Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ναι κ εμένα η πρώτη μου σκέψη ήταν οτι δεν μπορώ να τον τακτοποιήσω. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι αφού δεν πληρεί τα κριτήρια της κατηγορίας 3 ίσως μπορεί να μπει στον αναλυτικό προϋπολογισμό. (επειδή είναι κ εντός της επιτρεπόμενης απόστασης) 

Δεν έκρινα μόνη μου ότι μπορεί να εξέχει 0,99 (1/10 του πλάτους του δρόμου), το είδα στο διάγραμμα κάλυψης της άδειας. 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! 😊😊Θα το δω μήπως μπορούμε να βγάλουμε άδεια (αν κ χλωμό το κόβω να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης) 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες το πρόβλημα ποιο είναι. 

Λόγω του εξώστη έχεις παραβίαση Κ.Χ πόλης. Η μόνη περίπτωση για να γινόταν υπαγωγή ήταν αν το αυθαίρετο τμήμα εξώστη να πληροί ταυτόχρονα τα δυο κριτήρια. 

α) επαύξηση επιφάνειας μέχρι 20% της εγκεκριμένης επιφάνειας από την άδεια και β) ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 3 μ κάτω από την επιφάνειά του. 

Μόνο σε αυτή την περίπτωση μπορείς να κάνεις υπαγωγή ακόμη και αν παραβιάζεται κ.χ πόλης. Άρα τον αναλυτικό (1 λπ) και ένταξη προφανώς σε κατηγορία 4 (ή 5 αν έχει και προκήπιο) την ξεχνάς αφού αντίκειται στις διατάξεις του άρθρου 89.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι ο κοινοχρηστος είναι το πρόβλημα 🙄🙄 και δεν μπορώ να τακτοποιήσω. 

Ευχαριστώ κ πάλι για τη βοήθεια! (και ελπίζω μην έγραψα κάτι παρεξηγησιμο χωρίς να το καταλάβω!) 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στη κατ'.3 μπορούμε να δηλώσουμε περισσότερες από μία αποθηκες;Εχω μπερδευτεί εγώ νόμιζα μόνο μια αλλά άλλοι αναφέρουν ότι μπορούμε και παραπάνω αρκει να πληρούν τις προϋποθέσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν αθροιστικά η επιφάνειά τους δεν υπερβαίνει τα 15 τ.μ (Πχ 3 αποθήκες με επιφάνειες έστω 3,5,7 τμ.). και το ύψος της κάθε μιας έως και 2,50 μ.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω αυθαιρεσία κτιριοδομικού κανονισμού (κατηγορία 3, περίπτωση (ιστιστ)) και λοιπή παράβαση (άρθρο 100, παρ. 5). Μπορώ να τις συμπτύξω όπως περιγράφει το τελευταίο εδάφιο της σελ.18 της εγκυκλίου 2?

"Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες μικρές παραβάσεις με αυθαιρεσίες της παρ.
5 του άρθρου 100 είναι δυνατή η σύνταξη  αναλυτικού προϋπολογισμού για το σύνολο των
αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5 του άρθρου 100) προκειμένου να υπολογιστεί το
ενιαίο ειδικό πρόστιμο."

Ή με φρενάρει η τελευταία παράγραφος της κατηγορίας 3 όπως είναι στο ΦΕΚ?   

"Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την
παρούσα κατηγορία, εφαρμόζεται η παράγραφος 5 του άρθρου 100, με την επιφύλαξη της περίπτωσης ιστ
, για την οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις υπολογισμού του προστίμου του ίδιου άρθρου.
"

Εννοείται πως γνωρίζουμε όλοι ότι το (ιστ) θα έπρεπε να είναι το (ιε), αλλά δεν διορθώθηκε ποτέ....... (εκτός αν λανθάνω).

Δηλ. τα ανοίγματα προς όμορα οικόπεδα πως θα τα αποτιμήσω σε εμβαδό?? χαχα..........

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, θα ήμουν υποχρεωμένος............

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2018 at 10:02 ΠΜ, Astrolavos said:

Διαφορετικές ΟΙ = Διαφορετικές Δηλώσεις

Εφόσον λες ότι έχεις κατηγορία 3, περίπτωση (ιστιστ), καταλαβαίνω ότι θεωρείς ότι πληροί τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3. Η λοιπή παράβαση είναι άλλη, σωστά? Εφόσον ισχύουν τα ανωτέρω θεωρώ ότι μπορείς να τις συμπτύξεις σε έναν αναλυτικό. Καλύτερα όμως δώσε περισσότερα στοιχεία, τί παράβαση κτιριοδομικού και τί λοιπή παράβαση έχεις. 

Παραθέτω την παλιά απάντηση του 2018 (άσχετη με αυτό το θέμα) διότι με προβλημάτισε για δική μου περίπτωση. 
 
Γιατί; Αυτό δεν ισχύει μόνο για την κατηγορία 1; Ή έχω χάσει επεισόδια;

Edited by maria983
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε οροφοδιαμέρισμα (οριζόντια ιδιοκτησία) διαπιστώνεται ότι η πολυκατοικία από την μια πλευρά "τραβήχτηκε" κατά μισό μέτρο όταν κατασκευάστηκε σε σχέση με το όριο που έχει προβλεφτεί στην οικοδομική άδεια. Δηλαδή η διάσταση είναι μικρότερη κατά μισό μετρό σε σχέση με την εγκεκριμένη. Δεν μπορώ να το βάλω στην υποπερίπτωση ιειε της Κατηγορία 3 γιατί η μεταβολή είναι πάνω από 5%. Μπορεί να πάει με αναλυτικό? Θα το βάζατε εναλλακτικά ως αλλαγή θέσης? (Μόνο το ένα όριο έχει υλοποιηθεί λανθασμένα με αποτέλεσμα να προκύπτει μικρότερη δόμηση). Πως αλλιώς θα το αντιμετωπίζατε? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.