Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

8 ώρες πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα συνάδελφοι!Μια μικρή παρατήρηση! Τελικό εμβαδόν διαμερίσματος = εμβαδόν από ΣΟΙ   εμβαδόν αποτύπωσης+ ημιυπαίθριος = έστω 67 τ.μ. Επειδή όπως λες είσαι νέα μηχανικός,σε περίπτωση που το παραπάνω δεν ξέφυγε εκ παραδρομής...

Καλημέρα, έχεις απόλυτο δίκιο, επειδή από την αποτύπωση μου βγήκε πάρα πολύ κοντά, εκ παραδρομής το έγραψα έτσι! Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο και τον χρόνο σου!

Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

     Kαλησπέρα, είχα μια απορία που μου δημιουργήθηκε από την προσπάθεια να ερμηνεύσω και κρίνοντας πως μια λάθος απόφαση μπορεί να μην εξαιρέσει οριστικά από την κατεδάφιση μια κατασκευή ήθελα να υποβάλω τον εξής προβληματισμό. Ο προβληματισμός μου βρίσκεται καθαρά στην κατηγοριοποίηση και όχι στον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου

      Όταν λέμε "δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό  (20%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και ύψους που προβλέπονται από τους όρους 
δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής αδείας" 
τι ακριβώς εννοούμε;

Έχω ένα οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 110τ.μ., επιτρεπόμενη κάλυψη 60 τ.μ. και μέγιστο ύψος 7,5μ. Έχω άδεια του 1992 στην οποία προβλεπόταν ισόγεια κατοικία 50τ.μ. ύψους 3.00μ.+1.5μ. στέγη. Στην πραγματικότητα κατασκευάστηκαν επιπλέον 60 τ.μ. ως ισόγειο και το συνολικό ύψος της κατασκευής έγινε 6.00μ.+1.5μ. στέγη.  

Αφού η άδεια είναι του 1992 συνεπώς πάω κατηγορία 4 ή 5. Πραγματοποιούμενη δόμηση Ε= 50+60=110τ.μ,

20%*(επιτρεπόμενης δόμησης)=20%*110 = 22 τ.μ.

20%*(επιτρεπόμενου ύψους) = 20%*7,5 = 1,5μ. 

20% *(επιτρεπόμενη κάλυψη) = 20% 60 = 12 τ.μ.

1η θεώρηση

Παραβίαση πολεοδομικού μεγέθους δόμησης = Πραγματοποιούμενη δόμηση - Επιτρεπόμενη δόμηση = 110 -110 = 0 τ.μ. <  22 τ.μ. (20% επιτρεπόμενου πολεοδομικού μεγέθους δόμησης)

Παραβίαση πολεοδομικού μεγέθους ύψους = Πραγματοποιούμενο ύψος - Επιτρεπόμενο ύψος = 6.00μ. (+1.5μ. στέγη) - 7.5μ. (2μ. στέγης) < 0 Συνεπώς, Πραγματοποιούμενο ύψος < Επιτρεπόμενου ύψους επομένως δεν έχουμε παραβίαση πολεοδομικού μεγέθους ύψους. 

Παραβίαση πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης = Πραγματοποιούμενη κάλυψη - Επιτρεπόμενη κάλυψη = 60 - 60 = 0 τ.μ. <  12 τ.μ. (20% επιτρεπόμενου πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης)

Κατηγορία 4

2η θεώρηση 

Παραβίαση πολεοδομικού μεγέθους δόμησης = Πραγματοποιούμενη δόμηση - Προβλεπόμενη δόμηση αδείας = 110 - 50 = 60 τ.μ. > 22 τ.μ. ( 20% επιτρεπόμενης δόμησης)

Παραβίαση πολεοδομικού μεγέθους ύψους = Πραγματοποιούμενο ύψος - Προβλεπόμενο ύψος αδείας = 6.00μ (+1.5μ. στέγη) - 3.00μ. (+1.5μ. στέγη) = 3.00μ. > 1.5μ. (20% επιτρεπόμενου ύψους αδείας) 

Παραβίαση πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης = Πραγματοποιούμενη κάλυψη - Προβλεπόμενη κάλυψη αδείας = 60 - 50 = 10 τ.μ. < 12 τ.μ. ( 20% επιτρεπόμενης κάλυψη)

Κατηγορία 5

Θεωρώ πως η 1η θεώρηση ερμηνεύσει σωστά την περίπτωση αα) της Κατηγορίας 4 που αναφέρεται σε παραβίαση των πολεοδομικών μεγεθών. Είμαι σωστός ή τρικυμία εν κρανίο και η 2η θεώρηση είναι η αληθινή;

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 60μ2 είναι αυθαίρετα σε ισόγειο λες με ύψος 6,00+1.50μ.Αν και δεν έχω καταλάβει πως το ισόγειο έχει ύψος 6,00μ Μήπως γίνεται και προσθήκη οροφου;Λοιπον οπως το καταλαβα κάνουμε για δομηση αυθαίρετα/επιτρεπόμενα 60,00×100=0,545ή54,5% για ύψος αν δεν περνάει το επιτρεπόμενο δηλ.7.50 πάει με αναλυτικό. Για την κάλυψη 60/60=1ή 100%.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει - σε εκείνο το σημείο - ότι συγκρίνεις με όρους δόμησης, και όχι με άδειες. Βγάζει πολεοδομικό νόημα διότι πέρα από το τι έκανε μια άδεια την ευρύτερη περιοχή την ενδιαφέρει να είσαι μέσα σε κάποια όρια και λιγότερο την ενδιαφέρει να είσαι μέσα στα όρια που είχες θέσει ο ίδιος.

Edited by curzondax
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, janna said:

Τα 60μ2 είναι αυθαίρετα σε ισόγειο λες με ύψος 6,00+1.50μ.Αν και δεν έχω καταλάβει πως το ισόγειο έχει ύψος 6,00μ Μήπως γίνεται και προσθήκη οροφου;Λοιπον οπως το καταλαβα κάνουμε για δομηση αυθαίρετα/επιτρεπόμενα 60,00×100=0,545ή54,5% για ύψος αν δεν περνάει το επιτρεπόμενο δηλ.7.50 πάει με αναλυτικό. Για την κάλυψη 60/60=1ή 100%.

Μιλάμε για προσθήκη ορόφου. Τα 6.00μ είναι το τελικό ύψος. 3.00μ.(αυθαίρετο ισόγειο) + 3.00μ. όροφος αδείας. Η υπέρβαση κάλυψης της άδειας είναι 10 τ.μ. Η υπέρβαση ύψους είναι 3.00μ. αλλά και πάλι είμαστε κάτω από το επιτρεπόμενο. Η κάλυψη είναι αντί για 50τ.μ. (Αδείας) 60τ.μ. υπέρβαση 10τ.μ. < 20%*60τ.μ.(επιτρεπόμενη) και η δόμηση είναι 60+50= 110 τ.μ. = 110 τ.μ. ( Επιτρεπόμενη δόμηση οικοπέδου). Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, curzondax said:

Ο νόμος λέει ότι συγκρίνεις με όρους δόμησης, και όχι με άδειες. Βγάζει πολεοδομικό νόημα διότι πέρα από το τι έκανε μια άδεια την ευρύτερη περιοχή την ενδιαφέρει να είσαι μέσα σε κάποια όρια και λιγότερο την ενδιαφέρει να είσαι μέσα στα όρια που είχες θέσει ο ίδιος.

Συνεπώς, η 1η θεώρηση θεωρείτε πως έχει λογική; Και πως το να ελέγχω κατά πόσο παραβιάζονται τα πολεοδομικά μεγέθη και όχι κατά πόσο υπερβαίνονται τα μεγέθη της αδείας είναι η σωστή μέθοδος κατηγοριοποίησης αυθαιρεσιών; Εννοείται πως το ειδικό ενιαίο πρόστιμο υπολογίζεται βάση της υπέρβασης των αδειοδοτημένων μεγεθών. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι για εύρεση κατηγορίας εκτός σχεδίου  ήθελα να ρωτήσω ,σαν αυθαίρετες κατασκευές στον αριθμητή μετράνε μόνο οι κύριοι χώροι ή και οι βοηθητικοί?

εχω μια ανεξάρτητη  αποθήκη σε απόσταση απο την κύρια κατοικία 65 τμ την οποία αν συμπεριλάβω στο ποσοστό βγαίνω κατηγορία 5 αν οχι βγαίνω κατηγορία 4.

εχω την εντύπωση ότι στον 4178 ανέφερε ΄οτι μετράνε μόνο οι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης,ισχύει και στον 4495?

αν όχι θα μπορούσα να βάλω την κατοικία με τις αυθαιρεσίες τις κατ.4 για να πάρει εξαίρεση και την αποθήκη κατ. 5?

ευχαριστώ΄εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στον Ν.4495/17 αναφέρεται: "Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013. Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια." Δεν μπορείς να έχεις διαφορετική κατηγορία στα φύλλα καταγραφής. Ο υπολογισμός γίνεται 1 φορά προσθέτοντας όλα τα αυθαίρετά και η κατηγορία που προκύπτει μπαίνει σε όλα τα φύλλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται, με την υποσημείωση ότι συμμετέχουν μόνο οι χώροι "που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης". Π.χ. υπόγειος βοηθητικός χώρος δεν επηρεάζει την επιλογή κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.