία 3Χ3 ανοικτή επειδή δεν του περίσσευε Σ.Δ.

Στην κατασκευή έκλεισε την γωνία και ακόμα η μια διάσταση της πλευράς του κτιρίου (που ήταν και διάσταση του ανοικτού χώρου) ήταν μεγαλύτερη εντός του 5% συν και το ύψος του ισογείου που ήταν και αυτό εντός του 5% (όλη η κατασκευή μικρότερη του επιτρεπόμενου ύψους).

Στο δια ταύτα υπολογίστηκε το ισόγειο που είχε σαν αυθαιρεσία μόνο την διαστάσεις  εντός του 5% με Κατ.3 ιειε και ο όροφος Υ.Δ. για το κλείσιμο και Υ.Δ + Υ.Κ. για το υπόλοιπο 

 

Αυτό είναι προς την πλευρά της ασφαλείας και σίγουρα σωστό. Εγώ δεν θα θεωρούσα λάθος βέβαια αν έπαιρνες το κλείσιμο του 3x3 σαν ΥΔ και όλα τα υπόλοιπα με κατ3. Θα μου πεις υπάρχει και ο περιορισμός με τα τετραγωνικά και το 5%, εκεί πιστεύω αναφέρετε στα τετραγωνικά που ρυθμίζονται με την κατ3 και όχι σε αυτά που ρυθμίζονται με ΥΔ, κάποιοι συνάδερφοι βέβαια διαφωνούν σε αυτό. Επίσης εφόσον δεν υπάρχει σύσταση παίρνεις όλο το κτίριο σαν 1! Τέλος έχει σημασία και για τι διαφορά στο ποσό μιλάμε, αν με ΥΔ+ΥΚ είναι μικρό το πρόστιμο, πάμε έτσι και τελείωσε.

 

LESS Σίγουρα θα την αναφέρεις στην τεχνική έκεθση, αν έχεις αναλυτικό μπορείς την μείωση της διάστασης να την βάλεις εκεί. Επίσης μερική συνάδελφοι θα το αγνοούσαν διότι ο νόμος μιλάει για υπερβάσεις.

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

όταν έχω παραβάσεις της Κατηγορίας 3 με παλαιότητα προ του '83 μαζί με παράβαση (πάλι Κατηγορίας 3) που έγινε μεταγενέστερα, θα πρέπει να δηλώσω 2 φύλλα καταγραφής στο σύστημα (για να δηλωθεί σωστά η παλαιότητα εννοώ);

Έκανα μια δοκιμή, φαίνεται να χρεώνει μια φορά το 250άρι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mrkyz said:

όταν έχω παραβάσεις της Κατηγορίας 3 με παλαιότητα προ του '83 μαζί με παράβαση (πάλι Κατηγορίας 3) που έγινε μεταγενέστερα, θα πρέπει να δηλώσω 2 φύλλα καταγραφής στο σύστημα (για να δηλωθεί σωστά η παλαιότητα εννοώ);

Η παλαιότητα δεν παίζει κανένα ρόλο στον υπολογισμό προστίμου όταν έχεις στη δήλωση μόνο κατηγορία 3. Μπορείς στην τεχνική έκθεση για λόγους πληρότητας να αναφέρεις το διαφορετικό έτος κατασκευής τους. Σημασία έχει να είναι πριν την 28/7/2011 μια και αυτό αποτελεί το κριτήριο ένταξής τους στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,το ιβιβ) αποθήκη μέγιστης .............,αφορά μονο ισόγειες,διότι στο 4178 δεν ίσχυε κάτι τέτοιο<<Διευκρινίζεται ότι το εδάφιο αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο ισόγειες, αυτοτελείς αποθήκες>>

2.στο ββ)περιλαμβάνονται όλοι οι εξώστες ,πάνω απο 3μ ,ανεξάρτητα χρόνου κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, nikosantonakas said:

καλημερα,το ιβιβ) αποθήκη μέγιστης .............,αφορά μονο ισόγειες,διότι στο 4178 δεν ίσχυε κάτι τέτοιο<<Διευκρινίζεται ότι το εδάφιο αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο ισόγειες, αυτοτελείς αποθήκες>>

2.στο ββ)περιλαμβάνονται όλοι οι εξώστες ,πάνω απο 3μ ,ανεξάρτητα χρόνου κατασκευής?

Καλημέρα

2. προφανώς ήθελες να γράψεις γγ), δεν λέει κάτι για χρονολογία, οπότε όλοι μέχρι το 2011 συν του ότι αν είχες ήδη εξώστη εκεί, επιτρεπόταν ούτως ή άλλως. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2020 at 7:10 ΜΜ, Pavlos33 said:

Η παλαιότητα δεν παίζει κανένα ρόλο στον υπολογισμό προστίμου όταν έχεις στη δήλωση μόνο κατηγορία 3. Μπορείς στην τεχνική έκθεση για λόγους πληρότητας να αναφέρεις το διαφορετικό έτος κατασκευής τους. Σημασία έχει να είναι πριν την 28/7/2011 μια και αυτό αποτελεί το κριτήριο ένταξής τους στο νόμο.

Καλημέρα συνάδελφε, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτή ήταν και η δική μου σκέψη στην αρχή, είπα όμως να ρωτήσω αν πρέπει να γίνει αλλιώς.

Έκανα το ίδιο ερώτημα στο ΤΕΕ, αναφέρω την απάντηση για όποιον ενδιαφέρεται: Αν από την δήλωση 2 φύλλων καταγραφής με Κατηγορία 3 αντί για 1 φύλλο καταγραφής προέκυπτε διπλασιασμός προστίμου, τότε θα μπορούσαν να δηλωθούν οι παραβάσεις σε 1 φύλλο καταγραφής αθροιστικά (έως 15.000 ευρώ), με τη δυσμενέστερη παλαιότητα και με εξήγηση στην τεχνική έκθεση για τις διαφορετικές χρονολογίες κατασκευής. 

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikosantonakas said:

καλημερα,το ιβιβ) αποθήκη μέγιστης .............,αφορά μονο ισόγειες,διότι στο 4178 δεν ίσχυε κάτι τέτοιο<<Διευκρινίζεται ότι το εδάφιο αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο ισόγειες, αυτοτελείς αποθήκες>>

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.