Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Εχω οικόπεδο παραλληλόγραμμο  με μικρότερη την κάθετη διάσταση με διαφορά <5% , δεξαμενή πετρελαίου στην πρασιά (κτηριοδομικός?), διαφορετικά ανόιγματα, αποθήκη σε πατάρι <15 τ.μ. με ύψος 1,66μ. , πέργολα < 50 τ.μ., τα έχω βάλει όλα σε μία  λοιπή παράβαση γιατί έχω και μία υπέρβαση ύψους στο Δώμα. Σωστά ?

ή πρέπει να βάλω κατηγορία 3 ολα τα άλλα εκτός από την Υπ. ύψους ?

και την ΥΠ. Υ. σε μία λοιπή  παράβαση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Αυθαίρετη κατασκευή στο δώμα, με κεκλιμένη στέγη που δημιουργεί κλειστό χώρο13,00 τ.μ. μεταβλητού ύψους 2,67μ. έως 1,67μ.

1)Mπορεί να υπαχθεί ως κατηγορία 3 αποθήκη;

2) Αν δεν υπάγεται σε κατ.3 μπορεί να μπεί με Υ.Δ. αλλά με μειωτικό 0,30 (σοφίτα). 

3) Η υπέρβαση ύψους μπορεί να είναι καθοριστικός παράγοντας για την υπαγωγή σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες;

Link to comment
Share on other sites

Αν η χρήση είναι αυτή που λες, βεβαίως και μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3.

Εφόσον υπαχθεί στην κατηγορία 3 δεν υφίσταται ΥΥ. Συστημικά αυτός ο συνδυασμός δεν υποστηρίζεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που εκτός από αυτόν τον χώρο έχω και αποθήκη ισογείου 5τ.μ. θα πρέπει να διαλέξω ποιές από τις δύο παραβάσεις θα βάλω κατηγορία 3;

Υπάρχει περίπτωση να αθροιστούν τα τ.μ. των δύο παραβάσεων στην κατ.3 (13,00+5,00 =18,00) και τα παραπάνω από τα 15 τ.μ. δηλ. 3 τ.μ.να υπαχθούν σε άλλη κατηγορία;

Edited by Pavlos33
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2019 at 4:15 ΜΜ, psycho said:

Εχω οικόπεδο παραλληλόγραμμο  με μικρότερη την κάθετη διάσταση με διαφορά <5% , δεξαμενή πετρελαίου στην πρασιά (κτηριοδομικός?), διαφορετικά ανόιγματα, αποθήκη σε πατάρι <15 τ.μ. με ύψος 1,66μ. , πέργολα < 50 τ.μ., τα έχω βάλει όλα σε μία  λοιπή παράβαση γιατί έχω και μία υπέρβαση ύψους στο Δώμα. Σωστά ?

ή πρέπει να βάλω κατηγορία 3 ολα τα άλλα εκτός από την Υπ. ύψους ?

και την ΥΠ. Υ. σε μία λοιπή  παράβαση ?

Θεωρώ πως όχι. Εφόσον κάποιες παραβάσεις εντάσσονται στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3, πρέπει να ενταχθούν εκεί. Η Υπέρβαση Ύψους είτε θα υπολογιστεί με αναλυτικό είτε σύμφωνα με το Παράρτημα Α του νόμου αναλόγως αν ξεπερνά το ύψος που προβλέπει η Ο.Α. ή το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής αντίστοιχα.

Πάντως νομίζω ότι το "αποθήκη σε πατάρι" δεν είναι αυθαίρετη αποθήκ

η αλλά αυθαίρετο πατάρι.. δηλαδή Υ.Δ. με μειωτικό 30% αλλά και Τεχνική Έκθεση στατικού ελέγχου

 

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Αν η χρήση είναι αυτή που λες, βεβαίως και μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3.

Εφόσον υπαχθεί στην κατηγορία 3 δεν υφίσταται ΥΥ. Συστημικά αυτός ο συνδυασμός δεν υποστηρίζεται.

Μήπως πρέπει να υπολογιστεί και η Υ.Υ σε νέο φύλλο καταγραφής; Νομίζω ότι το πνεύμα του νόμου μιλάει για αποθήκες σε ακάλυπτους / κοινόχρηστους χώρους οικοπέδου, όπου δεν μπαίνει καν το ερώτημα για το ύψος (μέσο ύψος 2,50 μέτρα λέει άλλωστε). Εγώ τις αποθήκες που εντάσσω στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3, τις υπολογίζω και στην κάλυψη του οικοπέδου. Θεωρώ ότι αυτό που "γλιτώνεις" με την αποθήκη της ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3 είναι η Υ.Δ. και μόνο.

 

3 ώρες πριν, ANDRKOR said:

Στην περίπτωση που εκτός από αυτόν τον χώρο έχω και αποθήκη ισογείου 5τ.μ. θα πρέπει να διαλέξω ποιές από τις δύο παραβάσεις θα βάλω κατηγορία 3;

 Υπάρχει περίπτωση να αθροιστούν τα τ.μ. των δύο παραβάσεων στην κατ.3 (13,00+4,00 =17,00) και τα παραπάνω από τα 15 τ.μ. δηλ. 2 τ.μ.να υπαχθούν σε άλλη κατηγορία;

Όχι (κατά τη γνώμη μου). Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 αφορά σε σύνολο αποθηκευτικών χώρων επιφάνειας έως 15 τμ και μέσου ύψους έως 2,5 μ. Αν έχουμε περισσότερους των 15 τμ αποθηκευτικούς χώρους, τότε το σύνολο αυτών πάει ως Υ.Δ. (αν είναι ΚΧ ή βοηθητικοί με συντελεστή μείωσης 0,50 εφόσον α) είναι ισόγειοι και β) μέχρι 50 τμ είναι άλλη συζήτηση) και όχι με αναλυτικό προϋπολογισμό όπως έχω διαβάσει/δει/ακούσει και σε άλλες συζητήσεις.

Ίσως να μαι πολύ αυστηρός;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, ΜανόληςΜα said:

@ Μανόλης Μα

Ίσως δεν έγινε κατανοητή η ερωτησή μου έτσι όπω την διατύπωσα.

Να την επαναλάβω. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε  δύο αυθαίρετες αποθήκες 10,00τ.μ. η κάθε μία.

Πρέπει να υπαχθεί στην κατ. 3  ή μία αποθήκη αφού και οι δύο μαζί >15τ.μ. ή μπορώ να κάνω υπαγωγή τετραγωνικών δηλ. να μπουν κατ.3 τα 15τ.μ. και τα υπολειπόμενα 5τ.μ. να μπούν ως Υ.Δ. 

 

Link to comment
Share on other sites

@ANDRKOR

Μάλλον και γω δεν τα είπα με σαφήνεια. Έκανα τροποποίηση στο post μου αμέσως πριν.

Άσχετο, αλλά έτσι όπως είναι το post σου φαίνεται σα να λέω εγώ αυτά που γράφεις εσύ. Δεν τα λέω! Δεν έπρεπε να κάνεις "quote" εφόσον δεν γράφει μέσα τα δικά μου λόγια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ANDRKOR said:

Στην περίπτωση που εκτός από αυτόν τον χώρο έχω και αποθήκη ισογείου 5τ.μ. θα πρέπει να διαλέξω ποιές από τις δύο παραβάσεις θα βάλω κατηγορία 3;

Υπάρχει περίπτωση να αθροιστούν τα τ.μ. των δύο παραβάσεων στην κατ.3 (13,00+5,00 =18,00) και τα παραπάνω από τα 15 τ.μ. δηλ. 3 τ.μ.να υπαχθούν σε άλλη κατηγορία;

Δεν μπορείς να τα αθροίσεις διότι το άθροισμα δυο αυτοτελών αποθηκών ξεπερνάει τα 15 τμ. Θα επιλέξεις το συνδυασμό που σε συμφέρει και μάλλον αυτός είναι να υπαχθεί η μεγαλύτερης επιφάνειας αποθήκη στην κατηγορία 3 και η δεύτερη των 5 τμ να υπαχθεί ως χώρος με μειωτικό συντελεστή σε άλλη κατηγορία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μανόλη,

το πατάρι , αποθήκη, που αναφέρω παραπάνω, είναι στο υπόγειο, στο χώρο του κλιμακοστασίου . Εχει προκύψει αυτός ο χώρος από την κλίση ανόδου της σκάλας στην είσοδο του ισογείου. Έχει ύψος 1,66 το μεγαλύτερο και σβήνει στο πρώτο ρίχτυ της από πάνω σκάλας . Για αυτό λέω να το βάλω κατηγορία 3, γιατι διαφορετικά όπως λες, πρέπει να  βάλω

Υπ.   Δόμ. Β.Χ. ολα τα τετρ. μέτρα ασχέτου ύψους.   Και είναι ένας χώρος που δεν μπορείς να σταθείς όρθιος δεν είναι άδικο να το βάλω με Υπ. Δόμησης ? τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.