Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μπορώ να κάνω τακτοποίηση για κατηγορία 3 (αλλαγή κουφώματος από παράθυρο σε πόρτα)  σε ακίνητο για το οποίο έχει δωθεί βεβαίωση (ορθώς καθότι δεν υπήρχε υπέρβαση κτλ)  και έχει γίνει πρόσφατα συμβόλαιο; Θα υπάρξει πρόβλημα σε μελλοντικό συμβόλαιο;Έχω την εντύπωση ότι συγκεκριμένα για παραβάσεις κατ. 3 που δεν έχουν υπέρβαση κάλύψης δόμησης κτλ γίνεται άλλα θέλω να το τεκμηριώσω.

 

 
Link to comment
Share on other sites

Wc 1,5μ2 κάτω από εξωτερική σκάλα, με πρόσβαση από τον ακάλυπτο και μέγιστο ύψος 1,90μ, περνάει ως παράβαση κατηγορίας 3, έστω και αν δεν είναι αποθήκη?

Link to comment
Share on other sites

iguana, νομίζω ότι δεν έχεις πρόβλημα. Το πράγμα θα ήταν ακόμα πιο ξεκάθαρο αν στα σχόλια της βεβαίωσης είχε σημειωθεί ότι υπήρχαν οι συγκεκριμένες παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, mapost said:

Wc 1,5μ2 κάτω από εξωτερική σκάλα, με πρόσβαση από τον ακάλυπτο και μέγιστο ύψος 1,90μ, περνάει ως παράβαση κατηγορίας 3, έστω και αν δεν είναι αποθήκη?

Δυστυχώς όχι!  

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, mapost said:

Wc 1,5μ2 κάτω από εξωτερική σκάλα, με πρόσβαση από τον ακάλυπτο και μέγιστο ύψος 1,90μ, περνάει ως παράβαση κατηγορίας 3, έστω και αν δεν είναι αποθήκη?

Συγνώμη που ρωτάω , αλλά τι μπορεί να είναι;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν "περνάει" ως κατηγορία 3, τότε είναι υπέρβαση δόμησης. Σκέφτομαι μήπως λόγω σκοταδιού δεν είδα καλά και ίσως να μην έχει λεκάνη και άρα είναι αποθήκη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, mapost said:

Αν δεν "περνάει" ως κατηγορία 3, τότε είναι υπέρβαση δόμησης. Σκέφτομαι μήπως λόγω σκοταδιού δεν είδα καλά και ίσως να μην έχει λεκάνη και άρα είναι αποθήκη...

Εννοείς αποθήκη επενδεδυμένη με πλακάκια, που απλά είχαν αποθηκεύσει και μεταχειρισμένα είδη υγιεινής ???

Πέραν της πλάκας πάλι βοηθητικής χρήσης είναι, απλά δεν το καλύπτει η κατηγορία 3 (ακόμα)

Αν τη δηλώσεις αποθήκη, ρυθμίζεται μεν ο χώρος αλλά όχι οι παροχές (ύδρευση, αποχέτευση) 

Link to comment
Share on other sites

κι αν ειναι σε αχρησια εδω και καποια χρονια...

και εχουν βαλει τπτ κουτες, εργαλεια, κλπ  τετοια..

πού να δεις εσυ μια λεκανη..."ηταν και μαυρο σκοταδι"...δεν ειχες και φακό  στο κινητο...:)

και

δεν εχει καμμια πλακα απο πανω του

εχει τα σκαλοπατια απο το "0"  εως το 1,90..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω και μια υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη ότι δεν κάνει την ανάγκη του εκεί και είμαι εντάξει. Πλάκα πλάκα, αν θυμάμαι καλά (εκτός από πρόβλημα στα μάτια, 'έχω και στη μνήμη) σε παλαιότερη συζήτηση είχε ειπωθεί ότι στον 4178 δηλώναμε στην κατηγορία 3 και τα λεβητοστάσια του ακαλύπτου, όταν πληρούσαν τις υπόλοιπες προδιαγραφές. Διασταλτικά, γιατί να μην το κάνουμε και στον 4495 συμπεριλαμβάνοντας και τα wc ? Προφανώς η ευθύνη για την ερμηνεία εξακολουθεί να μας βαρύνει, όπως άλλωστε και σε τόσες άλλες περιπτώσεις...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.