Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

η μετατόπιση τοίχου κλιμακοστασίου προς το διαμέρισμα, στην περίπτωση μου, μπορεί να πάει ως κατ.3 ιδιδ ? λίγο τραβηγμένο??

Link to comment
Share on other sites

απλα το αναφερεις

και βλεπεις για τα περαιτερω

το αρθρο 98 παρ. 8 εδ. β και γ'

[μας μπερδευει λιγο πολύ  ο όρος  "παράρτημα" που χρησιμοποιει ο νομος]

 

Link to comment
Share on other sites

vassia , το σχέδιο της σύστασης τι δείχνει ? Αν δείχνει την πραγματοποιημένη κατάσταση τότε μπορείς να βάλεις όσες παραβάσεις σε συμφέρει δτην κατ1 (αφού είναι του 1973) και τις υπόλοιπες σε όποια άλλη κατηγορία ανήκουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αν έχω δυο αποθήκες αυθαίρετες: η μια 5τ.μ. και η άλλη 3,5τ.μ. (συνολικά 8,50τ.μ.<15τ.μ.) και μέσου ύψους κάτω των 2,50μ τότε μπορώ να τις βάλω και τις δυο σε ένα Φύλλο καταγραφής ως Κατ. 3 περίπτωση ιβιβ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη για μία περίπτωση που μου έτυχε.

Σε διαμέρισμα που έκανα αυτοψία βρέθηκε ο εξώστης να έχει κατασκευαστεί με μεγαλύτερο εμβαδόν σε σχέση με την άδεια.

(Το αυθαίρετο τμήμα φαίνεται στο σχέδιο με διαγράμμιση)

Η ερώτηση μου είναι η εξής.

Εάν μπορώ να πάω με Κατηγορία 3, υποπερίπτωση γγ (20% αύξηση εξωστών), καθώς ο εξώστης είναι σε συνέχεια ημιυπαίθριου χώρου.

Να υπολογίσω δλδ το εμβαδό του αυθαίρετου τμήματος σε σχέση με το άθροισμα Εξώστη + Ημιυπαιθριου χωρου.

Στο διάγραμμα κάλυψης εξάλλου, έχουν υπολογιστεί μαζί χωρίς να υπάρχει κάποιος διαχωρισμός.

 

Γιατί εάν συγκρίνω αυθαίρετο εξώστη, σε σχέση με τον ημικυκλικό εξώστη της άδειας προφανώς και το ποσοστό υπέρβασης είναι πολύ μεγαλύτερο.

 

Ευχαριστώ!

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή (επειδή πάει Κατηγορία 4 λόγω παλαιότητας) απαιτούνται πάλι όλα τα σχέδια αν έχουμε μόνο παράβαση με αναλυτικό;

Κάτοψη / τομή / διάγραμμα κάλυψης κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Απαιτούνται όλα τα σχέδια κ.λπ., που προκύπτουν από την Κατηγορία στην οποία θα υπαχθεί το ακίνητο - ιδιοκτησία και τα οποία περιγράφονται αναλυτικώς στο νόμο....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.