Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Με προβληματίζει το τμήμα που εισέρχεται στην όμορη ιδιοκτησία καθώς και η κατάληψη επί του δρόμου. Το συμβόλαιο πως περιγράφει το ακίνητο;

Υ.Γ Έχω διαγράψει το αρχείο που ανέβασες διότι φαινόταν ονοματεπώνυμο. Μπορείς να το σβήσεις και να το ανεβάσεις ξανά.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια στην κατηγορία αυτή μπορούν να μπούν και δεξαμενές κρασιού (όπως νερού ας πούμε) οινοποιείου, (μιλάμε για πολλές μεταλικές πάνω σε βάση από τσιμέντο).είναι δυνατόν με ένα παράβολο? αν πάει με αναλυτικό βγάζει μεγάλο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Η κατηγορία 3, πλέον, περιλαμβάνει μεταβολές σε διαστάσεις κουφωμάτων και μετακίνηση αυτών, χωρίς τα όρια που είχε θέσει ο 4178

Σε περίπτωση διάνοιξης νέου κουφώματος σε θέση που δεν υφίστατο, υποθέτω πηγαίνουμε με αναλυτικό και όχι με Κατηγορία 3, έτσι?

 

Στη δική μου περίπτωση έχω μπαλκονόπορτα στην άδεια που έγινε πορτοπαράθυρο κανονικά (μπαλκονόπορτα με κολλητό παράθυρο από δίπλα του, χωρίς ενδιάμεσο κενό).

Δύναται να θεωρηθεί μεταβολή στις διαστάσεις κουφώματος (δεδομένου ότι ήδη υπήρχε εγκεκριμένη θέση κουφώματος εκεί) ή θεωρείται διάνοιξη, άρα αναλυτικός?

Δεν έχω άλλη κατασκευή με αναλυτικό στη δήλωση και φοβάμαι ότι ένας αναλυτικός Κατηγορία 4 θα μας πετάξει σε ΜΣΕ  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έβγαλε κανένας άκρη τι εννοεί ο ποιητής με την μη απαίτηση καταβολής παραβόλου στην περίπτωση ηη για τους οικίσκους που εξυπηρετούν αντλητικές εγκαταστάσεις;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ναι μεν υπολογίζεις το ειδικό πρόστιμο που αντιστοιχεί στην επιφάνεια του

αλλά το σύστημα ΤΕΕ δεν θα σου ζητήσει  καταβολή παραβόλου 

 

Οπότε

αν μεν έχεις μόνο αυτή ως παράβαση τότε το σύστημα ΤΕΕ αν "δουλεύει" κατά το νόμο

θα πρέπει να ζητήσει για την υπαγωγή μόνο το παράβολο ΤΕΕ (υ.γ κάτι που κάνει για τα κτίρια Δημοσίου)

και μετά την πληρωμή του να μπορείς να προχωρήσεις τη δήλωση

 

ενώ αν έχεις και άλλες παραβάσεις τότε απλά θα στο προσθέσει στα υπόλοιπα πρόστιμα 

να πληρώσεις το παράβολο που αντιστοιχεί στις λοιπές παραβάσεις κλπ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σχετικά με το:

ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και ύψους έως 2,50 μέτρα.
 
Μπορώ να έχω δύο ή τρεις αποθήκες όπου ή κάθε μια να μην υπερβαίνει τα 15τμ? Ή πρέπει να έχω αποκλειστικά ΜΙΑ αποθήκη έως 15τμ?
Σημειωτέον ότι στο νόμο αναφέρει: "Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου,οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών και υπό την προϋπόθεση ότι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του άρθρου 30 του παρόντος νόμου'
 
Φαντάζομαι ότι το θέμα είχε λυθεί με τον 4178 γιατί υπήρχε και εκεί η παρούσα διάταξη. Επειδή όμως δεν μου είχε τύχει, βάζω το ερώτημα να υπάρχει και εδώ και για άλλους συναδέλφους.
Ευχαριστώ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες αν εχεις 5 για παράδειγμα ανεξάρτητες αποθήκες που πληρούν τα κριτήρια πάνε σε ένα παράβολο

 

 

Με προβληματίζει το τμήμα που εισέρχεται στην όμορη ιδιοκτησία καθώς και η κατάληψη επί του δρόμου. Το συμβόλαιο πως περιγράφει το ακίνητο;

Υ.Γ Έχω διαγράψει το αρχείο που ανέβασες διότι φαινόταν ονοματεπώνυμο. Μπορείς να το σβήσεις και να το ανεβάσεις ξανά.

Παύλο ανεβάζω ξανά. Δεν το είχα καταλάβει.

Το θέμα λοιπόν επανέρχεται και η ερώτηση είναι τί κάνουμε αν το περίγραμμα του γηπέδου δεν συμπίπτει με το πραγματικό ώστε να υπολογιστεί η μετακίνηση ;;;

 

Μήπως να βασιστώ στο παράρτημα Α και να το πάω όλο σαν χωρίς οικοδομική άδεια μιας και σήμερα το γήπεδο είναι μή άρτιο και μη οικοδομήσιμο λόγω νατούρα ; (όταν βγήκε η άδεια ήταν οικοδομήσιμο λόγω ζώνης 800 από κέντρο στασίμου).

"το γηπεδο ειναι μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο σε αντίθεση με τα αναγραφόμενα στην αδεια"

post-42751-0-21730100-1511177677_thumb.jpg

post-42751-0-75422300-1511177688_thumb.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στο 4178 μπορούσες να υποβάλλεις κατασκευές και μετά της 27-07-2011 σε αυτήν την κατηγορία. Με το 4495 μπορείς; Δε βλέπω κάτι...

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Η κατηγορία 3, πλέον, περιλαμβάνει μεταβολές σε διαστάσεις κουφωμάτων και μετακίνηση αυτών, χωρίς τα όρια που είχε θέσει ο 4178

Σε περίπτωση διάνοιξης νέου κουφώματος σε θέση που δεν υφίστατο, υποθέτω πηγαίνουμε με αναλυτικό και όχι με Κατηγορία 3, έτσι?

 

Στη δική μου περίπτωση έχω μπαλκονόπορτα στην άδεια που έγινε πορτοπαράθυρο κανονικά (μπαλκονόπορτα με κολλητό παράθυρο από δίπλα του, χωρίς ενδιάμεσο κενό).

Δύναται να θεωρηθεί μεταβολή στις διαστάσεις κουφώματος (δεδομένου ότι ήδη υπήρχε εγκεκριμένη θέση κουφώματος εκεί) ή θεωρείται διάνοιξη, άρα αναλυτικός?

Δεν έχω άλλη κατασκευή με αναλυτικό στη δήλωση και φοβάμαι ότι ένας αναλυτικός Κατηγορία 4 θα μας πετάξει σε ΜΣΕ  :shock:

Θεωρώ ότι με βάση το νέο λεκτικό της κατηγορίας 3 υπάρχει παράθυρο ώστε να "γλιτώνονται" και τα εντελώς αυθαίρετα παράθυρα καθώς μιλάει γενικά για ανοίγματα. Πιθανώς να διευκρινιστεί σε κάποια εγκύκλιο

αλλά καταλαβαίνω οτι είναι θέμα να το βάλεις τώρα κατηγορία 3 και κατόπιν σχετικής διευκρίνησης να πάει 4 με οτι αυτο συνεπάγεται, αλλα δυστυχώς όσο δεν υπάρχουν ερμηνευτικές εγκύκλιοι θα δημιουργούνται

τέτοια θέματα με το παρόν νομοσχέδιο. 

 

Μήπως να βασιστώ στο παράρτημα Α και να το πάω όλο σαν χωρίς οικοδομική άδεια μιας και σήμερα το γήπεδο είναι μή άρτιο και μη οικοδομήσιμο λόγω νατούρα ; (όταν βγήκε η άδεια ήταν οικοδομήσιμο λόγω ζώνης 800 από κέντρο στασίμου).

"το γηπεδο ειναι μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο σε αντίθεση με τα αναγραφόμενα στην αδεια"

Κατ εμε εδώ μπαίνει θέμα με την αποδεκτή απόκλιση του εμβαδού που είναι +-10% για τα εκτός σχεδίου. Ναι μεν έχεις υλοποιημένα όρια τα οποία υπέδειξε ο ιδιοκτήτης, αλλά εφόσον είσαι εκτός απόκλισης 

δημιουργείται θέματα με συμβόλαια κλπ. Πχ ο αγροτικός δρόμος υπάρχει ή τον έχει φράξει ο πελάτης σου? Ειναι πολλές αυτές οι περιπτώσεις ιδίως στα εκτός σχεδιού. Έχω και εγώ αντίστοιχη παγωμένη απο εποχή 4178

 

Στο 4178 μπορούσες να υποβάλλεις κατασκευές και μετά της 27-07-2011 σε αυτήν την κατηγορία. Με το 4495 μπορείς; Δε βλέπω κάτι...

Δε νομίζω να προέκυπτε απο πουθενά τετοια δυνατότητα στον 4178. Απλα, η κατηγορία 3 δεν είχε καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής, δλδ δεν την έπιαναν οι προθεσμίες που έδινε ο νομος για υπαγωγή: 06/02/2015,....03/11/2017...

Link to comment
Share on other sites

Για τις αυθαίρετες κατασκευές της κατ3 τι σχέδια απαιτούνται;

Επίσης μπορεί να συμπτυχθούν αυθαιρεσίες της κατ3 με τις λοιπές παραβάσεις;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.