Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σύμφωνα με το helpdesk που λειτουργούσε επί εποχής 4178, ναι μπορούν να κάνουν μία αίτηση από κοινού. Στον δε νόμο δεν προκύπτει ξεκάθαρα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα όταν οι ιδιοκτήτες είναι διαφορετικοί, ούτε όμως απαγορεύεται. Εγώ θα το προχώραγα με μία αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα το έκανα, διότι θεωρώ ότι, ανεξαρτήτως του "δικαιώματος" υποβολής κοινής δήλωσης υπαγωγής ΔΕΝ υφίσταται το "δικαίωμα" συμψηφισμού των αυθαιρεσιών μεταξύ δύο ή περισσότερων οριζόντιων ιδιοκτησιών ενός ακινήτου, παρά μόνον όταν αυτές αφορούν σε αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους αυτού.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πιο πιθανό έτσι όπως το γράφει να εννοεί των ιδιοκτητών του οικοπέδου ή γηπέδου και όχι των ιδιοκτητών της κάθε οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, να μην υπάρχει δηλαδή απαίτηση ποσοστού κυριότητας όλων των ιδιοκτητών σε κάθε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.

Αυτό με το δικαίωμα συμψηφισμού θα μπορούσε να παραβλεφθεί με τη γνωστή λογική "ό,τι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται"..

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2019 at 10:38 ΠΜ, fskliris said:

Στο άρθρο 99 αναφέρεται ότι < σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο   η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών μπορεί κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών να γίνεται είτε με μια αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας …> .

Η γνώμη μου είναι ότι μπορείς να κάνεις είτε μια δήλωση υπαγωγής για κάθε ανεξάρτητη ιδιοκτησία είτε μια δήλωση υπαγωγής για το σύνολο του ακινήτου όχι όμως μια δήλωση που να αφορά μερικές ιδιοκτησίες διαφορετικών ιδιοκτητών.

Σε περίπτωση κοινής δήλωσης (νομίζω στις εγκυκλίους) είχε διευκρινιστεί ότι πρέπει οι αυθαιρεσίες της κάθε ιδιοκτησίας μπαίνουν σε ξεχωριστά φύλλα καταγραφής ώστε να προκύπτουν και τα αντίστοιχα ποσοστά υπέρβασης. Στις περισσότερες περιπτώσεις προτιμάται η δήλωση ανά ιδιοκτησία γιατί είναι πιο ξεκάθαρη και εύκολη στη διαχείριση. Κοινή δήλωση ουσιστικά μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε μικρές οικογενειακές οικοδομές και εγώ προσωπικά την εφαρμόζω όταν οι αυθαιρεσίες που υπάρχουν δεν επιμερίζονται ξεκάθαρα στις επιμέρους ιδιοκτησίες πχ μετατόπιση ολόκληρης οικοδομής, αύξηση ύψους, διαμερισματώσεις, όψεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μονοκατοικίας 220 τ.μ. για την οποία καταθέτω αίτηση για άδεια νομιμοποίησης 25 τ.μ.. Μπορώ να υπαγάγω διαφορές στα περιγράμματα σε σχέση με την υφιστάμενη κατάσταση στην κατηγορία 3 δε δεδομένου βρίσκονται εντός Δ και δε δύναται να νομιμοποιηθούν. 

Σκέφτομαι αν προσμετράται το τμήμα προς νομιμοποίηση δεν ικανοποιείται η συνθήκη του 5% της επιφάνειας.  

 

ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α, β και γ της παραγράφου 2 του άρθρου 89

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

γιατι εγω θεωρω οτι η ιειε αφορα  μονον

"κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α, β και γ της παραγράφου 2 του άρθρου 89 "?

Αρα εσυ  θα πας με το 81 παρ. 2.

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακολουθώ το "ότι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται."

Ως προς τα ποσοστά, όταν έχω πολλές ιδιοκτησίες με τον καθένα 100% της ΟΙ του ή οτιδήποτε άλλο, ανάγω το ποσοστό του καθενός στο σύνολο του κτιρίου, με βάση την αναλογία των τ.μ. της ΟΙ προς τα τ.μ. του κτιρίου (ή του συνόλου των τ.μ. των ΟΙ που έχουν μπει στην δήλωση). Το σύστημα θέλει ακριβώς 100% άθροισμα ιδιοκτησιακό για να προχωρήσει.
Οποιαδήποτε σημείωση/ επεξήγηση μπορείς να τα βάλεις στα σχόλια και στην Τεχνική Έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Η "προσθήκη μόνωσης εξωτερικά στις όψεις" θεωρείται η μετέπειτα προσθήκη μόνωσης ή και η από κατασκευής τοποθέτηση μόνωσης 5εκ. εξωτερικά του περιγράμματος της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε περίπτωση βιομηχανικού κτιρίου εκτός σχεδίου με υπέρβαση ύψους <20% της οικοδομικής άδειας αλλά ΄ ταυτόχρονα με υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής με καλύπτει η κατηγορία 3 ιγιγ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε περίπτωση που προβλεπόταν ισόγειο διαμέρισμα και κατάστημα και έχει γίνει όλο κατοικία, βάζω 1 λοιπή παράβαση για την αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια και διαφορετική διαμερισμάτωση.

Λογίζεται σαν κατηγορία 3;

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.