Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών

Recommended Posts

θα μπορούσαν να έχουν γράψει και το αντίστοιχο άρθρο. Το θεώρησαν αυτονόητο ότι θα το βρούμε.

 

ΠΔ/24-5-85   (ΦΕΚ-270/Δ/31-5-85)  
ΑΡΘΡΟΝ-3 
Αντλητικές εγκαταστάσεις - υδατοδεξαμενές - φρέατα. 
 
1. H ανόρυξη φρεάτων, κατασκευή αντλητικών εγκαταστάσεων και υδατοδεξαμενών επιτρέπονται ανεξαρτήτως αρτιότητας γηπέδου, με τους κάτωθι όρους και περιορισμούς δομήσεως. 
α) Τα κτίσματα για στέγαση των αντλητικών εγκαταστάσεων πρέπει να έχουν τις απολύτως απαραίτητες για το σκοπό αυτό διαστάσεις και μέγιστο ύψος δύο και μισό (2,50) μέτρα. Στα ανωτέρω κτίρια δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 1 παράγραφος 5 εδάφιον α του παρόντος. 
 
Το θέμα είναι με τι κριτήριο ορίζονται οι "απολύτως απαραίτητες διαστάσεις" αφού δεν θα ελεγχθούν από κάποια υπηρεσία. Αν πχ κάποιος θεωρεί αναγκαίες διαστάσεις 3Χ5=15 τμ δηλώνει την τακτοποίηση ως κατηγορία 3;
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

σωστα

 

υπενθυμιζω παλαιοτερη συζητηση για εμβαδον 9 τμ

 

απο τον  kasvan

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/45634-Οικίσκοι-γεωτρήσεων-αντλητικών-εγκαταστάσεω/?p=856479

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπήρχε μια εγκύκλιος

που αναφέρονταν σε διαστάσεις 3Χ3 μ 

Αλλά  πέραν αυτού τι κάνουμε (όταν οι διαστάσεις είναι αυτές)

με το δεν υποβάλλεται παράβολο όπως προανέφερα? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλη καλησπέρα. Η λέξη "εφόσον" στην πρόταση δημιουργεί τις εύλογες αμφιβολίες μας για το νόημα της εν λόγω παραγράφου.

Πιθανόν εννοεί ότι αν τηρούνται οι συγκεκριμένες διαστάσεις (οι οποίες μόνο συγκεκριμένες δεν είναι αφού στο σχετικό άρθρο 2 του ΦΕΚ 270/Δ/85 μόνο το ύψος είναι καθορισμένο) τότε η αυθαιρεσία υπάγεται στην κατηγορία 3. Αν δεν τηρούνται τότε πάμε στην τελευταία παράγραφο και εφαρμόζεται η παρ. 5 του Α 100.

Αυτό που αναφέρει σχετικά με την μη καταβολή παράβολου δεν το αντιλαμβάνομαι. Εκτός και αν είναι το "δώρο¨" του νομοθέτη και μπορούμε να υπάγουμε την αυθαιρεσία με τα κριτήρια που θέτει χωρίς παράβολο.

Δεν ξέρω αν θα ρυθμιστεί η ηλεκτρονική πλατφόρμα να προχωρήσει δήλωση χωρίς πληρωμή με τη συγκεκριμένη μόνο αυθαιρεσία.

(όλα τα παραπάνω είναι σκέψεις. Μην το λάβει κάποιος συνάδελφος ως βεβαιότητα)

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 (απόσπασμα)

Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις: Υπάγονται στις δι-
ατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από 
την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού 
διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή 
ειδικού προστίμου, οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως 
του αριθμού αυτών και υπό την προϋπόθεση ότι αυτές 
δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του άρθρου 30 του 
παρόντος νόμου:
 
(...)
ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, 
εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει 
το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ΄270). Για την εν λόγω περίπτω-

 

ση δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου,
 
και η τελευταία παράγραφος έχει ως εξής:
Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προ-
ϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα 
κατηγορία, εφαρμόζεται η παράγραφος 5 του άρθρου 
100, με την επιφύλαξη της περίπτωσης ιστ΄, για την 
οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις υπολογισμού 
του προστίμου του ίδιου άρθρου.
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ισόγειο κατάστημα του οποίου τα κουφώματα δεν έχουν μετατοπίσεις ή μεταβολή διαστάσεων αλλά έχουν καλυφθεί εξωτερικά με γυψοσανίδα τι κάνω? Το βάζω παράβαση κατηγορίας 3 ή όχι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι μια ισόγεια αποθήκη 25τ.μ. η οποία δεν πληροί τις προϋποθέσεις των διαστάσεων του "ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15τ.μ. και ύψους 2,50μ... " θα πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό; δεν μου φαίνεται λογικό αλλά προκύπτει από τη διατύπωση του νόμου.

Αν όχι παρόλο που είναι βοηθητική χρήση (αποθήκη κατοικίας) θα πρέπει να πάει σαν Κ.Χ. αφού δεν πληροί τις προϋποθέσεις των μειωτικών συντελεστών... σωστά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι μια ισόγεια αποθήκη 25τ.μ. η οποία δεν πληροί τις προϋποθέσεις των διαστάσεων του "ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15τ.μ. και ύψους 2,50μ... " θα πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό; δεν μου φαίνεται λογικό αλλά προκύπτει από τη διατύπωση του νόμου.--> Αν και με βάση το νόμο όλα όσα δε καλύπτουν την κατηγορία 3 εκτός από τις παραβάσεις κοκ  :mrgreen:  μπορούν θεωρητικά να πάν σήμερα με αναλυτικό. Όμως, έχοντας την εμπειρία απο τον 4178 αυτό δεν ισχύει για αποθήκες οι οποίες εξαιρεθήκαν στην εγκυκλιο 3 από αυτή την διαδικασία. Άρα, επειδή σύντομα (λογικά) θα διορθωθεί αποθήκη μεγαλύτερη θα πάει κανονικά με υπέρβαση δόμησης.

Αν όχι παρόλο που είναι βοηθητική χρήση (αποθήκη κατοικίας) θα πρέπει να πάει σαν Κ.Χ. αφού δεν πληροί τις προϋποθέσεις των μειωτικών συντελεστών... σωστά; Αναφέρθηκε σε μια εκδήλωση σχετική στο Ηράκλειο ότι εκ παραδρομής οι ισόγειες αποθήκες δε μπήκαν σε μειωτικό. Μέχρι να μπουν και αυτές σε μειωτικό σύντομα (λογικά) έχουμε ΥΔΚΧ σήμερα.

Edited by laxanos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα λογικά περιμένουμε εγκύκλιο και για τις ισόγειες αποθήκες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

συγχωρέστε με για την ερώτηση αλλα εχω μπερδευτεί :

όσες λοιπές παραβάσεις και να βάλω κατηγορίας 3 με βγάζει πρόστιμο Κ.Χ. 200 ευρώ 

γιατί 200€ και όχι 250€? και γιάτι μόνο ένα 200αρι?

αντιθετα αν  βάλω πόλλες λοιπές παραβάσεις σε άλλη κατηγόρια αυθαιρεσίας μου τις αθροίζει

αλλα πάλι αθροίζει 200αρια?

και κάτι ασχετο με το θέμα της συζήτησης είναι απαραίτητο να ανεβάσω στο σύστημα

έντυπο υπολογισμού προστίμου και αν ναι το ανεβάζω στην Τεχνικη Εκθεση μηχανικού ή κάπου αλλού?

(σας ρωτάω γιατί δεν έχω φτιάξει ούτε ενα για τις ως τώρα δηλώσεις του 4178)

 

Ευχαρίστω πολύ και πάλι sorry αν σας γυρνάω πολύ πίσω!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς λόγο του -20% επειδή η ένταξη είναι εντός του 1ου εξαμήνου. 250*0.80= 200 €

 

ΥΓ: ΤΖΑΜΠΑ ΚΟΣΜΕ !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.