Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

@WARE WARE στο τέλος της κατηγορίας 3, ο νόμος αναφέρει:
"Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία, εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 100".
Επειδή το ηλεκτρονικό σύστημα δεν προχωράει χωρίς την επιλογή κατηγορίας, βάλε κατηγορία 4.
Επί της ουσίας, πρόκειται για λοιπή παράβαση και η επιλογή κατηγορίας δεν έχει νόημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι.

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου (μη δασικό) ο ιδιοκτήτης λόγω του επαγγέλματος (χωματουργικές εργασίες) έχει "φάει" μέγαλο όγκο απο το βουνό για εξόρυξη πέτρας (θυμίζει λατομείο το 1/5 του γηπέδου απο τα συνολικά 7,5στρ.). Μέσα στο γήπεδο δεν υπάρχουν κτίρια και λοιπές κατασκευές (εκτός απο τα δεκάδες κυβικά πέτρας)και θέλει να εκδώσει άδεια δόμησης για ισόγεια κατοικία. Πως αντιμετωπίζεται μια τέτοια περίπτωση? Αυθαίρετες εκσκαφές με αναλυτικό? τίποτα και όλα καλά?? Απο αεροφωτογραφίες του 1992 το βουνό είναι παρθένο και απο το 2007-2009 φαίνεται το "φάγωμα"!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,υπάρχουν κάποια θέματα προς συνολική αντιμετώπιση,δηλαδή:Α-θα γίνει αποκατάσταση ή μερική αποκατάσταση για την ανέγερση της νέας κατοικίας?Β-μεγάλα βάθη εκσκαφών, πέρα από τα επιτρεπόμενα κατά ΝΟΚ,απαιτούν έγκριση Σ.Α.Αυτές σαν πρώτες σκέψεις γιατί ενδεχομένως ό,τι πρόκειται να γίνει να μπορεί να ενταχθεί στη νέα άδεια,ακόμη και με νομιμοποίηση ή και αποκατάσταση.Σκέψεις κάνω...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιορισμός του πλήθους των παραβιάσεων οι οποίες μπορούν να δηλωθούν συνολικά ως κατηγορία 3?

Έχω περίπτωση εκτός σχεδίου όπου έχω:
- Αλλαγή θέσης σε άλλη σύννομη θέση
- Μείωση ποσοστού φύτευσης
- Αλλαγή διαστάσεων εξωστών
- Αλλαγή διαστάσεων κουφωμάτων
- Προσθήκη κουφωμάτων
- Υπέρβαση ύψους περιτοίχισης

Για όλα μαζί τα παραπάνω μπορώ να τα βάλω με χρέωση ενός παραβόλου €250?

Η προσθήκη μη βατής μαρκίζας συγκαταλέγεται και αυτή στην κατηγορία 3?

Επίσης έχω προσθήκη τεχνητής λίμνης. Αυτή πάει με αναλυτικό?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν νομίζω πως υπάρχει περιορισμός όσον αφορά τον αριθμό των παραβάσεων της κατηγορίας 3.

2. Η μαρκίζα εγώ θα την έβαζα με αναλυτικό.

3. Τεχνίτη λίμνη.....οκκκκκκ. ναι λογικά αναλυτικος

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν θες σώνει και καλά να το βάλεις κατ. 3, γράψε ότι είναι αποθηκευτικός χώρος-w.c και έτσι περνάει μια χαρά στην κατηγορία 3. Πιθανότατα ο χώρος αυτός να έχει ξεμείνει από το παρελθόν και να μην χρησιμοποιείται πλέον ως w.c

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ! Ο χώρος χρησιμοποιείται και σήμερα ως WC. 

Μια ακόμη ερώτηση. Στο οικόπεδο υπάρχει και μια ακόμη ισόγεια αποθήκη που πληροί τις διαστάσεις της κατ. 3 . 

Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα να δηλωθούν και οι δυο χώροι με μια κατ.3 .  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί η συνολική τους επιφάνεια να μην ξεπερνά τα 15 τμ και φυσικά να καλύπτεται και το κριτήριο του ύψους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.