Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, akis73 said:

Γειά σου,

Τι ακριβώς παραβάσεις κατ.3 έχεις γιατί αν μπορούν να μπούνε όλες ως ΛΠ και ειναι προ '75 ή προ '83 τότε πάνε ως κατ.1 ή 2.

Ευχαριστώ .
Λίγο πολύ αυτά που έγραψα . Δηλαδή μια ισόγεια αποθήκη σε οικισμό και η οποία πληροί τος προϋποθέσεις της κατ 3. Όπως επίσης και οικίσκο που καλύπτει Γεωτρηση σε χωραφι . 
 

και στα δυο , δεν υπάρχει άδεια .

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, subrosaval said:

Λίγο πολύ αυτά που έγραψα

Σόρρυ, διάβασα πριν γρήγορα το ποστ και δεν είδα ότι είχες αναφέρει ήδη τις παραβάσεις. Προσωπικά θα ήμουν επιφυλακτικός να δηλώσω την απ/κη ως κατ.3 με το σκεπτικό ότι δεν υπάρχει άδεια. Με τον οικίσκο της γεώτρησης δεν θα είχα πρόβλημα. Άρα θα δήλωνα την απ/κη με ΥΔ και τον οικίσκο ως κατ.3. Αν η παλαιότητα της απ/κης είναι <'83 τότε η διαφορά στο πρόστιμο θα είναι μικρή σε σχέση με την κατ.3.

Όμως αν η παλαιότητα της απ/κης είναι μετά το '83 τότε είναι κατ.5 και δεν μπορείς να κάνεις δήλωση.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, akis73 said:

Σόρρυ, διάβασα πριν γρήγορα το ποστ και δεν είδα ότι είχες αναφέρει ήδη τις παραβάσεις. Προσωπικά θα ήμουν επιφυλακτικός να δηλώσω την απ/κη ως κατ.3 με το σκεπτικό ότι δεν υπάρχει άδεια. Με τον οικίσκο της γεώτρησης δεν θα είχα πρόβλημα. Άρα θα δήλωνα την απ/κη με ΥΔ και τον οικίσκο ως κατ.3. Αν η παλαιότητα της απ/κης είναι <'83 τότε η διαφορά στο πρόστιμο θα είναι μικρή σε σχέση με την κατ.3.

Όμως αν η παλαιότητα της απ/κης είναι μετά το '83 τότε είναι κατ.5 και δεν μπορείς να κάνεις δήλωση.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση . Κατανοητό το σκεπτικό . Όπως έγραψες συνάδελφε είσαι επιφυλακτικός για αποθήκη . Το ίδιο κι εγώ . Όμως ψάχνω να βρω αν στο νόμο πραγματικά δεν επιτρέπεται κατ. 3 αποθήκη σε ακίνητο χωρίς άδεια . 
Γνωριζεις λοιπόν αν υπάρχει κάποια διάταξη που να το απαγορεύει ; 
Σίγουρα με το σκεπτικό σου καλυπτόμαστε πιο πολύ . Αλλά θα επιμείνω λίγο στο ερώτημα . Γιατί αν πραγματικά ο νόμος μας δίνει αυτή τη δυνατότητα , γιατί να μην την εκμεταλλευτούμε ; Ειδικά τώρα που η κατηγορία 5 έχει παει περίπατο (προς το παρόν ) . 
Προσωπικα δεν μπορώ να αποδείξω ότι η αποθήκη υπάρχει πριν το 83 άρα πρέπει να τη βάλω 5 κάτι που δεν επιτρέπεται στην περιοχή μου . Όποτε ή κατ3 ή δεν κάνω δήλωση .

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, akis73 said:

με το σκεπτικό ότι δεν υπάρχει άδεια

Καλημέρα, κ γω την ίδια απορία με τον sub έχω, κ (οκ δεν λέει κάτι, αν προκύπτει το αντίθετο από το νόμο) νομίζω ότι το σύστημα το προχωράει κανονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δεν ορίζει πουθενά απαίτηση Ο.Α για να υπαχθούν αυθαίρετες κατασκευές στην κατηγορία 3.

γ) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 : 
Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις :  
...Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου, οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών και υπό την προϋπόθεση ότι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του άρθρου 30 : 

Μάλιστα στο τελευταίο εδάφιο αναφέρει την προϋπόθεση του να μην υπάγονται στις διατάξεις του  άρθρου 30 (εργασίες που δεν απαιτούν καμία άδεια) διότι αυτές απλά δεν αποτελούν αυθαίρετες κατασκευές.

Η αναφορά της εγκ 2 "Οι παραπάνω διατάξεις αφορούν σε γήπεδα και οικόπεδα με οικοδομική άδεια " αφορά την περίπτωση κατά την οποία χρειάζεται να υπάρχει σύγκριση με εγκεκριμένα σχέδια (υποπ. ιειε: ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%),)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι το πιο λογικό !! Συμφωνώ κι εγώ Παύλο . Ευχαριστώ πολύ .

[EDIT] Σε επικοινωνία μου με το τμήμα αυθαιρέτων της ΥΔΟΜ μου είπαν ότι η αναφορά της εγκυκλίου 2, στο άρθρο 81 του 4495 που ανέφερε ο Παύλος «Οι παραπάνω διατάξεις αφορούν σε γήπεδα και οικόπεδα με οικοδομική άδεια», αφορά τις ΥΔΟΜ για το είδος του προστίμου που πρέπει να επιβάλλουν σε περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών .
Διότι το πρόστιμο  ειναι μικρότερο αν μια παράβαση θεωρηθεί «πολεοδομική». Το πρόστιμο είναι διοικητικό και δεν έχει ποινικές Ευθύνες ο ιδιοκτήτης .

Αν οι παραβάσεις δεν αφορούν την παράγραφο γ’ του άρθρου 81 , αλλά τις παραγράφους α’ και β’ τότε τα πρόστιμα είναι διαφορετικά . 

Πχ, στην περίπτωση (υποπ. ιειε: ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%),) , αν έχει γίνει κάποια καταγγελία στην ΥΔΟΜ, και η παράβαση αφορά ακινητο με άδεια αλλά σε Natura , δεν θεωρείται απλή πολεοδομική παράβαση .

 
Από ότι μου είπαν  οι ορισμοί αυτοί δεν αφορούν εμάς τους μηχανικούς ή το αν εμείς μπορούμε να δηλώσουμε η όχι μια παράβαση καθώς αυτό ορίζεται ρητά στο άρθρο 89. Αφορά το είδος και το μέγεθος του προστίμου το οποίο επιβάλλει η ΥΔΟΜ σε περίπτωση καταγγελίας ή ελέγχου .
 

Συνεπως , όπως είπε και ο Παύλος , η κατ 3 δεν σχετίζεται με το αν υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο καθώς δεν αναφέρεται πουθενά στο νόμο τέτοια προϋπόθεση .

Edited by subrosaval
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση κατ 3 

ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%)

ισχύει και σε περίπτωση που ένα τμήμα μπαίνει εντός πλάγιων οριων; παρόλο που είναι μόνο  0,23τμ( δεν μπορώ να το αποφύγω λογο αγοραστή/συμβολαίου)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gio said:

Εχω περίπτωση κατ 3 

ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%)

ισχύει και σε περίπτωση που ένα τμήμα μπαίνει εντός πλάγιων οριων; παρόλο που είναι μόνο  0,23τμ( δεν μπορώ να το αποφύγω λογο αγοραστή/συμβολαίου)

Καλησπέρα . Κατά τη γνώμη μου . 
Αν η παραβίαση της απόστασης Δ έγινε λόγω της αλλαγής των διαστάσεων δεν έχεις πρόβλημα . 
Εξηγούμαι 

Ο νόμος ορίζει ότι στην περίπτωση σου , το επιπλέον εμβαδόν τακτοποιείται ακόμα και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α,β και γ του άρθρου 89.

2D713DEE-60F0-45CA-B429-3E600A1679B7.thumb.jpeg.63c5b9fe11541e3a205316e34d57add4.jpeg

 

Ας δούμε τι λέει το άρθρο 89, παρ 2, άρθρα α,β και γ.

C043CD77-5ED6-4688-A63B-A036027D77E8.thumb.jpeg.14deaf20112ed9a65315a8b1b435a4dc.jpeg

Όπως αναφέρει ο νόμος, μπορείς να υποβάλεις στην περίπτωση σου ακόμα και όταν καταλαμβάνεται ένα μικρό μέρος δημοσίου χώρου . 
 

Στην περίπτωση σου το κτίριο επεκτείνεται κατά ένα πολύ μικρό ποσοστό σε ιδιωτικό χώρο , εντός Δ. Κάτι που είναι σαφώς υποδεέστερο από το να είχε επεκταθεί σε δημόσιο χώρο . 

Εγώ λοιπόν δεν θα είχα πρόβλημα να δηλώσω μόνο κατ 3 .
Δες όμως και αν τα 0.23 τμ οφείλονται στο σοβά του κτιρίου . 

 

Edited by subrosaval
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ τις παρακατω παραβάσεις κατ. 3    να τις δηλωσω ως λοιπή παράβαση;;;;

  1. αλλαγή διαστάσεων εξωστών,
  2. αλλαγή διαστάσεων κουφωματων-ανοιγματων,
  3. προσθήκη εξωτ.μόνωσης
  4. αλλαγή περιγράμματος κτιρίου <5%
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.