Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 4/11/2019 at 9:08 ΠΜ, Pavlos33 said:

Η κατηγορία 3 δεν απαιτεί σχέδια και άλλα δικαιολογητικά πέραν των φωτογραφιών, τεχνικής έκθεσης και των γνωστών υπεύθυνων δηλώσεων. Υπηρεσίες θα βάλεις.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και συνεχιζω αν η αποθήκη ειναι σε μη αρτιο και οικοδομησιμο και εχω και ενα ημ/χ   βαζοντας την αποθηκη κατ.3  υπηρεσιες και τις λοιπες παραβασεις  μου τιςδεχεται σαν κατ, 5 εφοσον δεν υπαρχει οικ. αδεια.και μου ζηταει τεχνικη εκθεση ΗΜ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν βάζεις Τ.Ε Η/Μ αφού δεν το απαιτεί ο νόμος. Θα γράψεις ένα κείμενο γιατί δεν βάζεις ΗΜ και θα το ανεβάσεις στην θέση της Τ.Ε. Η/Μ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,  Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι σχετικά με τις αποδεκτές αποκλίσεις 2%

Γνωρίζω πως οι αποδεκτές αποκλίσεις για τις οποίες δεν είναι απαραίτητη η τακτοποίηση είναι 2% για τις περιμετρικές διαστάσεις κτιρίου και μέγιστο 10 εκ. 

Ερωτήσεις:

  1. το 2% αφορά και το εμβαδόν ? Δεν βρήκα σαφή αναφορά σε εμβαδόν για αυτό ρωτάω. Ωστόσο δε μπορεί να υπάρξει απόκλιση πλευράς χωρίς απόκλιση εμβαδού.
  2. Υπάρχει μέγιστο εμβαδόν απόκλισης ?
  3. Το 2% λέει να το μετράμε από διαστάσεις κτίστη. Άρα να μην λαμβάνουμε τα 3 εκ πάχους επιχρίσματος. Όμως όταν μου παραδίδεται ένα τοπογραφικό αυτό έχει μετρηθεί λογικά στις τελικές διαστάσεις με τα επιχρίσματα. Τι κάνουμε σε εκείνη την περίπτωση ? Γράφουμε 2 εμβαδά: 1 του επιχρίσματος και 1 του κτιστού ? Μπορεί η διάφορά να είναι μικρή αλλά μπορεί να είναι 2-4 τ.μ το οποίο είναι σημαντικό.


Ρωτώ τα παραπάνω γιατί σε κτίριο που ήταν 10 χ 10 = 100 τ.μ. στην άδεια και κατά τη μέτρηση βρέθηκε 10.09 χ 10.08 = 101.70 τ.μ. (άρα εντός των αποδεκτών αποκλίσεων) , ο συμβολαιογράφος απαίτησε τα εξής:

α) είτε να γραφτεί σε σχέδια και τοπογραφικό εμβαδόν 101,70 με την προϋπόθεση να κάνουμε τακτοποίηση ως  κατηγορία 3 , 

β) είτε να γραφτεί σε σχέδια και τοπογραφικό εμβαδόν 100 αν δεν γίνει η τακτοποίηση.

Δεν δεχόταν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δηλαδή να αναγραφεί το ορθό εμβαδόν και ταυτόχρονα να μη γίνει υπαγωγή.  Ελεγε δηλαδή να δώσει βρέκηΠαρόλο που του έστειλα αναλυτική τεχνική έκθεση που ανέφερε τις αποδεκτές  αποκλίσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

το έχεις λίγο ...υπεραναλύσει το θέμα :)

με εμβαδόν που δημιουργεί πλευρά 10,07 χ 10,09 δεν έχεις παράβαση ουσιαστικά, του δίνεις την βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Το εμβαδόν παραμένει 100τμ και για να ξέρεις ο σοβάς και 4 πόντους μπορεί να είναι και 5, οπότε σε κάθε πλευρά αφαιρώντας τους 4 πόντους από κάθε πλευρά κτιρίου βρίσκεις το 10χ10 το πολυπόθητο.

Συνέχισε, ελπίζω να έχεις δεί το κτίριο, να έχεις μετρήσει ο ίδιος και να μην δέχεχσαι να δώσεις βεβαίωση σε κτίριο το οποίο δεν έχεις δει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Γνωρίζω πως δεν εχω παράβαση και δε διστάζω να δώσω βεβαίωση. Το κτίριο το εχω δει και το εχω μετρήσει.  συμβαίνει ομωσ το τοπογραφικο που συνοδεύει τη βεβειαωση να μην έχει γίνει από μένα και ο τοπογραφος να έχει γράψει τελικές διαστάσεις με σοβά. Πράγμα που δεν είναι λάθος πιστεύω. Το τοπογραφικο λοιπόν γράφει πχ 101.7 τ.μ. Όμως ούτε ο τοπογραφος δέχεται να γράψει 100 τ.μ. Ούτε ο συμβολαιογραφος δέχεται να γράφει 101.70 και να μη γίνει τακτοποίηση. Εγώ δε θέλω να κάνω τακτοποίηση γιατί είναι εντοσ Των αποκλίσεων. Εκεί ποιος κάνει λάθος;

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Λάθος κάνει ο ιδιοκτήτης ή όποιος τέλος πάντων επέλεξε τον συγκεκριμένο συμβολαιογράφο. Και για να είμαστε πρακτικοί, ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη και αν δεν είναι δυνατόν να αλλάξει ο συμβολαιογράφος, τότε χρέωσέ τον μια υπάγωγή κατ. 3.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εσυ θα γραψεις αυτα   που βλεπεις.

 και θα σημειωσεις οτι "ο φερων οργανισμος και στοιχεια πλήρωσης του,  χωρις επιχρισματα-επενδυσεις,  ειναι εντος των νομιμων οριων που οριζει το αρθρο  81 παρ. 2  και δεν αποτελει αυθαιρεσια καμμιας κατηγοριας".

Τπτ περισσότερο, τπτ λιγωτερο. Κι αν του αρεσει.
υγ

Ολα αυτα  συμβαινουν γιατι,  αυτοι που συνεταξαν τους νομους,

δεν ειχαν χτισει ποτέ ούτε εναν τοιχο.

Και  ειναι ακομα στις θεσεις τους και συνεχιζουν να εισηγουνται νομους, διαταξεις, τροποποιήσεις νομων, αραγμένοι στις πολυθρόνες τους

 και δεν ειχαν ποτε ακουσει την κλασσικη συζητηση:

- μάστορα, ειναι στραβος ο τοιχος...

-δεν πειραζει,  θα τον στρωσει ο σοβατζης...

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό !! Είναι οπως τα λες!. Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις! Δημήτρη αυτό έγραψα στην τεχνική έκθεση και εξήγησα τηλεφωνικά στον συμβολαιογράφο αλλά δεν το δεχόταν γιατί ειπε πως δεν θα ήταν αποδεκτό στην εφορία. Δε μπορώ να καταλαβω ουτε το σκεπτικό ούτε την απαραδεκτη απαίτηση τακτοποίησης. Το καλύτερο βέβαια ήταν να του εξηγώ τις διατάξεις και να τα γράφει κανονικά. 

Ως γενική τακτική όταν υπάρχει απόκλιση 2 % γράφουμε το ακριβές εμβαδόν που μετράμε η αυτό της άδειας; ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.