Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

κατασκευη εξωστη που  δεν προβλεποταν στην ΟΑ ,σε υψος >3μ πανω απο κοινοχρηστο μπορει να υπαχθει στη Κ3 η αφορα μονο αλλαγη διαστασεων υπαρχοντων μεχρι 20% της επιφανειας  κ υψος >3μ πανω απο κοινοχρηστο?

Πως αντιμετωπιζω εξωστη ,που προβλεποταν σε αδεια του 82 κ βρισκεται εν μερει πανω απο κοινοχρηστο κ εν μερει  μεσα στο οικοπεδο σε υψος >3μ και απο 2,80μ χ0.40μ εγινε 2.80μΧ048μ ,αρα μεσα στο 20%,αλλα επεκταθηκε δεξια κ αριστερα κατα 0,20 μ χωρις  να κλειστει με στηθαιο.Το ιδιο συνεβει και στη πλακα οροφης.Εκτος ΟΓ το πλατος ειναι 0,48μ απο τη μια κ 0,30 μ απο την αλλη πλευρα

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Νίκο στο ν. 4178 εξώστες πάνω από ΚΧ προυφιστάμενοι του ΓΟΚ 85, τους ρυθμίζαμε με υπαγωγή στην κατηγορία 3 ανεξαρτήτως επιφάνειας. Αν ισχύουν τα ίδια, τότε κατ αναλογία μπορείς να ρυθμίσεις εξώστη προ 82 (ουσιαστικά προ ΓΟΚ 85). Για τον πρώτο εξώστη που ρωτάς είναι ο ίδιος με αυτόν του 82 ή άλλη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Παυλο την καλησπερα μου,για τον πρωτο εξωστη μιλαω γενικα,δηλ αν η αναφορα οτι ρυθμιζονται οι εξωστες σε υψος>3μ,πανω απο κοινοχρηστο αφορα την πρωτη παραγραφο δηλ αλλαγη διαστασεων ,η αν αφορα ολους τους εξωστες.

το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα και στον 4178 κ η αποψη που αναφερεις που ειναι κ η επικρατουσα, οτι ρυθμιζονταν μονο οι προ του 85 ηταν καποια Ε/Α ,η  καποια εγκυκλιος,δεν το θυμαμαι,αλλα οχι ο ΝΟΜΟΣ.

Θα μπορουσαν σε αυτο το νομο να το διατυπωσουν  διαφορετικα,αλλα δεν το εκαναν.Μηπως μας το δινουν ,για να το ερμηνευσουμε εμεις κατα το δοκουν?

Επισης στον εξωστη που ανεφερα στο προηγουμενο post ,την β περιπτωση προ ΓΟΚ85,το τμημα 2,80Χ 0,48 ειχε κλεισει με αλουμινοκατασκευη (τα δυο τμηματα των 0,20μ παρεμεναν ανοικτα,χωρις στηθαιο),θα μπορουσε να ρυθμιστει?εχονταςδιαβασει την αντιστοιχη απαντηση που δινεις στο νημα για το ερκερ,μαλλον οχι. 

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος Νίκο δε σου επιτρέπει να ρυθμίσεις με υπαγωγή σε κατηγορία 3,  εξώστη άνω του Κ.Χ πέραν του ποσοστού 20% και εφόσον το ελάχιστο ύψος είναι πάνω από 3 μ, Στον προηγούμενο νόμο εφαρμόζαμε ότι για εξώστες προ 85 ανεξαρτήτως επιφάνειας, Για τους εξώστες μετά το 85 ανωθεν κχ εφαρμόζαμε το τότε κριτήριο του 10%.

Αν έχεις κλειστό χώρο και όχι εξώστη πλέον δεν ρυθμίζεται εκτός και αν πληροί το εδάφιο της κατ 3 (5% διαστάσεις και έως 5% επιφάνεια).

Link to comment
Share on other sites

Αρα εχουμε για εξωστες προ ΓΟΚ 85 πανω απο κοινοχρηστο ρυθμιζονται χωρις προυποθεση,με την επιφυλαξη οτι ισχυει οτι κ στον 4178.Οι εξωστες πανω απο κοινοχρηστο μετα ΓΟΚ απαιτουν max  μεταβολη επιφανειας 20% και υψος>3μ.για Κ3

Μηπως θα μπορουσε να παει με αναλυτικο αυθαιρετος εξωστξης πανω απο κοινοχρηστο εφοσον τηρει τις προυποθεσεις του  ΝΟΚ?

Σε ευχαριστω Παυλο για πολλοστη φορα!

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2018 at 2:54 ΜΜ, Triantafyllos_ said:

Παύλο ακριβώς αυτό ψάχνω, αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιο κουτάκι τύπου "διαφορετική διαμερισμάτωση" που να πατάμε γι αυτήν ακριβώς την περίπτωση...

Τώρα πρέπει να περαστούν τα τετραγωνικά στους κύριους/βοηθητικούς χώρους και να επιλέξουμε 3η κατηγορία;

Άρα θεωρητικά ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει τίποτα στην πρώτη περίπτωση, εκτός από το 15ρι του ΤΕΕ, ενώ στην 2η περίπτωση πληρώνει 250+15Ε.

Υπάρχει προοπτική να το βάλουν στο μέλλον;

 

Σχετικά με τις πλαϊνές αποστάσεις, από κεκτημένη ταχύτητα είδα αυτή των υδατοδεξαμενών. Ευχαριστώ για την επισήμανση!

Επομένως τα 15μ δεν ισχύουν, τα 5 μέτρα είναι για υδατοδεξαμενές, για τους οικίσκους γεώτρησης υπάρχει περιορισμός σχετικά με την απόσταση από τα όρια;

Στο Φύλλο καταγραφής στον τύπο αυθαιρεσίας θα επιλέξεις αντλιοστάσια, (κατ.3)

θα πληρώσει μόνο τα 15 ευρώ Τ.Ε.Ε. ( έχω περαιώσει μόνο με το ποσό αυτό.)

Οι οικίσκοι δεν έχουν αποστάσεις από τα όρια του αγροτεμαχίου. 

Υ.Γ. Βέβαια και τις δύο φορές που έβγαλα άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για οικίσκο, έγινε μετά από παρέμβαση του ΠΕ.ΧΩ. της αποκεντρωμένης διοίκησης για την διευκρίνηση αυτή καθώς ο υπάλληλος της πολεοδομίας είχε δική του άποψη περί ελάχιστης απόστασης 5μ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ liumier!

Επειδή βάζω πρώτη φορά κατηγορία 3 κάποιες απορίες ακόμα...

Χρήση είναι "υπηρεσίες" σωστά;

Προσπάθησα να γράψω ενδεικτικά τα τετραγωνικά στο κελί "τμ κυρίων χώρων" αλλά μου πετάει μήνυμα ότι δεν μπορούν να δηλωθούν άλλες αυθαιρεσίες. Επομένως το αφήνω κενό διότι δεν μου το προχωράει αλλιώς. Οπότε τα τετραγωνικά του οικίσκου σκέφτομαι να τα αναφέρω μόνο στην περιγραφή.

Επίσης στην καρτέλα "Πρόσθετα στοιχεία" χρειάζεται να βάλουμε αριθμό ορόφων "1" ή είναι πλεονασμός;

"Αριθμός παροχής ρεύματος / Αριθμός μετρητή ύδρευσης"  γράφουμε;

Τέλος αφού πληρωθεί και το 15άρι, τικάρω το κουτάκι που λέει ότι εμπίπτει στις εξαιρέσεις του Ν.4495 κλπ και είμαι ΟΚ;

Edited by Triantafyllos_
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Triantafyllos_ said:

Ευχαριστώ πολύ liumier!

Επειδή βάζω πρώτη φορά κατηγορία 3 κάποιες απορίες ακόμα...

Χρήση είναι "υπηρεσίες" σωστά;

Προσπάθησα να γράψω ενδεικτικά τα τετραγωνικά στο κελί "τμ κυρίων χώρων" αλλά μου πετάει μήνυμα ότι δεν μπορούν να δηλωθούν άλλες αυθαιρεσίες. Επομένως το αφήνω κενό διότι δεν μου το προχωράει αλλιώς. Οπότε τα τετραγωνικά του οικίσκου σκέφτομαι να τα αναφέρω μόνο στην περιγραφή.

Επίσης στην καρτέλα "Πρόσθετα στοιχεία" χρειάζεται να βάλουμε αριθμό ορόφων "1" ή είναι πλεονασμός;

"Αριθμός παροχής ρεύματος / Αριθμός μετρητή ύδρευσης"  γράφουμε;

Τέλος αφού πληρωθεί και το 15άρι, τικάρω το κουτάκι που λέει ότι εμπίπτει στις εξαιρέσεις του Ν.4495 κλπ και είμαι ΟΚ;

 Σωστά υπηρεσίες.

 Σωστά, κενά και το αναφέρεις στην Τεχνική έκθεση.

Θεωρώ ότι 1 είναι το σωστό.

Εφόσον τα έχεις, τα αναγράφεις, (νομίζω δεν είναι υποχρεωτικό)

Ναι κουτάκι εξαιρέσεων και είσαι οκ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, θα μπορούσε το παραπάνω να θεωρηθεί "'αυθαίρετη τροποποίηση" του γγγ). Φυσικά δεν χρειάζεται στατικά, αφού ακόμη και η διάνοιξη κουφωμάτων σε τοίχωμα υπογείου εξαιρείται αν παραμένει το 75%.

Λέβητας καυστήρας που δεν αφήνει τις προβλεπόμενες αποστάσεις από τους τοίχους του λεβητοστασίου εντάσσεται στην κατηγορία 3 ως παράβαση κτιριοδομικού και θέλει μνεία στην τεχνική έκθεση;

Διαφορά στάθμης περιβ. χώρου  με δάπεδο τελευταίου ορόφου > 9μ ανήκει στις παραβάσεις κτιριοδομικού και μπορεί να ενταχθεί κατ. 3 (αφορά αποφυγή ράμπας AMEA); 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.