Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

1 ώρα πριν, S.P. said:

Πρέπει λοιπόν να υπάρχει χώρος Κ.Χ. ώστε να δηλωθεί αποθήκη < 15τμ στην Κατηγορία 3? Όταν είναι το μοναδικό κτίσμα δεν γίνεται?

Καλησπέρα!Το δικό σου προκάτ σπιτάκι δεν είναι η αποθηκούλα της Κατ.3-Επειδή δεν υπάρχουν γραφεία στο parking,ουσιαστικά "στεγάζει" την επιχείρηση σου.Θεωρώ ότι είναι ο οικίσκος-γραφειάκι του parking και θα πρέπει να δηλωθεί ως ΥΔΚΧ-υπηρεσίες.

Όσον αφορά το ερώτημα ,πιστεύω πως και ο μειωτικός στις ισόγειες αποθήκες αφορά βοηθητικές χρήσεις (άρα υπάρχει εγκατεστημένη κύρια) και η κατ.3 αποθηκούλες αφορούν βοηθητική χρήση(άρα υπάρχει εγκατεστημένη κύρια).Ο νόμος (4495) ,ως γνωστόν, είναι μυστήριος και πολλές φορές με αλληλοκαλύψεις που οδηγούν σε διφορούμενες ερμηνείες.Βλέπεις τι γίνεται εδώ στο forum σε σχέση με την ερμηνεία του...Εγώ παραθέτω απλά την δική μου άποψη...

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, S.P. said:

Καλησπέρα. Έχω οικόπεδο που πρόκειται να μεταβιβαστεί στην Αθήνα και λειτουργεί ως υπαίθριο parking. Είναι ασφαλτοστρωμένο με στέγαστρα σκίασης. κι έχει έναν προκατασκευασμένο οικίσκο 5τμ που εξυπηρετεί την επιχείρηση, μη ηλεκτροδοτούμενο. Νομίζω σωστό είναι να δηλωθεί ο οικίσκος ως υπέρβαση δόμησης, κάλυψης με χρήση υπηρεσίες. Εναλλακτικά σκέφτομαι την περίπτωση της αποθήκης < 15τμ, για να πάει κατηγορία 3 .. είναι λέτε σωστή λύση ή κάπου κλωτσάει?    

Όχι, αφενός μεν δεν είναι ορθή και νόμιμη η αντιμετώπιση αυτή, αφετέρου δε δεν αρκεί μόνο αυτό (π.χ. περιβάλλων χώρος κ.λπ.)!!!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ChristinaK said:

Καλησπέρα!Το δικό σου προκάτ σπιτάκι δεν είναι η αποθηκούλα της Κατ.3-Επειδή δεν υπάρχουν γραφεία στο parking,ουσιαστικά "στεγάζει" την επιχείρηση σου.Θεωρώ ότι είναι ο οικίσκος-γραφειάκι του parking και θα πρέπει να δηλωθεί ως ΥΔΚΧ-υπηρεσίες.

Ναι συμφωνώ.

Όσον αφορά το ερώτημα ,πιστεύω πως και ο μειωτικός στις ισόγειες αποθήκες αφορά βοηθητικές χρήσεις (άρα υπάρχει εγκατεστημένη κύρια) και η κατ.3 αποθηκούλες αφορούν βοηθητική χρήση(άρα υπάρχει εγκατεστημένη κύρια).Ο νόμος (4495) ,ως γνωστόν, είναι μυστήριος και πολλές φορές με αλληλοκαλύψεις που οδηγούν σε διφορούμενες ερμηνείες.Βλέπεις τι γίνεται εδώ στο forum σε σχέση με την ερμηνεία του...Εγώ παραθέτω απλά την δική μου άποψη...

Οκ , ευχαριστώ πολύ!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι, αφενός μεν δεν είναι ορθή και νόμιμη η αντιμετώπιση αυτή, αφετέρου δε δεν αρκεί μόνο αυτό (π.χ. περιβάλλων χώρος κ.λπ.)!!!

 

Ναι, θα έχει και λοιπές παραβάσεις. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σε ένα οικόπεδο με κτίριο κατοικίας, έχω μία αποθήκη <15τ.μ. και H<2,50μ, η οποία όμως εφάπτεται στα όρια του οικοπέδου. Μπορώ να την βάλω κατηγορία 3 από στιγμή που πληρεί τα κριτήρια ή πρέπει να χρεώσω και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Με συγχωρείτε που ξεκινάω νέο θέμα ενώ μπορεί να υπάρχει κάποιο παρόμοιο, αλλά αυτή τη στιγμή με πιέζει πολύ ο χρόνος για να κάνω την απαραίτητη αναζήτηση..

έχω ένα γεωτεμάχιο χωρίς κατοικία μέσα, εκτός σχεδίου πόλης, στο οποίο έχει κατασκευαστεί μία επίγεια δεξαμενή νερού (για άρδευση) διαστάσεων περίπου 5x10xH, όπου Η=2,20 εσωτερικό και 2,60 εξωτερικό.

Υπάγεται στην κατηγορία 3 - ζζ) αυθαιρεσιών και προσπαθώ να βρω αν και πως υπολογίζω πρόστιμο. Στην κατηγορία 3 αναφέρει ότι καλύπτονται με το παράβολο οι αυθαιρεσίες και δε χρειάζεται επιπλέον πρόστιμο (παρότι δε δίνει συγκεκριμένες διαστάσεις για τις δεξαμενές). Πώς προχωράω λοιπόν στην ολοκλήρωση της διαδικασίας? Πρέπει να κάνω αναλυτικό προϋπολογισμό ή όχι? Επίσης έχει σημασία στη συγκεκριμένη περίπτωση (αν δεν καταβάλλεται επιπλέον πρόστιμο) η χρονολογία της κατασκευής? 

Τέλος, τι έγγραφα χρειάζονται πέρα από τεχνική έκθεση, φωτογραφίες, αίτηση & υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (φαντάζομαι αυτές που γράφει ότι το συγκεκριμένο ακίνητο είναι δικό του και τα λοιπά)? έχω τοπογραφικό και κτηματολόγιο, αλλά δε νομίζω να θέλει δήλωση ανάθεσης/ανάληψης ή κάτι παρόμοιο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Ζωή!

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε κτίριο προ 1975 το περίγραμμα της ΟΙ τρίτου ορόφου είναι σύμφωνα με την ΟΑ. Έχω όμως επέκταση τμήματος εξώστη πάνω από κοινόχρηστο δρόμο πόλης μπροστά από Ερκερ. (Στην ΟΑ έχω περιμετρικά της ΟΙ συνεχόμενο εξώστη και διακόπτεται εκεί που έχω το ερκερ)

Μπορώ να υπάγω το τμήμα του εξώστη μπροστά από το ερκερ? Σε τι κατηγορία?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, civil76 said:

Καλησπέρα! Σε κτίριο προ 1975 το περίγραμμα της ΟΙ τρίτου ορόφου είναι σύμφωνα με την ΟΑ. Έχω όμως επέκταση τμήματος εξώστη πάνω από κοινόχρηστο δρόμο πόλης μπροστά από Ερκερ. (Στην ΟΑ έχω περιμετρικά της ΟΙ συνεχόμενο εξώστη και διακόπτεται εκεί που έχω το ερκερ)

Μπορώ να υπάγω το τμήμα του εξώστη μπροστά από το ερκερ? Σε τι κατηγορία?

Ευχαριστώ πολύ!

Αν είναι κατηγορία 1 (δηλαδή αν η επέκταση έγινε από κατασκευής) ίσως είναι ΟΚ, αλλά λόγω της απαίτησης ελεύθερου ύψους 3 μέτρων για την κατηγορία 3, θα με ενδιέφερε να δω αν κάποιος δεν συμφωνεί σε περίπτωση που έχεις μικρότερο ελεύθερο ύψος (και επειδή παρατήρησα ότι κάποιος ρωτούσε ακριβώς το ίδιο πράγμα σε παλιότερη ανάρτηση και δε βρήκα απάντηση).

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.