Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι κάποιος να απαντήσει σε αυτά?

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Λοιπόν σε Κατ.3 , μου βγάζει το σύστημα οτι πρέπει να ανεβάσω 6 αρχεία, πέραν των γνωστών (τεχνική έκθεση,φωτό,υπευθ.δήλωση) τα υπόλοιπα ποια είναι?

 

Επίσης το σύστημα δεν προχωράει αν δεν επιλέξω "Τύπο στατικού ελέγχου".

 

Επιλέγω λοιπόν "Εκθεση στατικού ελέγχου" και προχωράω, είναι δυνατόν να θέλει έκθεση στατ. ελέγχου για κατ.3? Και που μπορώ να βρώ παράδειγμα της.?

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία είναι:

 

Ανάθεση του ιδιοκτήτη στο μηχανικό για την Υπαγωγή

Υπεύθυνη δήλωση αιτούντα

Ε9

τεχνική έκθεση

Φωτογραφίες

Ο.Α.

Αμοιβή μηχανικού

 

Για την Τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου εγώ έκανα μια αιτιολόγηση στην τεχνική έκθεση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, είναι άλλο η κατηγορία 3 και άλλο οι λοιπες παραβάσεις.

Στην κατηγορία 3 μπορείς να εντάξεις παραβάσεις που προβλέπονται σε αυτή την κατηγορία σύμφωνα με το νόμο όσες και αν είναι αυτές με την πληρωμή προστίμου 250 ευρώ.

 

Παραβάσεις που δεν πληρούν τις προδιαγραφές της κατηγορίας 3 ή άλλες παραβάσεις που δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου συντάσσεις αναλυτικό προϋπολογισμό σύμφωνα με το παράρτημα Β και βάζεις 1 λοιπή παράβαση για κάθε 15.000 ευρώ προϋπολογισμού. Για κάθε λοιπή παράβαση το πρόστιμο είναι 250 ευρώ. Στην περίπτωση αυτή στο φύλλο καταγραφής επιλέγεις οποιαδήποτε άλλη κατηγορία εκτός της κατηγορίας 3.

 

Όσο για το γιατί σου βγάζει 200 αντί για 250, είναι λόγω της έκπτωσης 20% για υπαγωγή έως 8/4/2018 όπως πολύ σωστά είπαν οι συνάδελφοι. Το παράβολο παραμένει στα 250 ευρώ ακόμη και αν έχεις μονο 1 λοιπή παράβαση.

Για μια αποθήκη της κατηγορίας 3 τι θα συμπληρώσω? όταν προχωρήσω σε υποβολή  μου λέει ότι η κατηγορία 3 δεν συνδυάζεται με άλλες κατηγορίες, τι κάνω λάθος? (έχω κατηγορία 2 κατοικία προς του 83 και προσθήκη ορόφου κατηγορία 5) 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πρέπει να έχεις:

1 ΦΚ κατηγορία 2 για την κατοικια

1 ΦΚ κατηγορία 5 για τον όροφο

1 ΦΚ κατηγορία 3 για την αποθήκη

 

Στον 4178 δεν επιτρεπόταν ο συνδυασμός κατηγορίας 2 με 4 και 5 (η 3 συνδυαζόταν με όλες)

Στον 4495 φαίνεται ότι ήθελαν να είναι δυνατός ο συνδυασμός. Ωστόσο νομίζω κάποιοι συνάδελφοι ανέφεραν ότι το σύστημα δεν το επιτρέπει οπότε αναμένουμε διευκρινήσεις. Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μπερδευτεί με την περίπτωση που φαίνεται στο συνημμένο:

 

Σε εκτός σχεδίου κατά παράβαση της οικοδομικής άδειας αντί για 3 κατοικίες έχει κατασκευαστεί μια(1) η οποία είναι σχετική μορφολογικά αλλά διαφέρει αρκετά στη δομή, σε διαστάσεις, στη διάταξη των εσωτερικών χώρων, βρίσκεται εκτός θέσης και μικρό τμήμα της εκτός οικοδομικής γραμμής.

 

α) Θα το δηλώνατε με Ο.Α. στον 4495;

α) θεωρείτε μπορεί να είναι Κατ.3 σύμφωνα με το αρθρο 96/ παρ. ιδιδ.. και το τμήμα που εξέρχεται των ορίων κατ. 4- Υ.Δ.; 

 

'ιδιδ) αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση, εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις,
ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και με την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους...'
 

β) Γενικά μπορούν να συντρέχουν όλες οι περιπτώσεις της παραγράφου ιδιδ ταυτόχρονα; δηλαδή άλλη θέση, αναστροφή και η υπέρβαση τετραγωνικών 5% της επόμενης παραγράφου ιειε;

 

Είχα καταλήξει πριν τον 4495 σε κατ.4-  Υ.Δ. όλο το ακίνητο με Ο.Α.

 

 

Σας ευχαριστώ

post-67231-0-48994400-1515537667_thumb.jpg

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Αν τα 3 σχήματα είναι τα εγκεκριμένα και το γραμμοσκιασμένο το κατασκευασμένο θεωρώ πως δεν έχεις κατηγορία 3 αφού παραβιάζεις πλάγια απόσταση και βάζεις χωρίς οικοδομική άδεια σύμφωνα με της οδηγίες του παραρτήματος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με uerhit.

Αν ήταν σε νόμιμη θέση θα έβαζες με ΟΑ

Αν έστω και σε μη νόμιμη θέση, συνέπιπτε σε κάποιο σημείο με το προβλεπόμενο περίγραμμα της ΟΑ θα έβαζες με ΟΑ

Και προφανώς δεν έχεις ΚΑΤ3

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με uerhit.

Αν ήταν σε νόμιμη θέση θα έβαζες με ΟΑ

Αν έστω και σε μη νόμιμη θέση, συνέπιπτε σε κάποιο σημείο με το προβλεπόμενο περίγραμμα της ΟΑ θα έβαζες με ΟΑ

Και προφανώς δεν έχεις ΚΑΤ3

Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλίσαντες

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ συνάδελφοι, 

Πάντως είναι τραγικό να διαγράφονται έτσι οι άδειες και να χρεώνεται το ίδιο κάποιος που έκτισε το 1/3 της άδειας του σε αρτιο οικόπεδο, με κάποιον που κατασκεύασε όπου βρει χωρίς ένα έγγραφο στην πολεοδομία...

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.