Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

αν έχω μείωση του ποσοστού υποχρεωτικής φύτευσης του  ακαλύπτου χώρου  του οικοπέδου πάνω από 20% , πως το δηλώνω;

Μπορώ να κάνω αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω ένα και μοναδικό κτήριο,  μια αποθήκη εμβαδού 11,00 τ.μ. με ύψος κάτω από 2,50μ. 

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου, άρτιο και οικοδομήσιμο, χωρίς οικοδομική άδεια έτους, κατασκευής πριν το 1993.

Μπορώ να κάνω τακτοποίηση μόνο με 1 φύλλο καταγραφής; Σαν αυθαίρετο κατηγορίας 3, εκτός σχεδίου όπου στη θέση (οικοδομική άδεια) συμπληρώνω όχι υπέρβαση δόμησης ως 100 τ.μ. και μηδέν στα τετραγωνικά; 

Στην χρήση μπορώ να βάλω άλλη κατοικία;

Και τέλος να βγάλω βεβαίωση, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

ευχαριστώ πολύ 

 

Link to comment
Share on other sites

Άδεια του 2002. Διαμέρισμα 41 μ² σε όροφο περίπου 200 μ². Υπέρβαση ένα έρκερ στο διαμέρισμα 0,4x4,1=1,64 μ². Η υπέρβαση είναι μικρότερη από 5% της επιφάνειας. Το αντιμετωπίζω ως κατηγορία 3 η υπέρβαση δόμησης κατηγορία 4;

Παρακαλώ όποιος μπορεί να απαντήσει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Από εγκύκλιο 2 όσον αφορά την κατηγορία 3 και συγκεκριμένα το ιειε):

ιειε) Στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου συμπεριλαμβάνεται και η διάσταση του ύψους. Στην έννοια των υπερβάσεων των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου συμπεριλαμβάνονται και τυχόν εξοχές για τη διαμόρφωση της όψης του κτιρίου (π.χ έρκερ). Ο έλεγχος της υπέρβασης έως 5 % γίνεται συγκρίνοντας το μήκος της εξοχής προς τηδιάσταση του βάθους του κτιρίου στο συγκεκριμένο σημείο.

 

Edited by karanus
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, karanus said:

Από εγκύκλιο 2 όσον αφορά την κατηγορία 3 και συγκεκριμένα το ιειε):

ιειε) Στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου συμπεριλαμβάνεται και η διάσταση του ύψους. Στην έννοια των υπερβάσεων των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου συμπεριλαμβάνονται και τυχόν εξοχές για τη διαμόρφωση της όψης του κτιρίου (π.χ έρκερ). Ο έλεγχος της υπέρβασης έως 5 % γίνεται συγκρίνοντας το μήκος της εξοχής προς τηδιάσταση του βάθους του κτιρίου στο συγκεκριμένο σημείο.

 

Ευχαριστώ. Μάλλον θα το βάλω κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερκερ που μεγάλωσε κατά 10 cm(έχουν αφαιρεθεί σοβάδες)  το ελέγχω βάσει του 3,80 (3,5+0,3 διαστασεις αδείας) ή βάσει του 10,30 (10,00+0,30 διαστασεις αδείας)? γιατί λέει κτήριο οχι  Ιδιοκτησία αλλά και πάλι το βάθος μου (ιδιοκτησίας) είναι 10 (και ταυτόχρονα του κτηρίου)στην δεξιά πλευρά του έρκερ (διασταση 0,30).Στην πρώτη είναι οριακα ελάχιστα >2% ενώ στην δεύτερη <<2% Θα το βάλω κατ3 έτσι και αλλιώς αλλά τον τρόπο ελέγχου αν πχ δεν είχα κάτι άλλο

Το περίγραμμα της ιδιοκτησίας-οροφοδιαμερισμα ,σύμφωνα με την άδεια είναι το πράσινο.Την διάσταση 10,00 την έβαλα ώστε να φαίνεται η περασιά του έρκερ.Το διαγραμμαισμένο είναι κχ της πολυκατοικίας

Θεωρώ πως είναι το 10 πάντως

image.thumb.png.08c22fe802e7bb7252c0ffa5c901bffe.png

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Σας παραθέτω ένα θέμα που έχω με εναν πελάτη μου και ζητώ τα φώτα σας. 
Ο πελάτης αιτήθηκε για δάνειο στην "ταδε" τράπεζα μέσω ενός μεσίτη δανείων για το διαμέρισμά του κατασκευής 1971. Εγώ έχω συμφωνήσει να του κάνω την άδεια Μικρής Κλίμακος και την ανακαίνιση. 
Στην αυτοψία μου βρήκα τα ίδια τετραγωνικά με αυτά του Συμβολαίου και της Άδειας με τη διαφορά ότι στην Κάτοψη της Πολεοδομίας υπάρχει μια εξοχή 60 x 60 εκ, στον εξωτερικό τοίχο (στο σημείο που συνορεύει με τον γείτονα) που μέσα φαίνεται σαν ντουλάπα και απ' εξω κάνει ένα "φούσκωμα - τυπου ΕΡΚΕΡ" στο μπαλόνι που συνεχίζει και στους δίπλα. Στην πραγματικότητα αυτό το σπάσιμο αρχίζει στην ιδιοκτησία του διπλανού, δηλαδή εμάς ο τοίχος μας είναι ευθεία. Σαν διάσταση αλλάζει μόνο η κάθετη που περιέχει την ντουλάπα κατά 60 εκ δηλ τα 6μ γίνονται 6,60. 
Αρχικά τους είπα ότι δεν χρειάζεται τακτοποίηση, εφόσον το εμβαδόν είναι ίδιο σε αυτοψία και Κάτοψη Πολεοδ. Η τράπεζα όμως έστειλε τον εκτιμητή - ελεγκτή και αυτοί θεωρούν ότι θέλει τακτοποίηση και μου ζητούν είτε τακτοποίηση είτε βεβαίωση περι μη αυθαιρεσιών και δεν προχωράνε στην εκταμίευση αν δεν τους στείλω εγώ ένα από τα δύο. 

Και ρωτώ εγώ τον λαό : 

1. Εϊναι αυθαιρεσία και αν ναι που υπάγεται, εφόσον το 2% αφορά τις διαστάσεις όλου του κτιρίου και δεν αναφέρει για τις αυτοτελείς ιδιοκτησίες. 
2. Η αλλαγή περιγράμματος ιδιοκτησίας, έστω και για κάτι τόσο μικρό είναι αυθαιρεσία?
3. Είναι οι άλλοι άσχετοι και δεν ξέρουν και αυτοί και θέλουν να καλυφθούν 'η έχουν δίκιο και θα έχω πρόβλημα σε μια μελλοντική μεταβίβαση του ακινήτου. 
4. Μετά τις 31/03 ζητούν Ηλεκτρ. Ταυτότητα και για αυθαίρετα και για Μικρής?
5. Κάτι άσχετο αλλα ίσως μπορεί να με βοηθήσετε, σαν αρχιτέκτων μηχανικός με ατομική μπορώ να έχω ΚΑΔ κατασκευής & ανακαινίσεων (έχω κάνει αίτημα στην εφορία πριν κάνα μήνα και ακόμα περιμένω & ο λογιστής που αγρόν ηγόραζε...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και τα 2 διαφορετικά θέματα. 

 

image.jpeg

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού και διόρθωση ορθογραφίας κειμένου (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.