Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, karanus said:

Στον 4178 είχε διευκρινιστεί ότι μπορούμε και τις χρήσεις λεβητοστασίων να τις πάμε Κ3.

Μπορείς και τις δύο σε μία παράβαση Κ3 αφού αθροιστικά τα εμβαδά τους είναι <15,00τμ.

Παραβιάσεις Δ δεν παίρνει η Κ3.

Άρα 1 ΦΚ όλα.

ναι αλλα σε αυτή τη περίπτωση δε γίνεται να βάλω τη παράβαση πλαγίων αποστάσεων...που θα τη δηλώσω αυτήν?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ntatskos said:

Συνάδελφοι θέλω να ρωτήσω το εξής, έχω στο οικόπεδο 2 ισόγειες αποθήκες με συνολικό εμβαδό < 15 μ2, εκ των οποίων η μία είναι λεβητοστάσιο και έχει και παράβαση των πλάγιων ορίων.

Το ερώτημά μου καταρχάς είναι αν μπορώ να τις βάλω σε Κ3 και τις 2 μιας και συνολικό εμβαδό είναι μικρότερο των 15μ2 και δεύτερον αν πρέπει να τις βάλω σε ξεχωριστά φύλλα καταγραφής μιας κ παράβαση πλαγίων αποστάσεων έχω μόνο στη μία.

ευχαριστώ

Συνάδελφε, νομίζω πως είναι ξεκάθαρο πως μπορείς να το κάνεις! Περνάς κατηγορία 3 και τις δύο είτε σε ένα είτε σε δύο φύλλα καταγραφής (εγώ θα τα περνούσα σε 2) μιας και ο νόμος στο άρθρο για την εν λόγω κατηγορία αναφέρει ανεξαρτήτως των αριθμών αυτών. Όσο για την παραβίαση Δ πάλι στο ίδιο άρθρο δεν αναφέρει ότι δεν πάνε κατηγορία 3. Είχα ακριβώς την ίδια απορία και μπήκα στο παρόν θέμα αλλά ταυτόχρονα διάβασα και τον νόμο και θεωρώ πως μπορούμε να το περάσουμε κατηγορία 3 κι ας έχει παραβίαση Δ. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος που το έψαξε περισσότερο!

 

10 ώρες πριν, ntatskos said:

ναι αλλα σε αυτή τη περίπτωση δε γίνεται να βάλω τη παράβαση πλαγίων αποστάσεων...που θα τη δηλώσω αυτήν?

Αυτό σου είπε... Ότι μπαίνει κατ3!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά αναφέρω για τους συναδέλφους ότι η παρ. ηη της κατηγορίας 3  "ηη)   οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει  το  π.δ.  της  24ης.5.1985  (Δ270).  Για  την  εν  λόγω  περίπτωση  δεν  απαιτείται  καταβολή παραβόλου",   φαίνεται ότι έχει ενεργοποιηθεί πλέον στο σύστημα του ΤΕΕ.

αντλιοστάσιο κατ. 3.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχω ισόγειο χώρο σε προκήπιο σε επαφή με την ιδιοκτησία μου (ο.ι. με αποκλειστική χρήση του προκηπίου) που έχει μέσο ύψος 2,50μ. και εμβαδόν 4τ.μ. αλλά λειτουργεί ως λεβητοστάσιο της μεζονέτας. μπορώ να κάνω χρήση της ιβιβ) κατ.3;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε οριζόντια ιδιοκτησία του 68 η μόνη παράβαση που υπάρχει είναι σε εξώστη ο οποίος στην άδεια φαίνεται οτι αποτελείται απο δυο τμήματα ενώ στην ΣΟΙ απεικονίζεται η πραγματική κατάσταση ενιαίου εξώστη. Ουσιαστικά ενοποιήθηκαν οι εξώστες σε έναν . Το τμήμα που προστέθηκε για την ενοποίηση είναι ελάχιστο, δεν προκαλεί αύξηση των διαστάσεων >20%.

Οι επιλογές είναι ή κατ. 3 (γγ)  ή κατ. 1 ως προ 75.

Όμως αν βάλω κατ.3 τι χρονολογία βάζω;  και στο φκ της κατ. 3 κλικάρω και 1 λοιπή παράβαση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν θέλεις βεβαίωση για μεταβίβαση η θέλεις να τακτοποιήσεις για να είσαι νόμιμος.

Γιατί στην πρώτη περίπτωση μπορείς να το ξεπεράσεις πηγαίνοντας στις εξαιρέσεις τού Α82  παρ.2  θ). και να δώσεις την βεβαίωση.

Αν θέλεις να τακτοποιήσεις εγώ θα το πήγαινα Κ1 ,ώστε να έχω μία επικαιροποιημένη κάτοψη προς κάθε χρήση.

Αν πας με τον άλλο τρόπο.

Οι Κ3 δεν έχουν χρονολογία και

δεν κλικάρεις παράβαση.

Βάζεις μόνο Κ3.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @karanus

Πάει για αγοραπωλησία και ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να το παραλάβει "καθαρό" για αυτό πρέπει να υπαχθεί....

Νομίζω είναι ξεκάθαρα κατ. 3 (γγ) αλλά πρέπει να κλικάρω και την λοιπή; και αν μπει κατ.3 στην παλαιότητα τι χρονολογία βάζω; προ 82; Εχω μπερδευτεί αν βαζω λοιπή και αναλυτικό..

Αν το βάλω κατ1 προ 75 τότε θα βάλω τα προστιθέμενα τετραγωνικά του εξώστη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξωστης του 1968...ποιος εβαζε τοτε στις αδειες "πλατος "  εξωστων [?]

"Προστιθεμενα" τμ. του εξωστη δεν υπαρχουν.

Δεν τα ενσωματωσες στο διαμερισμα

Εκει ειναι...αχτιστα να τα ...τρώνε... η βροχη και οι καυσωνες...

υγ

ψαχνουμε τωρα την νομιμοτητα ενος κτισματος,  χτισμενου με τις διαταξεις του ΓΟΚ 1955...:mrgreen:

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vovos said:

 

Πάει για αγοραπωλησία και ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να το παραλάβει "καθαρό" για αυτό πρέπει να υπαχθεί....

Νομίζω είναι ξεκάθαρα κατ. 3 (γγ) αλλά πρέπει να κλικάρω και την λοιπή; και αν μπει κατ.3 στην παλαιότητα τι χρονολογία βάζω; προ 82; Εχω μπερδευτεί αν βαζω λοιπή και αναλυτικό..

Αν το βάλω κατ1 προ 75 τότε θα βάλω τα προστιθέμενα τετραγωνικά του εξώστη;

Ευχαριστώ

Γιατί να μπερδευτείς. Τα πράγματα είναι απλά. Κατασκευαστικά το τμήμα εξώστη που δεν φαίνονταν στο εγκεκριμένο σχέδιο έγινε κατά την κατασκευή (σκυροδέτηση πλάκας και δοκών). Συνεπώς το αναφέρεις στην ΤΕ ότι η παράβαση έγινε προ 75. Έτσι θα εισάγεις την κάτοψη αποτύπωσης στο σύστημα και θα γίνει η μεταβίβαση με την επικαιροποιημένη κάτοψη. Βάζοντας λοιπή παράβαση δεν θα συμπληρώσεις πουθενά επιφάνεια στα κελιά ΚΧ ή ΒΧ. Για λόγους πληρότητας της δήλωσης, αναφέρεις ότι η εγκεκριμένη βάσει σχεδίων άδειας επιφάνεια εξώστη που αντιστοιχεί στο προς μεταβίβαση διαμέρισμα προβλέπονταν έστω 5 τμ και με τη παρούσα δήλωση τακτοποιήθηκε η επιπλέον επιφάνεια (χ τμ) εξώστη. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.