Jump to content
ilias

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών

Recommended Posts

Δυστυχώς, η μόνη εξαίρεση που υπάρχει ώστε να μπορούν να τακτοποιηθούν εξώστες πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης, είναι αυτή που προβλέπει η κατηγορία 3 (γγ). Στην περίπτωση που περιγράφεις δεν πληρούνται οι όροι της κατ.3 και άρα ο εξώστης δεν τακτοποιείται με τον 4495.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αγροτεμάχιο έχουν κατασκευαστεί δυο πρόχειρες αποθήκες, 5 τετραγωνικά η καθεμία, ύψους 2 μέτρων

250 ευρώ, ΚΑΤ.3 και οι δυο μαζί ή όχι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι μπορείς και τις δύο , αφού αθροιστικά είναι 5+5=10<15 τμ και το μέσο ύψος <2,5μ.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και η δική μου είναι ότι μπορείς, αλλά με άλλο σκεπτικό.

Επειδή η καθεμία είναι <15τμ, μπορείς να βάλεις όσες αποθήκες θέλεις.

Η κατηγορία 3 αναφέρει "ανεξαρτήτου αριθμού παραβάσεων"

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι και από μένα. Με βάση την εγκ. 4 Ν. 4178 την οποία θεωρούμε ότι ισχύει κατ αναλογία  αποθήκες που πληρούν τα κριτήρια κατηγορίας 3 και αν το άθροισμα των επιφανειών τους δεν ξεπερνά τα 15 τμ υπάγονται όλες στην κατηγορία 3.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

σε μια κατοικία η οποία ήταν προ 55 και το 83 βγήκε άδεια προέκτασης περασιά στην παλαιά κατοικία και το τοπογραφικό τις άδειας δίνει το παλαιό σπίτι σε απόσταση από το όριο του οικόπεδου 15.30 το οποίο ισχύει και την άλλη γωνιά του καινούργιου σπιτιού από το άλλο όριο οικοδομής 3,90 άλλα από τον κατασκευασμένο φράκτη το μετράω 4,80 πρέπει να δηλωθεί σαν αλλαγή θέσεις ? σας επισυνάπτω φωτογραφία να γίνω πιο κατανοητός, το σπίτι έχει την ίδια κλίση οπός το τοπογραφικό.

Με εκτίμηση    

2.PNG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι έχεις αλλαγή θέσης

Share this post


Link to post
Share on other sites

για να το διαπιστώσω με ακρίβεια χρειάζεται καινούργιο τοπογραφικό?

η ερώτηση μου είναι για τον λόγο ότι το μεγαλύτερο κομμάτι του σπιτιού είναι προ 55, άρα είναι νόμιμο μήπως δεν το βάζουμε σαν μετατόπιση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγκύκλιος 2 άρθρο 96:

Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες μικρές παραβάσεις με αυθαιρεσίες της παρ. 5 του άρθρου 100 είναι δυνατή η σύνταξη αναλυτικού προϋπολογισμού για το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5 του άρθρου 100) προκειμένου να υπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιμο.

Άρα όταν έχουμε κάποια παράβαση αναλυτικού και κατ3 πάνε μαζί σε ένα 250αρι.

Αν πχ έχω υπέρβαση ύψους εντός του επιτρεπόμενου, κλείσιμο/άνοιγμα ανοίγματος και αλλαγή διαστάσεων εξωστών τα χρεώνω όλα με αναλυτικό κατ4 (αν είναι μετά το 83)

Αλλά αν έχω μαζί με τα παραπάνω και διαμερισμάτωση έχω 2 Λ.Π. άρα 500 ευρώ.

Αυτό καταλαβαίνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.