Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Τα επιπλέον τετραγωνικά σίγουρα θα τα προσμετρήσεις στα ποσοστά. Νομίζω και τα δύο σωστά είναι.
Σε ισόγειο είσαι σίγουρος ότι το 5% βγάζει πάνω από 250€ πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

@zazeng Ευχαριστώ για την απαντηση σου. Δεν βγάζει πάνω από 250 ευρώ πρόστιμο, αλλα έχω και άλλα Κατηγορίας 3, οπότε έλεγα να το εντάξω και αυτό. Απλά πίστευα πως αυτά που είναι με αναλυτικό και Κατηγορίας 3 δεν προσμετρούνται στα ποσοστά, όπως π.χ. ένα στέγαστρο και μία αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Κώστας_τοπο said:

Δεν βγάζει πάνω από 250 ευρώ πρόστιμο, αλλα έχω και άλλα Κατηγορίας 3, οπότε έλεγα να το εντάξω και αυτό.

Σωστή σκέψη, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Από την άλλη δεν μπορώ να δώ γιατί όχι, μπορεί το 5% να είναι σε άσχετη διάσταση με την προσθήκη. Θα έλεγα στις σχετικές διαστάσεις να μη λάβεις υπόψη σου το 5% και να τις βάλεις στην ΥΔ+ΥΚ.

Νομίζω είναι ρίσκο να μη τα προσμετρήσεις, ανάλογα φυσικά  που και πως μετράει το καθένα (κάλυψη, δόμηση κλπ κλπ).

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Κώστας_τοπο said:

Θα τα μετρήσω ΥΔ/ΥΚ και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Άλλο λέω
Εγώ και με κατηγορία 3 για 5% σε όλες τις διαστάσεις εκτός από αυτές που είναι συνευθειακές με της προσθήκης (και στην εφαπτόμενη πλευρά) (σε αυτές ΥΔ+Κ κανονικά) πάλι το κεφάλι μου ήσυχο θα ήταν. Βέβαια για 50€....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Γνωρίζουμε τι γίνεται με τη δήλωση αυθαίρετων (επιπλέον, εκτός άδειας) κουφωμάτων; Διάβασα και προηγούμενα θέματα αλλά το συγκεκριμένο παραμένει θολό. Αν το πάω με κατηγορία 4 αναλυτικό πώς δηλώνεται; Απ' ότι κατάλαβα είναι προτιμότερο να μη δηλωθεί στην 3.. Μου διαφεύγει κάποια πληροφορία; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα-δεν ξέρω τι εννοείς με το  "προτιμότερο να μην δηλωθεί στην 3".Ή θα δηλώσεις περίπτωση δδ της Κατ.3- αλλαγή διαστάσεων ανοιγμάτων,εφόσον δεν έχεις άλλες αυθαιρεσίες αναλυτικού προϋπολογισμού,χωρίς να συντάξεις αναλυτικό,ή σύμφωνα με την εγκύκλιο για μικροπαραβάσεις της κατ.3 που δεν αντιστοιχούν σε επιφάνειες χώρου (όπως τα κουφώματα) θα δηλώσεις τις λοιπές παραβάσεις σου (του ακινήτου) και θα συνυπολογίσεις και τις αλλαγές ανοιγμάτων σε αυτές.Δηλαδή,

6 λεπτά πριν, Μιχάλης_Π said:

Αν το πάω με κατηγορία 4 αναλυτικό πώς δηλώνεται;

θα μετρήσεις τα αυθαίρετα κουφώματα και θα τα δηλώσεις με την επιφάνεια τους στα αντίστοιχα άρθρα του αναλυτικού προϋπολογισμού του Παραρτήματος Β.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα-δεν ξέρω τι εννοείς με το  "προτιμότερο να μην δηλωθεί στην 3".Ή θα δηλώσεις περίπτωση δδ της Κατ.3- αλλαγή διαστάσεων ανοιγμάτων,εφόσον δεν έχεις άλλες αυθαιρεσίες αναλυτικού προϋπολογισμού,χωρίς να συντάξεις αναλυτικό,ή σύμφωνα με την εγκύκλιο για μικροπαραβάσεις της κατ.3 που δεν αντιστοιχούν σε επιφάνειες χώρου (όπως τα κουφώματα) θα δηλώσεις τις λοιπές παραβάσεις σου (του ακινήτου) και θα συνυπολογίσεις και τις αλλαγές ανοιγμάτων σε αυτές.Δηλαδή,

θα μετρήσεις τα αυθαίρετα κουφώματα και θα τα δηλώσεις με την επιφάνεια τους στα αντίστοιχα άρθρα του αναλυτικού προϋπολογισμού του Παραρτήματος Β.

Πολύ ωραία, ευχαριστώ! Απλά το σύστημα δε μου επιτρέπει να δηλώσω λοιπές παραβάσεις κατ3 (εμφανίζει ανάλογο σφάλμα κατά την υποβολή), άρα πρέπει να πάω με κατ4 και μέτρηση επιφανείας, παράρτημα Β κλπ. κλπ. .. Εφόσον, λοιπόν, μιλάμε για δυο παράθυρα, η επιφάνεια (άρα και η αξία €)  είναι μικρή, προφανώς. Είναι η μόνη "λοιπή" που υπάρχει πέραν των σαφώς καθορισμένων παραβάσεων στα φύλλα καταγραφής που έχω. Αυτό συνεπάγεται τη δήλωση των παραθύρων ως μία λοιπή παράβαση, σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει τίποτε άλλο για να συντάξεις αναλυτικό προϋπολογισμό,κάνεις ένα φύλλο καταγραφής όπου επιλέγεις Κατηγορία-->3 και δεν συμπληρώνεις τίποτε άλλο (δεν βάζεις αριθμό λοιπών παραβάσεων,αυτό μένει 0).Αν ετοιμάσεις αυτό το φύλλο θα δεις ότι δεν έχει σφάλμα.Πατώντας τον υπολογισμό,το φύλλο που έχει επιλεχθεί μόνο "Κατηγορία 3" χωρίς να συμπληρωθεί κάτι άλλο (πέραν της παλαιότητας της αυθαιρεσίας) θα σου υπολογίσει  250 €,το πρόστιμο δηλαδή της κατηγορίας 3.🙃

Διόρθωση-για να μην σου αλλάζω κατεύθυνση.Κάνε ένα φύλλο καταγραφής με 1 λοιπή παράβαση και Κατηγορία 4 (αφού δεν έχεις άλλες αυθαιρεσίες και φαντάζομαι δεν είναι κατ.1 ή κατ.2) και φτιάξε τον αναλυτικό προϋπολογισμό μόνο με τα παραθυράκια και τις πόρτες.Δεν πειράζει που είναι μικρής αξίας.Αυτά έχεις,αυτά βάζεις.

Edited by ChristinaK
εδιτ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Αφού δεν υπάρχει τίποτε άλλο για να συντάξεις αναλυτικό προϋπολογισμό,κάνεις ένα φύλλο καταγραφής όπου επιλέγεις Κατηγορία-->3 και δεν συμπληρώνεις τίποτε άλλο (δεν βάζεις αριθμό λοιπών παραβάσεων,αυτό μένει 0).Αν ετοιμάσεις αυτό το φύλλο θα δεις ότι δεν έχει σφάλμα.Πατώντας τον υπολογισμό,το φύλλο που έχει επιλεχθεί μόνο "Κατηγορία 3" χωρίς να συμπληρωθεί κάτι άλλο (πέραν της παλαιότητας της αυθαιρεσίας) θα σου υπολογίσει  250 €,το πρόστιμο δηλαδή της κατηγορίας 3.🙃

Διόρθωση-για να μην σου αλλάζω κατεύθυνση.Κάνε ένα φύλλο καταγραφής με 1 λοιπή παράβαση και Κατηγορία 4 (αφού δεν έχεις άλλες αυθαιρεσίες και φαντάζομαι δεν είναι κατ.1 ή κατ.2) και φτιάξε τον αναλυτικό προϋπολογισμό μόνο με τα παραθυράκια και τις πόρτες.Δεν πειράζει που είναι μικρής αξίας.Αυτά έχεις,αυτά βάζεις.

Ευχαριστώ πολύ. Κατατοπιστική  👍 @ChristinaK

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.