Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

nikosantonakas

ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις

 

Είχα διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι πού.

Το αναφέρεις απλά στην τεχνική έκθεση , ότι εξαιρείται παραβόλου βάσει ηη) ....κλπ, χωρίς να βάζεις Κ3.

 

Το θυμήθηκα!!

 

Συμπληρώνεις τα στοιχεία της δήλωσης , αλλά δεν επιλέγεις κατ.3 στο φύλλο καταγραφής.

Στην περιγραφή που έχει πιο επάνω "περιγραφή παράβασης" αναφέρεις κανονικά την περίπτωση ηη).

Και το εξηγείς στην Τεχνική έκθεση .

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα ,ευχαριστω για τις απαντησεις Παυλο και Karanus

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές στα μηχανολογικά μιας οριζ. ιδιοκτησίας χωρίς διαμερισμάτωση εντάσσονται πουθενά; π.χ. μεταφορά του wc στη θέση μιας αποθήκης ή συνένωση δύο wc σε ένα λουτρό.

Θεωρείται απλή διαφορετική διαρρύθμιση και παραπέμπεται στην ταυτότητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
έχω προσπαθήσει να εισάγω 2 φορές (δημιούργησα 2 ξεχωριστες δηλώσεις) 3 Φ.Κ. το ένα εκ των οποίων ανήκει στη  Κατογορία 3 (φούρνος). Μόλις εισαχθέι το Φ.Κ. που αφορά τη Κατ.3. 

παίρνω αυτό το μήνυμα 

- Στα φύλλα καταγραφής πρέπει να υπαρχει τιμή στα πεδία "Κατηγορία, Είδος χρήσης, Αλλαγή χρήσης, Υπέρβαση δόμησης, Υπέρβαση ύψους, Υπέρβαση κάλυψης, Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων, Παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο, Παλαιότητα".

Έχω ελέγξει όλα τα στοιχεία και ειναι συμπληρωμένα κανονικά.Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο?
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ίσως είναι παρόμοιο πρόβλημα. Απλα εμένα αφορά δήλωση υπαγωγής οπότε δε νομίζω ότι εμπίπτει το συγκεκριμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Διαβάζοντας τα παραπάνω θα ήθελα κάποια άποψη σχετικά με αυθαιρεσία που πρέπει να τακτοποιηθεί με αναλυτικό, άρθρο 100, παρ.5 (πρόβολοι με υπέρβαση πάνω από τα όρια της Κατ.3). Το υπόλοιπο κτίριο με μικροπαραβάσεις ανήκει στην Κατηγορία 2. Η παράβαση αυτή σε ποιά Κατηγορία εντάσσεται ; Μπορεί να πάει στην Κατ. 2 η στην Κατ. 4 και θέλει ΜΣΕ ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι μεγάλωμα προβόλου λογικά θα έγινε μαζί με το κτήριο, άρα Κ2 και αυτή η παράβαση με αναλυτικό για τους προβόλους.

Καλή περιγραφή στην τεχνική έκθεση.

Ειναι δηλ. θέμα του πότε έγινε η παράβαση για να την εντάξεις σε κατηγορία Κ2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω κτίριο ισόγειο, όροφο και ημιυπόγειο. Το κτίριο έχει αλλάξει διαστάσεις σε σχέση με την άδεια <5% για τη μεταβολή στο εμβαδόν μετράω το εμβαδόν του ενός επιπέδου ή αθροίζω αλλαγή εμβαδού ισόγειου και ορόφου για να δω αν η αλλαγή του εμβαδού είναι επίσης <5% για να το εντάξω σαν μεταβολή διαστάσεων κατηγορίας 3;

Link to comment
Share on other sites

Urehit

καλημέρα,  το άρθρο αναφέρεται στις αλλαγές του περιγράμματος του κτιρίου, άρα το 5% της επιφανείας αναφέρεται στο συνολικό διάγραμμα κάλυψης του οικοπέδου - γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.