Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Τα αντλιοστάσια σε καλλιεργούμενα αγροτεμάχια σε τι χρήση τα βάζουμε;

Υπηρεσίες ή μεταποίηση πρωτογενούς τομέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ο νόμος αναφέρει: "ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας Τεύχος Α’ 167/03.11.2017 ΕΦΗΜΕΡΙ∆Α TΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ 3209 έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 89"

Έχω ακίνητο 394τμ βάσει οικοδομικής άδειας και το εμβαδόν του στην πραγματικότητα είναι 412τμ.

Βάσει της παραπάνω παραγράφου η απόκλιση του 5% στο παραπάνω νούμερο ανέρχεται στα 413,7τμ κάτι που σημαίνει πως είμαι εντός 5%.

Η απορία μου είναι αν έχει κάποια όρια ως προς την απόκλιση των εξωτερικών διαστάσεων (πχ 0.50εκ.) ή ώς προς το εμβαδόν (πχ 10τμ).

Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τίποτα και απλά θα ήθελα μία επιβεβαίωση.

Αυτό σημαίνει πως μπορώ να περάσω μία λοιπή παράβαση κατηγορίας 3 και τέλος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Edited by domerg87
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις έλεγχο και των περιμετρικών διαστάσεων του περιγράμματος, ώστε και αυτές να μην έχουν μεταβολή > η < του 5%.

Εσύ έκανες έλεγχο μόνο του εμβαδού.

Είναι δύο οι συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω μία περίπτωση όπου δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη στον ίδιο όροφο έχουν γίνει 3 διαμερίσματα. Άρα διαφορετική διαμερισμάτωση και κατηγορία 3.
Ωραία ως εδώ.
Ταυτόχρονα έχω δημιουργία μπαλκονιού στην μία όψη της οικοδομής όπου δεν φαίνεται στην άδεια. Μία λοιπή παράβαση και πάλι κατηγορία 3.
Το σύστημα πέραν δεν δέχεται δύο φύλλα καταγραφής με κατηγορία 3.
Τι κάνω; Τα βάζω στην κατηγορία 4;
Επίσης στο πρόστιμο μου έχει 200 ευρώ και όχι 400.
Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η κατηγορία 3 συνδυάζεται με άλλες κατηγορίες;

Γιατί στο σύστημα σε 2-3 περιπτώσεις που έχω, όταν πηγαίνω για υπαγωγή δεν μου το επιτρέπει.

Μόνο όταν περάσω κατηγορία 3 και 0 στις παραβάσεις μου το δέχεται!

Το περνάω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση όπου το κτίριο έχει αυξηθεί σε "διαστάσεις κτίστη" ως προς την άδεια στα όρια της ΚΑΤ3.
Ομως , σε τμήμα του έχει γίνει αυθαίρετη πέτρινη επένδυση στην τοιχοποίία  η οποία αν συνυπολογιστεί υπερβαίνει το όριο της ΚΑΤ3 κατά 5cm.

Mπορώ να δηλώσω σε ένα φύλλο ΚΑΤ3 την πρώτη παράβαση ως 5% και την επένδυση με πέτρα σε άλλο ΦΚ με αναλυτικό ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για αποθήκη στο δώμα  4,00 τ.μ. και ύψος 1,60 μ.  Μπορεί να δηλωθεί στην Κατ. 3 ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και ύψους έως 2,50 μέτρα; Γενικά η  Κατ. 3 αφορά μόνο σε ισόγειες αποθήκες η γενικά σε αποθήκες. Διαφορετικά πρέπει να δηλώσω την αποθήκη ως ΥΔΚΧ;;;  Σχετικά με την υπέρβαση ύψους τι δηλώνω; 

Θα ήθελα τη γνώμη σας και για τα έρκερ προ του '83, που δεν παρουσιάζονται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας ιδικά όταν έχουμε μικρές προεξοχές (0,20 μ) σε όλους τους ορόφους πολυκατοικίας, οι οποίες βρίσκονται σε ύψος πάνω από 5,00 μ. από κοινόχρηστο χώρο. Έχει συζητηθεί κάπου το θέμα αυτό; Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει.

Σας Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω να ρωτήσω το εξής, έχω στο οικόπεδο 2 ισόγειες αποθήκες με συνολικό εμβαδό < 15 μ2, εκ των οποίων η μία είναι λεβητοστάσιο και έχει και παράβαση των πλάγιων ορίων.

Το ερώτημά μου καταρχάς είναι αν μπορώ να τις βάλω σε Κ3 και τις 2 μιας και συνολικό εμβαδό είναι μικρότερο των 15μ2 και δεύτερον αν πρέπει να τις βάλω σε ξεχωριστά φύλλα καταγραφής μιας κ παράβαση πλαγίων αποστάσεων έχω μόνο στη μία.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 είχε διευκρινιστεί ότι μπορούμε και τις χρήσεις λεβητοστασίων να τις πάμε Κ3.

Μπορείς και τις δύο σε μία παράβαση Κ3 αφού αθροιστικά τα εμβαδά τους είναι <15,00τμ.

Παραβιάσεις Δ δεν παίρνει η Κ3.

Άρα 1 ΦΚ όλα.

 

edit στο παρακάτω μήνυμα

Το διατυπώνω καλύτερα . Οι παραβάσεις Κ3 δεν τιμωρούνται με Δ.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.