Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Μόλις διάβασα όμως αυτό που γράφει στο άρθρο 100 παρ.5 ότι:

"Για τις παραβάσεις οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος Α και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), καθώς και για εγκαταστάσεις 89 όπως ορίζονται στις παρ.19, 26 και 57 του άρθρου 2 του ν.4067/2012 (Α79) που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 του άρθρου 96 καταβάλλεται παράβολο διακοσίων πενήντα (250) ευρώ..."

θεωρείτε ότι δεν με περιορίζει αυτό στο να μην το βάλω με αναλυτικό;

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε ποιες παραβάσεις θέλεις να βάλεις με αναλυτικό. Παραπάνω σου έγραψα την προυπόθεση να μην είναι επιφάνειες χώρων. Επειδή η νομοθεσία των αυθαιρέτων έχει και οφείλει να έχει μια συνέχεια,  στο ν 4178 δεν υπήρξε ποτέ υποχρεωτική η υπαγωγή αυθαιρεσίων κατηγορίας 3 στην κατηγορία αυτή. Αν μας συνέφερε τις υπάγαμε (αυτές που μπορούσαμε) με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή διαστάσεων εξωστών έως 20% της επιφάνειάς τους και μετατόπιση ανοιγμάτων. 

Η λογική συμφωνώ ότι υποδεικνύει ότι πρέπει να έχουν μια συνέχεια οι νόμοι αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο και στην πράξη. 

Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να το διευκρινίζει;

Link to comment
Share on other sites

Οι εξώστες βρίσκονται πάνω από δρόμο;

Δεν υπάρχει καμία εγκύκλιος στο ν 4495. Αν θες απόλυτη ασφάλεια αφήνεις κατηγορία 3.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι τον ίδιο περιορισμό έβαζε και στον 4178. Άρα νομίζω ότι συμφωνούμε. Δεν υπάρχει λόγος να το ερμηνεύσουμε διαφορετικά.  Πάντως κυκλοφορούν και αντίθετες απόψεις σε forum. Ότι δηλαδή τώρα έχει αλλάξει αυτός ο υπολογισμός. Δεν ξέρω αν βασίζονται κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε αλλαγή διαστάσεων κτιρίου έως 5%με ΥΔ και ΥΚ αντί κατηγορία 3 ,δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα;το κάνω γιατί το πρόστιμο βγαίνει πολύ λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

ναι, μπορείς, κοιταξε ομως αλλες παραμετρους αν εχεις κ αλλες παραβασεις, οπως αλλαγη ισως κατηγοριας σε πχ 5 ή απαιτηση ΜΣΕ

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, janna said:

Μπορούμε να βάλουμε αλλαγή διαστάσεων κτιρίου έως 5%με ΥΔ και ΥΚ αντί κατηγορία 3 ,δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα;το κάνω γιατί το πρόστιμο βγαίνει πολύ λιγότερο.

Kανένα απολύτως πρόβλημα. Ακολουθείς την πιο συμφέρουσα λύση. Αυτό που χάνεται είναι η παρέκκλιση του άρθρου 89 για τακτοποίηση χώρων οι οποίοι πληρούν τα κριτήρια του αντίστοιχου εδαφίου και βρίσκονται σε κοινόχρηστο χώρο πόλης. Οπότε, αν δεν τίθεται θέμα παραβίασης κοινόχρηστου χώρου, προχωράς σε υπολογισμό προστίμου με γενικές διατάξεις και εντάσεις την αυθαιρεσία σε άλλη κατηγορία.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ η διαφορα είναι 1,00τμ δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα  απαιτησης ΜΣΕ βέβαια έχω και προσθήκη σοφιτας θα  κάνω αναφορά στη ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.