Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Και να ρωτήσω επιπρόσθετα μέρος της απορίας που εκφράζω σε άλλο ποστ ολοκληρωμένα για τους έχοντες όρεξη για κουβένατα, οι αποθήκες κατ 3, ως παραβάσεις κλειστών χώρων, επιβαρύνουν τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης, κάλυψης, πλαγίων;

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει τις προάλλες στο φόρουμ για την δόμηση στις πρόχειρες κατασκευές και η απάντηση ήταν πως υπολογίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πρόχειρες κατασκευές που δημιουργούν κλειστούς χώρους απροσδιόριστης επιφάνειας (έστω και αν αποτελούνται από ευτελή υλικά, οπότε, δε λέω, και αυτό άδικο είναι) και άλλο -ίσως- οι αποθήκες κατ 3 που έχουν οπωσδήποτε μικρή επιφάνεια, είναι και αποθήκες, και άρα σαν χώροι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν έχουν σημαντική αξία (μικροπαράβαση), τόσο για την εκμετάλλευσή τους όσο και για να υπερχρεωθούν στο πρόστιμο.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Skrats said:

Στην κατηγορία της αυθαιρεσίας 4 που βρίσκεσαι τικάρεις 1 πολεοδομική παράβαση εάν ο αν. προϋπολογισμός των εργασιών του στέγαστρου και της κατασκευής των ανοιγμάτων είναι μικρότερος των 15000.

Εάν το βάλω κατηγορία 4 θα χρειαστεί να ανεβάσω τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου. Σε τι περίπτωση υπάγονται οι παραπάνω παραβράσεις? Το στέγαστρο είναι από λαμαρίνα και κολωνάκια μεταλλικά, μια πολύ πρόχειρη κατασκευή 7,50τ.μ. και τα ανοίγματα είναι 0,70τ.μ. σαν σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Το πως βαπτίζεις ως προς την κατηγορία (αναλυτικού ή 3) μια κατασκευή δεν (θα έπρεπε να) αλλάζει την υποχρέωση στατικού ελέγχου. Εφόσον πρόκειται για στέγαστρο και εκτός αν είναι ετοιμόρροπο δεν χρειάζεται κάποιον ιδιαίτερο στατικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tettris said:

Άλλο πρόχειρες κατασκευές που δημιουργούν κλειστούς χώρους απροσδιόριστης επιφάνειας (έστω και αν αποτελούνται από ευτελή υλικά, οπότε, δε λέω, και αυτό άδικο είναι) και άλλο -ίσως- οι αποθήκες κατ 3 που έχουν οπωσδήποτε μικρή επιφάνεια, είναι και αποθήκες, και άρα σαν χώροι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν έχουν σημαντική αξία (μικροπαράβαση), τόσο για την εκμετάλλευσή τους όσο και για να υπερχρεωθούν στο πρόστιμο.

Το ίδιο είναι-στην περίπτωση μου είχα ένα κοτέτσι 5τμ από ξύλινη κατασκευή...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, RON said:

Εάν το βάλω κατηγορία 4 θα χρειαστεί να ανεβάσω τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου. Σε τι περίπτωση υπάγονται οι παραπάνω παραβράσεις? Το στέγαστρο είναι από λαμαρίνα και κολωνάκια μεταλλικά, μια πολύ πρόχειρη κατασκευή 7,50τ.μ. και τα ανοίγματα είναι 0,70τ.μ. σαν σύνολο.

Νομίζω ότι δεν μπορείς να το δηλώσεις αλλιώς. Από που προκύπτει ότι απαιτείται τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου . Δεν χρειάζεται. Αυτή είναι η γνώμη μου - ας βοηθήσει και κάποιος άλλος συνάδελφος αν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Skrats said:

Νομίζω ότι δεν μπορείς να το δηλώσεις αλλιώς. Από που προκύπτει ότι απαιτείται τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου . Δεν χρειάζεται. Αυτή είναι η γνώμη μου - ας βοηθήσει και κάποιος άλλος συνάδελφος αν μπορεί.

Επειδή είναι κατηγορία 4 και μια λοιπή παράβαση, στα αρχεία που πρέπει να ανέβουν ζητάει και τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου και εδώ είναι ο προβληματισμός μου. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η προσέγγιση είναι ότι αν το σύστημα ζητάει έγγραφα τα οποία τεκμαίρεται πως δεν είναι υποχρεωτικό να ανεβούν, διαδικαστικά τότε (για να προχωρήσει χωρίς σφάλμα) ανεβάζουμε σημείωμα που να εξηγεί τη μη υποχρέωση υποβολής του εγγράφου.

Link to comment
Share on other sites

@RON@tettris@Skrats

Αν είναι ανεξάρτητη στατικά κατασκευή είναι <25μ² και απαλλάσεται αν δεν με απατά η μνήμη μου.
Αν δεν είναι εφόσον όπως λες δεν έχεις άλλες υπερβάσεις με επιφάνεια πάλι σε καλύπτει το <25μ².
Επιπλέον για τα στέγαστρα, τραβώντας λίγο τον ορισμό της κατηγορίας σπουδαιότητας, τα κατατάσσεις και Σ1 και τα απαλλάσεις. Δες αναλυτικά το 1643Β2018. Φυσικά, αν δεν είναι ετοιμόρροπο.

Σφραγίδα, υπογραφή, ανέβασμα και τέλος. Ούτε χαρτάκια που να υποστηρίζεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, ούτε τπτ. (Δεν ξέρεις σε τι ελέφαντα θα πέσει μελλοντικά η ρύθμιση)

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.