Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

 

Έχω στείλει το παρακάτω κείμενο στο ΤΕΕ και αναμένω (να δω πότε) απάντηση. Υπάρχει κάποιος συνάδερφος να εκφέρει την άποψή του επί των ερωτήσεων αυτών?

 

Με βάση τον Νόμο 4495/2017 μπορεί να μπει ως Κατηγορία 3 Αποθήκη έως 15 μ2 και ως 2,50 μ ύψος.

Για το παραπάνω θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις:

  1. Αν στο οικόπεδο έχω 1 αποθήκη επιφάνειας 10 μ2 έως 2,5 μ ύψος και άλλη 1 αποθήκη επιφάνειας 12 μ2 πάλι έως 2,5 μ ύψος, τότε η 1 μπαίνει σε 1 φύλλο καταγραφής ως κατηγορία 3 και η άλλη μετράει στη δόμηση ή μπορώ να κάνω 2 φύλλα καταγραφής κατηγορία 3, ένα για την κάθε αποθήκη?
  2. Αν στο οικόπεδο έχω 1 αποθήκη επιφάνειας 10 μ2 έως 2,5 μ ύψος και άλλη 1 αποθήκη επιφάνειας 4 μ2 πάλι έως 2,5 μ ύψος, ήτοι η συνολική τους επιφάνεια είναι κάτω των 15 μ2, τότε έχω 1 φύλλο καταγραφής κατηγορίας 3 και για τις 2 αποθήκες ή η 1 μπαίνει σε 1 φύλλο καταγραφής ως κατηγορία 3 και η άλλη μετράει στη δόμηση ή κάνω 2 φύλλα καταγραφής κατηγορία 3, ένα για την κάθε αποθήκη?

 

 

Το "ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών" αναφέρεται στο πλήθος των περιπτώσεων (σε αντίθεση με τον 4014 που είχε πρόστιμο ανά περίπτωση), δηλαδή σημαίνει ότι είτε υπάρχει μόνο μία περίπτωση μικρής παράβασης (πχ μετακίνηση κτιρίου σε νόμιμη θέση), είτε συνυπάρχουν ακόμη και όλες οι περιπτώσεις που απαριθμούνται, το πρόστιμο δεν αλλάζει. Πάντα όμως πρέπει να τηρούνται τα μέγιστα που ορίζονται ανά περίπτωση.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που ίσχυαν και στον 4178 κι εγώ, αν και δεν με συμφέρει, τείνω να συμφωνήσω με την απάντηση του χρήστη armenopoulos

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. 

1)αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περι-
γράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησιας
έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται
η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό
2)αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδο-
μική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση, εφόσον δεν παραβιά-
ζονται οι πολεοδομικές διατάξεις, ή αλλαγή θέσης του
δδ) αλλαγή των διαστάσεων των ανοιγμάτων και με-
τατόπιση αυτών
 
αυτα υπαρχουν σε συγκροτημα που θα τακτοποιηθει.
Ειναι 250 ή 250 εκαστως; Μαλλον 250 για ολα απο οτι καταλαβα με βαση τον αριθμο αυτων, σωστα;
 
σκαλα που δε κατασκευαστηκε, πλακα οψης που ηταν μεγαλυτερη στα σχεδια χωρις να καταασκευαστει (δεν επηρεαζε κατι αλλο απλα φαινομενικα) μετρανε καπου;
Αν διαφορα στις οψεις σε συγκροτημα εχουν ολα τα κτιρια μετραει σαν μια παραβαση; δε θελει το καθε κτιριο ξεχωριστα ετσι;;; 
Link to comment
Share on other sites

@architect90. Oι αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 ανεξαρτήτου αριθμού πάνε με 250 ευρώ.

οτι δε κατασεκυάστηκε δεν αποτελεί αυθαιρεσία. (τι εννοείς πλάκα όψης?). Αν το συγκρότημα

ειναι ενιαία ιδιοκτησία και σε καλύπτει ο αναλυτικός των 15000 τότε μπορείς να πάς ώς μια παράβαση.

 

Και ενα δικό μου θέμα.

Σε περιοχή εντός σχεδίου σήμερα, και εντός οικισμού όταν εκδόθηκε η ο.α. 

Εκδόθηκε άδεια για αγροτική αποθήκη. Στο τοπογραφικό της αδείας, το οικόπεδο 

απεικονίζεται βάση υλοποιημένης τότε και τώρα περίφραξης. Κατά την πράξη εφαρμογής

το οικόπεδο άλλαξε σχήμα μεν άλλα η αποθήκη βρίσκεται και σήμερα σε νόμιμη θέση.

Κατόπιν αυτοψίας-σύγχρονης αποτύπωσης, η εξάρτηση της θέσης της αποθήκης από το τμήμα

της παλαιάς περίφραξης που υφίσταται σήμερα, συμφωνεί με την ο.α με διαφορά

στο πώς είχε οριστεί η οικοδομική στην άδεια (προφανώς) εν σχέση με το σχέδιο πόλεως

. Οι διαστάσεις της αποθήκης είναι οκ με μικροδιαφορές εντός των αποδεκτών αποκλίσεων. Επίσης

έχω τροποποίηση στα ανοίγματα (διαστάσεις-νέα ανοίγματα).

Ερωτήσεις:

1)Μπορώ να γλιτώσω την αλλαγή θέσης δεδομένης της ορθής απόστασης απο το μόνο σταθερό (τοτε και τώρα)

σημείο που είναι ή παλαιά περίφραξη?

2)Θα δίνατε βεβαίωση με τις διαφορές στα ανοίγματα πλέον επί 4495? Μέτα και τις ιστορίες με το εξ οικονομώ

3)Την τροποποίηση των ανοιγμάτων την εντάσσω στην κατηγορία 3. Τα νέα-αυθαίρετα ανοίγματα βάση την άποψη του

φόρουμ όχι (?).

4) Αν ισχύουν τα 2, 3 στην ένταξη θα μου βγούν 500ευρώ απο κατηγορία 3 και λοιπές καθώς προς το παρόν δεν υφισταται

δυνατότητα συμψηφισμού. Θα μου ζητάει το σύστημα ΜΣΕ :shock: ???? Μπορεί να είναι αγροτική αποθήκη αλλά είναι κατασκευή από 

οπλισμένο σκυρόδεμα με πρόβλεψη επίσης ορόφου.Επίσης αν ενταχθεί η δήλωση προ 06/04 θα πληρωθούν 400ευρώ? 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

όταν έχω 1 ιδιοκτήτη με 2 ΟΙ, κάνω μια δήλωση με διαφορέτικα φύλλα καταγραφής.

 

1. Μπορώ να υπολογίσω τις αυθαιρεσίες κατ 3 και των δύο ιδιοκτησιών μια φορά? δηλ να μη βάλω 2 φορές την κατηγορία 3?

 

2. αν έχω νέα ανοίγματα και μετακίνηση παλιών παραθύρων, κάνω αναλυτικό για όλα και δεν βάζω κατ 3 και αναλυτικό. Για την μετακίνηση κτιρίου μπορώ να κάνω αναλυτικό? (λογικά όχι οπότε βάζω κατ 3 και αναλυτικό αναγκαστικά?)

 

3. όταν βάζουμε κατ3 δεν χρειάζεται να κάνουμε αναλυτικό για τις παραβάσεις αυτές, σωστά? απλά τις παραθέτω και βάζω κατ3?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...... Κατηγορια 3 κτιριου μεσα στο 5% των διαστασεων θελει κ αυτη ολα τα δικαιολογητικα; κατοψη κτλ; Λογικα ναι;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Στο τέλος της περιγραφής της κατηγορίας 3 αναφέρει: «Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση μηχανικού, καθώς και φωτογραφίες, όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του παρόντος».

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1. ναι 

2. - (εννοείς όχι ή δεν έχεις απάντηση?)

3. όλα τα ανοίγματα θα τα έβαζα με αναλυτικό και όχι κατ.3 + αναλυτικό

4. αγροτικές αποθήκες είναι Σ1 -->   το γνωρίζω αυτό. Απλά είναι άδεια του 95 και προ ΕΑΚ και δεν αναφέρει κάπου στα στατικά κατ. σπουδαιότητας.

Κρατάω δηλαδή το ότι διατηρεί τη χρήση που εκδόθηκε και η άδεια (αποθήκη μελισσοκόμου)  

 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.