Μετάβαση στο περιεχόμενο
ilias

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών

Recommended Posts

On 13/3/2019 at 2:30 ΜΜ, fr_sk said:

Σε περίπτωση που προβλεπόταν ισόγειο διαμέρισμα και κατάστημα και έχει γίνει όλο κατοικία, βάζω 1 λοιπή παράβαση για την αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια και διαφορετική διαμερισμάτωση.

 Τι προέβλεπε η άδεια και τι παρουσιάζει η πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών (αν υπάρχει τέτοια);

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
On 12/3/2019 at 8:32 ΜΜ, volovo said:

Καλησπέρα,

σε περίπτωση βιομηχανικού κτιρίου εκτός σχεδίου με υπέρβαση ύψους <20% της οικοδομικής άδειας αλλά ΄ ταυτόχρονα με υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής με καλύπτει η κατηγορία 3 ιγιγ?

Για να προσανατολίζεσαι σε κατηγορία 3 προφανώς το περίγραμμα ταυτίζεται με αυτό της αδείας. Η απάντηση είναι όχι, δεν εμπίπτει και αυτό γιατί σύμφωνα με την §10 του άρθρου 100 εφαρμόζεται η παρακάτω διαδικασία: 

10. Σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή υπέρβασης κάλυψης νομίμως υφισταμένων βιομηχανικών, βιοτεχνικών κτιρίων, αποθηκευτικών και επαγγελματικών χώρων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης του ακινήτου, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής του Παραρτήματος Α αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπερβάσεις αυτών έως είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης και συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης. Ως επιτρεπόμενο ύψος θεωρείται το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής όπου βρίσκεται το ακίνητο και όχι το ύψος που αναφέρεται στην οικοδομική άδεια. Στην περίπτωση υπέρβασης ύψους οικοδομικής άδειας χωρίς την υπέρβαση του ύψους της περιοχής, το ειδικό πρόστιμο για την υπέρβαση ύψους υπολογίζεται σύμφωνα με την παράγραφο 5.... ή εφόσον περιορίζεται στο 20% με υπαγωγή στην Κατηγορία 3. 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
4 ώρες πριν, nzerman said:

.....................................................................................

10. Σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή υπέρβασης κάλυψης νομίμως υφισταμένων βιομηχανικών, βιοτεχνικών κτιρίων, αποθηκευτικών και επαγγελματικών χώρων ή τμημάτων τους,...........................................................................................

Επ ευκαιρία δε,  να καταθέσω για προβληματισμό, ότι είναι άξιο απορίας το πώς θεωρείται από το άρθρο αυτό ένα νομίμως υφιστάμενο κτίριο να έχει συγχρόνως Υ.Υ η Υ.Κ........ :o :shock:

EDIT : nzerman

Μα,....

νομίμως υφιστάμενο περίγραμμα  με  ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ ????  ........

 

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Αυτό που εννοεί η διάταξη είναι «Νομίμως υφιστάμενο περίγραμμα». 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
15 ώρες πριν, mapost said:

Δεν έχεις διαμερισμάτωση. Έχεις αναλυτικό για την αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια, όπου θα βάλεις τις εργασίες που έγιναν για να γίνει η αλλαγή αυτή (διαρρυθμίσεις, κουφώματα, λουτρά, κ.λπ.).

 

13 ώρες πριν, Pavlos33 said:

 Τι προέβλεπε η άδεια και τι παρουσιάζει η πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών (αν υπάρχει τέτοια);

Δεν υπάρχει σύσταση. Η άδεια παρουσίαζε κατάστημα και διαμέρισμα. Αυτά έχουν συνενωθεί σε ένα διαμέρισμα.

Για αυτό και λέω αφενός διαφορετική διαμερισμάτωση λόγω συνενωσης και αφετέρου 1 λοιπή παράβαση για την αλλαγή χρήσης του καταστήματος σε κατοικία, δηλαδή από κύρια σε κύρια. 

Το ερώτημα παραμένει ως προς την κατηγορία. 3 ή 4???

Ευχαριστώ και πάλι

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Η διαμερισμάτωση αφορά σε οικοδομές με σύσταση, όπου έχουν γίνει ανταλλαγές χώρων μεταξύ ιδιοκτησιών. Στην περίπτωσή σου έχεις διαφορετική διαρρύθμιση. Άρα ρυθμίζεις την αλλαγή χρήσης με αναλυτικό, όπως και τις διαρρυθμίσεις μαζί και με το γκέμισμα του ενδιάμεσου τοίχου. Η περίπτωσή σου δεν εμπεριέχεται στην κατηγορία 3, άρα πάει είτε 1, 2 ή 4 ανάλογα με την παλαιότητα.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

σωστα

και,

αφου δεν εχει γινει συσταση, αυτο σημαινει  οτι δεν εχει γινει και κανενα συμβολαιο μεταβιβασης...

Ποιος ειναι "ιδιοκτητης" και με ποιόν τιτλο???

 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
On 12/3/2019 at 8:37 ΠΜ, vassia said:

Η "προσθήκη μόνωσης εξωτερικά στις όψεις" θεωρείται η μετέπειτα προσθήκη μόνωσης ή και η από κατασκευής τοποθέτηση μόνωσης 5εκ. εξωτερικά του περιγράμματος της άδειας?

κάποια άποψη γι αυτό?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Μπορεί και το ένα και το άλλο. Εμείς τι να πούμε. Δεν έχουμε γνώση της οικοδομής που ασχολείσαι.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Παρόμοιο Περιεχόμενο

    • Από TASIS
      Καλησπέρα !Στο δώμα  υπάρχει ένας χώρος 4 τ.μ  περ (2,1χ2) και ύψος 1,85 όπου είχε φτιάξει μου ο πατέρας μου όταν ζούσε το 84 .Tότε είχε βάλει μέσα ένα μικρο λέβητα (μοιάζει σαν ένα πλυντήριο ρούχων brant  που ανοίγει από πάνω )για να ζεστάνει το 1 από τα 2 διαμερίσματα του κάτω ορόφου .Δίπλα έχει και μια δεξαμενή άδεια πετρελαίου.Το μικρο αυτό λεβητοστάσιο ο μηχανικός μου το έχει βάλει στην κατηγορία 3 λοιπές παραβάσεις λόγου ύψους είναι μόνο ένα 1,85...
      Είναι πάντως αντίστοιχη της περίπτωσης που διάβασα του συναδέλφου σας
       Γιατί εάν διάβασα και κατάλαβα σωστά την απάντηση του συναδέρφου σας ίσως ο μηχανικός μου κάνει λάθος? πάει με υπέρβαση ύψους ?? δόμησης κτλ....Χρειάζεται ΜΣΕ ??... (προσωπικά αν και οχι μηχανικός δεν το νομίζω βλέπε 20%  εξαιτίας του ότι είναι πάρα πολύ μικρο μόνο 4τ.μ σε σχέση με όλη την επιφάνειά της ταράτσας). Σημειωτέων ότι εδώ και μια δεκαετία στο σπίτι χρησιμοποιούμε μόνο αιρκοντίσιον.Αν είναι να μου δημιουργήσει μελλοντικά προβλήματα ένας τόσο μικρός χώρος καλύτερα να τον γκρεμίσω σε χρόνο dt και να τον βγάλω από την δήλωση.Ευχαριστώ!
    • Από ilias
      Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 96 (Κατηγορίες αυθαιρέτων κατασκευών και αλλαγών χρήσεων - ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5) του Ν. 4495/17.  

       
    • Από ilias
      Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 96 (Κατηγορίες αυθαιρέτων κατασκευών και αλλαγών χρήσεων - ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4) του Ν. 4495/17.  

       
    • Από ilias
      Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 96 (Κατηγορίες αυθαιρέτων κατασκευών και αλλαγών χρήσεων - ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2) του Ν. 4495/17.  
    • Από ilias
      Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 96 (Κατηγορίες αυθαιρέτων κατασκευών και αλλαγών χρήσεων - ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1) του Ν. 4495/17.  
×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.