Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Από την περιγραφή σου προκύπτει ότι δεν έχει κατασκευαστεί ένα τμήμα (εντός κόκκινου πλαισίου στο σχέδιο που έχεις επισυνάψει) του διαμερίσματος.
Αυτό δεν αποτελεί αυθαιρεσία, οπότε μπορεί να δοθεί βεβαίωση του άρθρου 83.
Για το εκτός θέματος ερώτημα: μπορείς να προσθέσεις όποιον ΚΑΔ επιθυμείς.

Edited by John_Smith
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την γρήγορη απάντηση, τελικά ο πελάτης ζήτησε τακτοποίηση και ¨Αγιος ο Θεός, καλύτερα για να μην με φάει το άγχος και η σεναριογραφία!
Όλα καλά, ευχαριστώ και για τον ΚΑΔ, 100 χρόνια να μου πει ο λογιστής, ο οποίος πήρε πόδι από χτες και δεν το ξέρει...

Αλλά έχω μια ερώτηση πάνω σε αυτήν την ρήση: Τί εννοεί ο ποιητής?

"Ύστερα από ένα φοβικό «ναι» δίνεις το καπέλο σου, μετά το σακάκι σου,

έπειτα το πουκάμισό σου, κατόπιν το πετσί σου και στο τέλος την ψυχή σου"

Edited by Pavlos33
Έγινε διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι η μη κατασκευή τμήματος κτιρίου που δεν αποτελεί αυθαίρετη κατασκευή αναφέρεται ξεκάθαρα στην εγκύκλιο 3 του ν4178/13 (ερωτοαπαντηση 23) και αφενός μέν είναι εγκύκλιος και αφετέρου είναι για τον 4178 που έχει παρέλθει( μου διαφεύγει αν αναφέρεται κάπου όμως και στον 4495).  Επομένως δικαίως ίσως σου ζητάνε να το τακτοποιήσεις. Εφόσον αναλάβεις τη διαδικασία θα πρέπει να ελέγξεις και το σχέδιο της σύστασης να δεις αν φαίνεται και εκεί η επίμαχη ντουλάπα. Τώρα πως θα περαστεί σαν αυθαιρεσία δεν έχω ιδέα (ίσως με αναλυτικό).

Link to comment
Share on other sites

σωστα

[εκτος που η σχετικη διαταξη του 81 παρ. 2α, μιλαει για "κτιριο" και οχι για διαμερισμα...]

και η ολη ερωτηση ηταν λιγο μπερδεμενη, με εκεινες τις κοκκινες γραμμες και τι χωριζαν

Σαν μια ερμηνεια μπορει να ειναι οτι,  ενα διαμερισμα πηρε ενα τμημα απο το αλλο, οποτε

- εαν αυτο φαινεται στο συμβολαιο παμε για ΔΔ

- αν ομως η αδεια και οι κατοψεις ειναι ιδιες αλλα  το ενα "πηρε" ενα τμημα απο το αλλο, αυτο δεν λυνεται...

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, John_Smith said:

Η φράση αυτή δεν έχει καμμία σχέση με το θέμα ή με το φόρουμ γενικότερα.

Οκ!Κάτι μου έκανε...ενδιαφέρουσα ρήση...

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα 

Παρακαλώ αυθαίρετο με διαστάσεις και επιφάνεια <5% που βρίσκεται όμως εντος Δ μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 3;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.