Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τείνω κι εγώ προς την ίδια άποψη βασιζόμενος στο ίδιο σκεπτικό. Εφόσον μιλάμε για Υπαγωγή προ της εγκυκλίου τότε ουσιαστικά η ερμηνευτική εγκύκλιος δεν εχει εφαρμογή...


Πάντως ο νόμος μιλάει για αποθήκη έως 2,50μ κλπ. Τώρα αυτό το 2,50μ άλλος το ερμηνεύει ότι αφορά 
ισόγειες αποθήκες καθώς πρέπει συνολικά να μην υπερβαίνει τα 2,50μ από το έδαφος, άλλος το ερμηνεύει οτι απλά το ύψος της αποθήκης (εδραση-κορυφή) να είναι κάτω απο 2,50μ. Και εκεί που ειχαμε καταλήξει στο δεύτερο, ήρθε η εγκύκλιος να μας πεί το πρώτο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε κάθε δήλωση 4495, να βάλεις όσες αποθήκες γουστάρεις, που θα πληρούν τις απαιτήσεις της Κατηγορίας 3, σε οποιαδήποτε στάθμη του ακινήτου αυτές κι αν βρίσκονται. Ο νόμος σου δίδει αυτό το δικαίωμα!!! Η εγκύκλιος δυστυχώς νομοθετεί διαφορετικά από το νόμο, οπότε να τους προτείνεις κι εσύ (αν χρειαστεί) όπως κι εγώ να την τυπώσουν και να τη βάλουν εκεί που ξέρουν....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικα ηταν

ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και ύψους έως 2,50 μέτρα,

μετα τροποποιηθηκε

«ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και μέσου ύψους έως 2,50 μέτρα,».

γιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας δεκαπέντε (15) τ.μ. και μέσου ύψους έως δυόμισι (2,50) μέτρα,

Γνωμη μου ειναι οτι:

αν ηθελε να προσμετραται το συνολο των αποθηκων θα ελεγε "αποθηκες μεγιστης συνολικης επιφανειας 15 τμ"

Αφου λεει "αποθηκη", δικαιουμαι να εχω μια 10 τμ αλλη μια 5 αλλη μια 8.

Καθε μια ειναι ξεχωριστη αποθηκη.

Και ουτε λεει   "μια αποθηκη"

Ας το εγραφαν αλλοιως αν δε το ηθελαν ....

[20 μηνες μετα τον 4495, εβγαλαν μια διευκρινιστικη στο ποδι  την ωρα που εφευγαν...]

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Καθε μια ειναι ξεχωριστη αποθηκη. Και ουτε λεει   "μια αποθηκη"

Αυτό είναι το "κλειδί" πατριώτη....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eχετε δίκιο και οι 2. Βάσει νόμου και 10 αποθήκες να έχεις <15τ.μ μπορείς να τις εντάξεις Κ3. Ανάλογα με όπως μπορείς να εντάξεις και 10 παράθυρα. Αλλωστε λέει:

Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου, οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών και υπό την προϋπόθεση ότι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του άρθρου 30 του παρόντος νόμου :

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, laxanos said:

Eχετε δίκιο και οι 2. Βάσει νόμου και 10 αποθήκες να έχεις <15τ.μ μπορείς να τις εντάξεις Κ3. Ανάλογα με όπως μπορείς να εντάξεις και 10 παράθυρα. Αλλωστε λέει:

Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου, οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών και υπό την προϋπόθεση ότι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του άρθρου 30 του παρόντος νόμου :

Αυτό δεν αφορά στον αριθμό των αποθηκών, αλλά κυρίως στον αριθμό των παραβάσεων που μπορεί να έχει ένα ακίνητο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα τότε που το στηρίζεις κυρίως? Στο ότι αναφέρεται σε αποθήκη με τους περιορισμούς επομένως είτε έχω 1 είτε 3 όπου η καθε μία ειναι κάτω απο 15Μ2 και 2,50Μ μπορώ να την εντάξω στο σχετικό πεδίο?

Link to comment
Share on other sites

Απλώς στο ότι, ο νόμος δεν σε περιορίζει στο πλήθος ή στη θέση των αποθηκών, οι οποίες βεβαίως οφείλουν να πληρούν τις προϋποθέσεις της Κατηγορίας 3.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά λεβέντη μου, σε σένα και στην οικογένειά σου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.