Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω αποθήκη μικρότερη των 15τμ, με ύψος 2,00μ αλλά και με στέγη ύψους 1,20. Θεωρείται ότι μπορεί να δηλωθεί σαν μία παράβαση κατηγορίας 3, για την αποθήκη και μία λοιπή παράβαση για την στέγη;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το δήλωνα 1Κ3 .

Την αποθήκη μαζί με την στέγη της.

 

 

arius

Συγνώμη

1Κ3 ήθελα να γράψω.

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Λοιπόν σε Κατ.3 , μου βγάζει το σύστημα οτι πρέπει να ανεβάσω 6 αρχεία, πέραν των γνωστών (τεχνική έκθεση,φωτό,υπευθ.δήλωση) τα υπόλοιπα ποια είναι?

 

Επίσης το σύστημα δεν προχωράει αν δεν επιλέξω "Τύπο στατικού ελέγχου".

 

Επιλέγω λοιπόν "Εκθεση στατικού ελέγχου" και προχωράω, είναι δυνατόν να θέλει έκθεση στατ. ελέγχου για κατ.3? Και που μπορώ να βρώ παράδειγμα της.?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φτάσει σε αυτή την κατάσταση ακόμα, οπότε πρέπει να προτρέξω μην βγεί κάτι περισσότερο σε δηλώσεις, σχέδια κλπ. για να τα αναφέρω στον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

ιειε)αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α ́, β ́ και γ ́ της παραγράφου 2 του άρθρου 89 

 

έχω περίπτωση που τμήμα κατοικίας εντός οικισμού, χωρίς άδεια, δεκαετίας '60 (άρα παράβολο 250), μπαίνει στο δρόμο. Το τμήμα αυτό είναι μικρότερο του 5% της διάστασης της πλευράς. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η συγκεκριμένη παράγραφος? και αν ναι:

α)με τα 250 ευρώ είμαι οκ?

β)+250 ευρώ γιατί θα χρησιμοποιούσα και κατηγορία 3?

Τονίζω ότι δεν υπάρχει άδεια, συνεπώς το 5% δε συγκρίνεται με διάσταση άδειας, όμως το τμήμα αυτό που είναι εντός του δρόμου ειναι <5% της πλευράς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σίγουρα το ιειε δεν αφορά στην περίπτωσή σου.

Η κατηγορία 1 είναι από μόνη της 250 και εκεί θα βάλεις ως ΥΔ ολα τα τετραγωνικά σου και ό,τι άλλο έχεις.

Τι εννοείς μέσα στο δρόμο? Για τα ρυμοτομούμενα θα δεις στο άρθρο 89

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/ebhwcfvrdogysj6/Photo%20on%2008-01-18%20at%2014.19.jpg?dl=0

 

Αυτό εννοώ. Πάνω αριστερά του δρόμου που έχει μπει στο δρόμο μέρος του οικοπέδου και ένα πολυ μικρό τμήμα του κτίσματος

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.