Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα Συνάδελφοι

Στον ακάλυπτο μονοκατοικίας έχει κατασκευαστεί :

α) ισόγεια αποθήκη συνολικού εμβαδού 3,50 μ2(ύψος h = 1,70m)

β) Κυκλική μεταλλική σκάλα για το δώμα

β) Μεταλλικό στέγαστρο εμβαδού 15,00 μ2

Πως τα αντιμετωπίζουμε?

1) Το α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 και τα β&γ με αναλυτικό.Δεν έχει βγει ακόμα όμως ενημέρωση για συμψιφησμό προστίμου ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 και αναλυτικού άρα πάνε με 2 Χ 250,00. Σωστά?

2) Το α με υπέρβαση δόμησης 0,5 μειωτικό και α&β με αναλυτικό. Ο μειωτικός όμως μπορεί αν μπει σε ισόγειες αποθήκες?

- Επίσης η μονοκατοικία έχει εξαιρεθεί από κατεδάφιση με τον Ν.1337/1983. Στο έντυπο της νομαρχιακής αυτοδιοικησης για την  εξαίρεση κατεδάφισης όμως γράφει ότι γίνεται : σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 16 ν 1337/1983 στο ν.4495/2017 λέει για για αυθαίρετες κατασκευές που εξαιρούνται από κατεδάφιση σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 16 του ν 1337/1983. Είναι οκ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για την μονοκατοικία πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η Β! φάση του 1337.

Συμψηφισμός απο ότι φαίνεται δεν θα υπάρξει.

Οπότε για τις επιλογές 1 η 2 ,μάλλον την 2) .Εξαρτάται και απο το πρόστιμο που βγαίνει αν βάλεις την πρώτη αποθήκη δηλ. τα 3,5τμ με ΥΔ και μειωτικό.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, itzanis said:

 Επίσης η μονοκατοικία έχει εξαιρεθεί από κατεδάφιση με τον Ν.1337/1983. Στο έντυπο της νομαρχιακής αυτοδιοικησης για την  εξαίρεση κατεδάφισης όμως γράφει ότι γίνεται : σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 16 ν 1337/1983 στο ν.4495/2017 λέει για για αυθαίρετες κατασκευές που εξαιρούνται από κατεδάφιση σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 16 του ν 1337/1983. Είναι οκ?

Μόνο αν έχει γίνει Γ φάση Ν. 1337 θεωρείς ότι υπάρχει Ο.Α για τον υπολογισμό προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, itzanis said:

άρα πάνε με 2 Χ 250,00. Σωστά?

2*250=500 και εχει και την εκπτωση του εξαμηνου 20% αρα 400

και για εφαπαξ 320

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, karanus said:

Για την μονοκατοικία πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η Β! φάση του 1337.

Συμψηφισμός απο ότι φαίνεται δεν θα υπάρξει.

Οπότε για τις επιλογές 1 η 2 ,μάλλον την 2) .Εξαρτάται και απο το πρόστιμο που βγαίνει αν βάλεις την πρώτη αποθήκη δηλ. τα 3,5τμ με ΥΔ και μειωτικό.

 

Ο μειωτικός για ποιο λόγο θα μπει, εφόσον είναι ισόγεια αποθήκη?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ σύμφωνα με τις τροποποιήσεις του ν.4495 αν έχω ισόγεια αποθήκη 65 τ.μ. μπορώ τα 50 τ.μ. να τα δηλώσω με μειωτικό 0,5 και τα υπόλοιπα 15 τ.μ. στην κατηγορία 3;

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2018 at 11:15 ΠΜ, liumier said:

 Σωστά υπηρεσίες.

 Σωστά, κενά και το αναφέρεις στην Τεχνική έκθεση.

Θεωρώ ότι 1 είναι το σωστό.

Εφόσον τα έχεις, τα αναγράφεις, (νομίζω δεν είναι υποχρεωτικό)

Ναι κουτάκι εξαιρέσεων και είσαι οκ.

 

Οκ τα πέρασα αλλά μου ζητάει αριθμό ορόφων και τύπο στατικού ελέγχου προκειμένου να ανεβάσω αρχεία....

Κατηγορία 3 βάζουμε μόνο τεχνική έκθεση υποτίθεται.

Άρα στην περίπτωση του οικίσκου μου πρέπει να βάλω αριθμό ορόφων: "1" και τύπο στατικού ελέγχου "τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου" για να προχωρήσει;

Ρωτάω γιατί βρήκα αυτό σε ερωταπαντήσεις:

1575. Έχει καταργηθεί το ΔΕΔΟΤΑ όπως το γνωρίσαμε στο Ν. 4178/2013; Δηλ. τώρα πια οι επιλογές μας είναι είτε μελέτη επάρκειας , είτε τεχνική έκθεση φέροντος οργανισμού είτε τίποτα (για τις κατηγορίες 1,2,3);
Ναι.

1576. Για τα κτήρια κατηγορίας 1,2 και για τις παραβάσεις κατηγορίας 3 δεν απαιτείται ούτε μελέτη στατικής επάρκειας , ούτε ΔΕΔΟΤΑ ούτε τεχνική έκθεση περιγραφής φέροντος κλπ. Συμφωνείτε;
Ναι.

Το σύστημα με υποχρεώνει να επιλέξω ένα τύπο στατικού ελέγχου για να μπορέσω να προχωρήσω με το ανέβασμα των αρχείων. Οι επιλογές που μου δίνει είναι τεχνικη εκθεση στατικού λέγχου ή μελέτη στατικής επάρκειας Σ2,Σ3,Σ4. Κάνω κάτι λάθος;

 

Edited by Triantafyllos_
Link to comment
Share on other sites

Επίλεξε τεχνική έκθεση απλά για να προχωρήσει. Αν πας στα δικαιολογητικα θα δεις ότι δε θα σου ζητάει τίποτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Triantafyllos_ said:

Οκ τα πέρασα αλλά μου ζητάει αριθμό ορόφων και τύπο στατικού ελέγχου προκειμένου να ανεβάσω αρχεία....

Κατηγορία 3 βάζουμε μόνο τεχνική έκθεση υποτίθεται.

Άρα στην περίπτωση του οικίσκου μου πρέπει να βάλω αριθμό ορόφων: "1" και τύπο στατικού ελέγχου "τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου" για να προχωρήσει;

Ρωτάω γιατί βρήκα αυτό σε ερωταπαντήσεις:

1575. Έχει καταργηθεί το ΔΕΔΟΤΑ όπως το γνωρίσαμε στο Ν. 4178/2013; Δηλ. τώρα πια οι επιλογές μας είναι είτε μελέτη επάρκειας , είτε τεχνική έκθεση φέροντος οργανισμού είτε τίποτα (για τις κατηγορίες 1,2,3);
Ναι.

1576. Για τα κτήρια κατηγορίας 1,2 και για τις παραβάσεις κατηγορίας 3 δεν απαιτείται ούτε μελέτη στατικής επάρκειας , ούτε ΔΕΔΟΤΑ ούτε τεχνική έκθεση περιγραφής φέροντος κλπ. Συμφωνείτε;
Ναι.

Το σύστημα με υποχρεώνει να επιλέξω ένα τύπο στατικού ελέγχου για να μπορέσω να προχωρήσω με το ανέβασμα των αρχείων. Οι επιλογές που μου δίνει είναι τεχνικη εκθεση στατικού λέγχου ή μελέτη στατικής επάρκειας Σ2,Σ3,Σ4. Κάνω κάτι λάθος;

 

Triantafylos έχω δηλώσει αυτά που σου ανέφερα παραπάνω, βλέπω ότι έχω επιλέξει "Τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου" αλλά στα δικαιολογητικά που πρέπει να "ανεβάσω" δεν είναι υποχρεωτικό, επισυνάπτω και σχετική εικόνα των αρχείων της δήλωσης που ζητήθηκαν εν τέλει.5b02f205d3b2b_Screenshot2018-05-2119_17_54.thumb.png.73cc28fb6c8c12987acd70b15af056f9.png

Edited by liumier
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.