Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Με pm λεβέντη μου τα υπόλοιπα.... Δεν βλέπω κανένα λόγο να γραφούν δημοσίως.... Αρκεί όσος ντόρος έγινε... 

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με ΓΟΚ 73, έχω μοναδική πιθανή παράβαση διαφοροποίηση εξωστών. Στο τοπογραφικό της άδειας δεν τους έχουν δείξει καθόλου (έχουν δείξει τους κλειστούς χώρους). Στο διάγραμμα κάλυψης έχουν δείξει έναν συνεχόμενο περιμετρικό εξώστη με πλάτη ότι μετράω σήμερα. Στην κάτοψη λείπει ένα κομμάτι (διακόπτεται για 4μ. σε μία όψη). Ως προς την διακοπή του εξώστη, διαπιστώνω άλλη μία διακοπή σε επιπλέον σημείο. Ο ξυλότυπος δείχνει τα ίδια με την κάτοψη.
Εγώ σε αυτή την υπόθεση κάνω έλεγχο μόνο για ένα διαμέρισμα. Η διακοπή του εξώστη είναι παραπέρα, μπροστά από το άλλο.
1) Η πρώτη διακοπή του εξώστη, θεωρείται νόμιμη καθώς περιγράφεται στην κάτοψη και τον ξυλότυπο και στο ΔΚ κάνανε μόνο έλεγχο διαστάσεων εξώστη για να μην μετράει στην δόμηση/ κάλυψη;

2) Η δεύτερη απότμιση του εξώστη, δεν επηρεάζει το διαμέρισμα (ως προς την νομιμότητα);

3) Επίσης πάλι στους εξώστες, ενώ οι διαστάσεις τους γενικά είναι εντάξει, στην άδεια είχαν σχεδιαστεί μικρές διακοσμητικές αποτμίσεις (τριμάρισμα) στις άκρες τους (περίπου 1μ). Αυτές οι αποτμίσεις δεν έχουν γίνει σε κανένα όροφο. Τις θεωρώ αυθαιρεσίες των διαμερισμάτων ή μπορεί να πάνε και στην κοινόχρηστη όψη;

Ως προς την δυνατότητα έκδοσης ΕΕΜΚ, για το διαμέρισμα:
α) Η πρώτη διακοπή του εξώστη υπάρχει στην κάτοψη
β) Η δεύτερη διακοπή του εξώστη είναι μπροστά από άλλο διαμέρισμα και δεν υπάρχει λειτουργική εξάρτηση με το κομμάτι του εξώστη που δεν έγινε.
γ) Οι διακοσμητικές αποτμίσεις των εξωστών θεωρείται ότι τελούν σε λειτουργική εξάρτηση με το διαμέρισμα (οι 2-3 που είναι στον δικό του εξώστη), ή δεν έχουν κάποια λειτουργία και δεν επηρρεάζουν το διαμέρισμα για έκδοση ΕΕΜΚ, κατά το αρθ-107, παρ.1;

Link to comment
Share on other sites

 εκτος απο το οτι  ασχολεισαι με τις  "αυθαιρεσιες"  που αφορουν την  δικη σου ΟΙ,

δες σε αυτη την συζητηση, απο  τον  παυλο

https://www.michanikos.gr/forums/topic/50350-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-3-αυθαιρέτων-κατασκευών/?do=findComment&comment=974580

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

Στο ν.4495/17, στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 λέει σαφώς:

"ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ ́270). Για την εν λόγω περίπτωση δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου"

Επειδή αντιμετωπίζω αυτήν την περίπτωση, δεν έχω καταλάβει δύο πράγματα.

1. Δεν ισχύει δηλαδή το 9 τ.μ. σαν εμβαδό του οικίσκου που όριζε η εγκύκλιος του Υπ.Γεωργίας 159641/18-11-1986; Το ίδιο δεν έλεγε και ο 4178/13;

2. Πώς γίνεται να μην πληρώνεται το παράβολο;; Εννοώ σα λειτουργία της πλατφόρμας του ΤΕΕ. Θεωρούμε το αγροτεμάχιο αδόμητο και εκδίδουμε βεβαίωση με κενά φύλλα καταγραφής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε φύλλο καταγραφής επιλέγεις τύπο αυθαιρεσίας "αντλιοστάσια" και κατηγορία 3. Δεν βγάζει πρόστιμο. Ενώ αν βάλεις ρύθμιση και κατηγορία 3 βγάζει 225 Ε που στην ουσία πληρώνεται παράβολο 250 Ε.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , εάν εχω καταλαβει καλά η επιτροπη για προχειρες κατασκευές καταργηθηκε με τον 4495 , σωστα; τις περναμε ειτε με αναλυτικο είτε με κατ3 και προχωραμε. ( εαν επιτρεπεται εννοειται. )

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Αναλόγως που εντάσσονται.Κατηγορία 3 ή αναλυτικός ή γενικές διατάξεις υπολογισμού προστίμου βάσει επιφάνειας αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Κατηγορία 3 ο νόμος αναφέρει και για αντλιοστάσια και έχω κάποιες εύλογες απορίες.

Υπάρχει κάποιος περιορισμός στο εμβαδόν ή στο ύψος;

Αντλιοστάσιο που είναι στο δώμα μπαίνει κατηγορία 3;

Όσο κι αν έψαξα δεν έπεσα σε κάποια διευκρίνηση-περιορισμό ως προς τα παραπάνω.

Μπορεί να μου το επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

4-5 ποστ πιο πριν συζητάμε για αντλιοστάσια. Ρίξε μια ματιά. Τα αντλιοστάσια αφορούν χωράφια (εκτός σχεδίου) που ποτίζονται όχι κάποια δεξαμενή σε ταράτσα.

ηη)   οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει  το  π.δ.  της  24ης.5.1985  (Δ270).  Για  την  εν  λόγω  περίπτωση  δεν  απαιτείται  καταβολή παραβόλου, 

Το άρθρο 3 του ΦΕΚ 270/'Δ μιλάει για αντλητικές εγκαταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.