Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Παίδες την εκχωμάτωση περιβάλλοντος χώρου πλέον δεν την υπολογίζουμε με αναλυτικό, αλλά δηλώνεται ως κατηγορία 3? (Μέχρι + - 1,00 μ) ?!??!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχεις το δικαίωμα επιλογής, αν θα υπάγεις σε κατηγορία 3 ή σε λοιπή παράβαση με αναλυτικό. Τα ίδια ίσχυαν και στο ν. 4178 για εργασίες κατηγορίας 3 που δεν αφορούσαν χώρους όπως αποθήκες κλπ. Μπορούσες να τις υπάγεις στις λοιπές παραβάσεις, με κατηγορία διαφορετική της κατηγορίας 3 φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, γιατί το λες? Άλλο διαμόρφωση και άλλο εκχωμάτωση..... που μάλλον εννοείς για το υπόγειο...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, γιατί το λες? Άλλο διαμόρφωση και άλλο εκχωμάτωση..... που μάλλον εννοείς για το υπόγειο...

 

χμ..... μάλλον αυτό είναι το κρίσιμο σημείο.

 

Εχω περίπτωση (ορθογώνιο οικόπεδο κ κτίρο) όπου εχω ισόγειο (Κατάστημα - Στοά που οδηγει στο κλιμ/σιο κ ισόγειο διαμέρισμα) στο 0,00 σύμφωνα με την Ο.Α.

 

Στην πράξη, η μισή στοά κ ο ακάλυπτος χαμήλωσε κατά 70 πόντους με κατασκευή ράμπας, ενώ ταυτόχρονα κατασκευάστηκε αυθαίρετο τμήμα υπογείου με πρόσβαση απο τη στοα με κλίμακα καθόδου...

 

Το λαμβάνω σαν εκχωμάτωση με αναλυτικό ή σαν διαμόρφωση εδάφους κ κατηγορία 3?

2.Ισόγειο.pdf

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Κ3 αναφέρεται δε διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.(π.χ. ακόμα, η ίσως και μόνο, αδόμητου οικοπέδου η γηπέδου)

Εσύ την διαμόρφωση την έχεις εντός του περιγράμματος της κάλυψης , αν καταλαβαίνω σωστά.

Οπότε με αναλυτικό.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Κ3 αναφέρεται δε διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Εσύ την διαμόρφωση την έχεις εντός του περιγράμματος της κάλυψης , αν καταλαβαίνω σωστά.

Οπότε με αναλυτικό.

 

Σωστά.... εν μέρει εντός της κάλυψης και ταυτόχρονα και στον οπίσθιο ακάλυπτο.

 

Κ εγω τείνω πρός αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Στο δωμα διωροφης οικοδομης υπαρχουν κολητα δυο αποθηκες. Μια 5.90 μ2 κ μια 5.96 μ2. Επισης στον ακαλυπτο χωρο υπαρχει ακομα μια αποθηκη εμβαδου 3.75 μ2. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να τις ενταξω στην κατ 3. Ολες εχουν υψος περιπου 2.20 μ2. Μπορω μηπως να ενταξω μονο τη μια στην κατηγ. 3 λογω οτι το αθροισμα τους σε εμβαδο υπερβαινει τα 15 μ2 κ λγω οτι ειναι τρεις ανεξαρτητες?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη ΔΕΝ ανακατευόμαστε, διότι ανά πάσα στιγμή σε ενδεχόμενη καταγγελία από γείτονα, εκπίπτει (μετά από τη σωστή διαδικασία) η όποια δήλωση διότι κυρίως μιλάμε για αυθαιρεσίες στις όψεις κτιρίων (απαιτείται ΟΑ και 100% συναίνεση) κι αυτό δεν το υπολογίζει κανένας.....

 Γιατί ΟΑ; Σύμφωνα με άρθρο 30, παρ. η) του Ν.4495/2017 δεν απαιτείται για επίτοιχους αερίου και κλιματιστικά

Link to comment
Share on other sites

ANTONIS130

Βάζουμε τις δύο (πιό μεγάλες)  σαν 1Κ3 και την άλλη με ΥΔ+ΥΚ. Για τον μειωτικό περιμένουμε...

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.