Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα

Θα μπορούσε να τακτοποιηθεί αυθαίρετο υπόγειο<15 τμ και ύψος <2,50 μ με κατηγορία 3?

Η οροφή του υπογείου αποτελεί βεράντα μια ισόγειας κατοικίας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει υπάρξει αυτή η διευκρίνιση με την εγκ.2/2019 και προβλημτατιστηκα κατά πόσο το λαμβάνουμε υπόψιν "αυστηρά"

 

γιβ)  αποθήκη μέγιστης επιφάνειας δεκαπέντε (15) τ.μ. και μέσου ύψους έως δυόμισι (2,50) μέτρα,

Διευκρινίζεται ότι το εδάφιο αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο ισόγειες, αυτοτελείς αποθήκες και όχι άλλους βοηθητικούς χώρους που εξυπηρετούν το κτίριο (π.χ. λεβητοστάσια, κλειστές θέσεις στάθμευσης, κ.ά.). Επίσης, υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες, εφ’ όσον η συνολική επιφάνειά τους δεν υπερβαίνει τα 15 τ.μ., τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξεις μόνο το νόμο βάσει του οποίου μπορείς να υπάγεις στην κατηγορία 3 κάθε αποθήκη που πληροί τα παραπάνω κριτήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, aspire said:

Η οροφή του υπογείου αποτελεί βεράντα μια ισόγειας κατοικίας

Η οροφή σε τι ύψος είναι από τον περιβάλλοντα;

Link to comment
Share on other sites

Στον περιβάλλοντα χώρο υπάρχει κλίση με αποτέλεσμα στη μία άκρη της μεγάλης πλευράς της αποθήκης το πάνω μέρος της πλάκας ορόφής να είναι στο 0,90 μ και η άλλη  στο 1,30 μ. Εννοείται πως στην πλευρά που είναι η πόρτα έχει σκαλιά και ολόκληρη η πλευρά αυτή είναι ξεμπαζωμένη

Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια δηλαδή... και εκτός περιγράμματος φαντάζομαι, αρα ΥΔ ΥΚ...

Αν ήταν ξεμπαζωμένη περιμετρικά και είχε τον χαρακτήρα της ισόγειας, θα μπορούσες να την βάλεις ΚΑΤ3.

Παράλληλα αρκετοί συνάδελφοι ισχυρίζονται πως αν έχεις ελεύθερο ύψος <2.20μ και επειδή δεν πληροί τις προϋποθέσεις του ΒΧ, πάει με αναλυτικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει 1,90 μ και θα με βόλευε αρκετά αυτή η προσέγγιση, που την έχω διαβάσει στο forum, αλλά σε τι μπορούμε να βασιστούμε για να πούμε κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Σε τίποτα στην ουσία, μια άποψη είναι για μια περίπτωση που υπάρχει μεν, δεν καλύπτεται ούτε από το ΓΟΚ85 ούτε από κανένα αυθαιρετονόμο δε. Η πολεοδομία, σε έλεγχο που μου έχει τύχει, κάτι αντίστοιχου ύψους (αλλά μικρού εμβαδού) κάτω από σκάλες με αναλυτικό τα είχε πάει.
Εγώ το βλέπω ανά περίπτωση, αν θεωρώ ότι είναι χώρος ή κάτι σαν ντουλάπι και πόσο θα προκαλούσε μια λάθος κατάταξη (μια αποθήκη 2.10 100τμ ας πούμε θα την πήγαινες με αναλυτικό; Δεν ρισκάρεις σε μελλοντική μεταβίβαση;). Στην περίπτωση σου πάντως νομίζω μια χαρά είναι η 96.γιβ*. Η παραγραφούλα στο τέλος της κατ3 για χρήση του 100.5 αντί για 96.γ (κ το αντίστοιχο σημείο στην εγκύκλιο* για συμψηφισμό με λοιπές παραβάσεις) νομίζω προσκρούει στο "και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.)" στην αρχή του 100.5 για την περίπτωση των αποθηκών.
 

* την εγκύκλιο όταν δεν βολεύει κ έρχεται σε αντίθεση με το νόμο την αγνοείς άνετα, όπου βολεύει οκ (τα καλά κ συμφέροντα!)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Θα κοιτάξω να το χειριστώ με τον τρόπο που με βολεύει αλλά και τον πελάτη, όμως ταυτόχρονα να μην παρεκκλίνει από το Νόμο, σύμφωνα μ αυτά που ειπώθηκαν!

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.