Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σύμφωνα με την εγκ. 2 o έλεγχος γίνεται   ανά ΟΙ

Για τη ΜΣΕ θα κάνεις έλεγχο για κάθε ένα  εξώστη χωριστά

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα καλημέρα, επανέρχομαι σε ένα θέμα που είχαμε συζητήσει λίγο παλιότερα.

Σου είχα ξανασυζητήσει μια περίπτωση διαμερίσματος μιας πολυκατοικίας που είχε φτιαχτεί ένα τζάκι πριν την 28/7/11 και ανάφερες τότε ότι το πρόβλημα μάλλον βρίσκεται στην καμινάδα, γιατί πιστεύεις ότι θα βρίσκεται κάποιο πρόβλημα στην καμινάδα του τζακιού??

Link to comment
Share on other sites

γιατί αυτή

1. διέρχεται μέσα από άλλες ιδιοκτησίες (χωρίς πιθανά να έχει την έγκρισής τους) και

2. γιατί η καμινάδα καταλήγοντας στο δώμα ή στην όψη επηρεάζει τα κοιν/στα (και ως εκ τούτου απαιτείται κοινή δήλωση ή έγκριση του 51% κτλ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξέρω  αν διέρχεται απο άλλες ιδιοκτησίες, μου ζητήθηκε να δω αν ενα διαμέρισμα εχει αυθαιρεσίες, βρήκα ένα τζάκι και πρόκειται να μελετήσω κατα πόσο συνιστά αυθαιρεσία που χρήζει τακτοποίηση

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2020 at 9:17 ΜΜ, Pavlos33 said:

1. Στα πλαίσια μια πιο "ελαστικής" ερμηνείας, ενδεχομένως και να μπορείς, αφού μπορείς να ισχυρισθείς μείωση του ύψους της μπαλκονόπορτας.

2. Μπορείς να έχεις έναν αναλυτικό που να περιλαμβάνει και εργασίες κατηγορίας 3 σύμφωνα με την εγκύκλιο 2. Ο νόμος δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, όπως δεν ανέφερε και ο 4178, όπου και τότε μέσω της εγκ. 4 δόθηκε η ίδια ερμηνεία. Δεν μπορεί να ισχύσει το παραπάνω σε περιπτώσεις της κατηγορίας 3 που αφορούν χώρους (πχ αποθήκη).

ερμηνεία της εγκ. 2: "Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες μικρές παραβάσεις με αυθαιρεσίες της παρ.5 του άρθρου 100 είναι δυνατή η σύνταξη αναλυτικού προϋπολογισμού για το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ.5 του άρθρου 100) προκειμένου να υπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιμο"

Παύλο καλημέρα, 

που στηρίζεις την άποψη πως δεν μπορεί να υπολογιστεί αποθήκη Κατηγορίας 3 με αναλυτικό όταν υπάρχουν κι άλλες λοιπές παραβάσεις; Η εγκύκλιος νομίζω δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Μου έχει διαφύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.