Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Έχω περίπτωση ημιυπαίθριου χώρου που κλείστηκε.
Στην οικοδομική άδεια και πιο συγκεκριμένα στο διάγραμμα κάλυψης έχουν υπολογιστεί ως ημιυπαίθριοι χώροι μόνο το καθαρό εμβαδόν τους (χωρίς τον πλαϊνό τοιχο).
Αυτό έχει προφανώς ως αποτέλεσμα να γίνει με αυτά τα νούμερα και ο πίνακας οριζοντίου και τα συμβόλαια.

Αναφορικά με την τακτοποίηση, να περάσω αυτό που αναγράφεται στην οικοδομική άδεια (χωρίς τον πλαϊνό τοίχο) ή να τον υπολογίσω;
Γνωρίζω πως η διαφορά είναι μικρή αλλά σε πιθανή συμβολαιογραφική πράξη αργότερα δεν θα ήθελα να δημιουργηθεί πρόβλημα;

Κάποια γνώμη γι αυτό;

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν η αυθαιρεσία είναι η αλλαγή χρήσης του ΗΧ σε χώρο κύριας χρήσης και ο τοίχος δεν περιλαμβάνεται στον ΗΧ, πως θα θεωρηθεί ο τοίχος αυθαιρεσία ;

Link to comment
Share on other sites

@domerg87 Στα πολύ σωστά που αναφέρει ο Θόδωρος, θα πρότεινα να ανεβάσεις και ένα σχέδιο προς άρση αμφιβολιών μήπως έχεις κάποια διαφορετική περίπτωση από αυτή που περιγράφεις. Να υποθέσω ότι η τακτοποίηση δεν αφορά ήδη ρυθμισμένη αλλαγή χρήσης Η.Χ με Ν. 3843/10;

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω διάγραμμα κάλυψης και κάτοψη.

Δεν αναφέρομαι στον τοίχο που χωρίζει τον Η.Χ με το κλιμακοστάσιο, αλλά για τον άλλο που  "βλέπει" περιβάλλων χώρο

 

HX διάγραμμα κάλυψης.pdfHX κάτοψη.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περιοχή εντός οικισμού προ του 23 και εκτός σχεδίου έχω 3όροφη οικοδομή με υπόγειο (κάθε όροφος χωριστή ΟΙ). Υπόγειο + ισόγειο ΟΑ 1967, 1ος + 2ος ΟΑ 1978. Η επιφάνεια κάθε ορόφου βάσει ΟΑ είναι περίπου 100τμ, και οι υπερβάσεις σε σχέση με τις ΟΑ είναι περίπου 4τμ/ όροφο. Επίσης υπάρχει μικρή ανεξάρτητη αποθήκη 1,6τμ (εξ ολοκλήρου αυθαίρετη). Συνολικά λοιπόν έχω στο ακίνητο 430 τμ βάσει οικοδομικών αδειών, κατασκευασμένα είναι όμως 447τμ, δηλαδη 17τμ αυθαίρετα. 

Με την ισχύουσα σήμερα νομοθεσία (ΦΕΚ 138 Δ 1981) έχω επιτρεπόμενη δόμηση 240τμ. Με την ισχύουσα νομοθεσία του 1978 (2η ΟΑ) εχω επιτρεπόμενη δόμηση 243 τμ, ενώ το 1967 που βγήκε η πρώτη ΟΑ στην ισχύουσα νομοθεσία δεν αναφέρεται η έννοια του ΣΔ. 

Η ερώτηση μου είναι με τι τρόπο θα υπολογίσω την κατηγορία των αυθαιρεσιών; Συνολικά τμ/ επιτρεπόμενα ή αυθαίρετα τμ/επιτρεπόμενα;

Κυρίως με προβληματίζει το ζήτημα των ΟΙ, που πρέπει να γίνει αναγωγή βάσει χιλιοστών ιδιοκτησίας, και ειδικά η αποθήκη 1,60τμ επειδή δεν έχει καν χιλιοστά (είναι κοινόχρηστη), οπότε δεν μπορώ να κάνω επιμερισμό επιτρεπόμενων μεγεθών και να συγκρίνω. 

Κάθε βοήθεια είναι πραγματικά ευπρόσδεκτη γιατί έχω μπερδευτεί αρκετα! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σε ακίνητο εντός οικισμού <2000 υπάρχει αυθαίρετη -ΑΧ τμήματος του υπογείου ΒΧ σε ΚΧ κατοικίας  &  -ΑΧ τμημ. υπογείου από λεβητοστάσιο ΒΧ σε υπόγεια αποθήκη ΒΧ.

Στο Αρ96 του 4495  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 λεει: αυθαίρετες αλλαγές χρήσης, εφόσον έχουν συντελεστεί σε περιοχές εντός σχεδίου και με την προϋπόθεση ότι η εν λόγω χρήση είναι σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες χρήσεις της περιοχής.

Στη περίπτωσή μου που το ακίνητο είναι εντός οικισμού,  η αλλαγή χρήσης θεωρείται ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 5 ;
Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chr1st0s said:

 

Στη περίπτωσή μου που το ακίνητο είναι εντός οικισμού,  η αλλαγή χρήσης θεωρείται ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 5 ;

Όχι-διάβασε εδώ

,δεν μεταπηδάς στην 5 επειδή είσαι σε οικισμο (η γγ.καταλαβαίνω ότι αναφέρει γενικά "εντός σχεδίου" για να τις ξεχωρίσει από τα εκτός.Επιπλέον για την επιλογή της κατηγορίας σε οικισμό <2000 κατοίκων θα συγκρίνεις με τους όρους δόμησης 28-7-2011 δηλαδή πριν την ισχύ του νέου ΠΔ της 4/11/2011 (δες την τελευταία παράγραφο του Παραρτήματος Α του νόμου)

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ομαδοποιητική φράση "εντός σχεδίου ή εντός οικισμού" είναι πολύ τυπική. Παρουσιάζεται και στους 2 τελευταίους ΓΟΚ όταν ορίζουν τις έννοιες Γήπεδο και Οικόπεδο.

Με βάζει σε απορίες για την ιστορική της αναγκαιότητα και γιατί δεν εφευρίσκεται κάτι πιο εκφραστικό όπως: "εγκεκριμένη οικοδομική ζώνη".

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ChristinaK said:

(η γγ.καταλαβαίνω ότι αναφέρει γενικά "εντός σχεδίου" για να τις ξεχωρίσει από τα εκτός.

κι εγώ αυτό καταλαβαίνω. Η απορία όμως δημιουργήθηκε επειδή σε άλλη σημεία του ίδιου νόμου όταν αναφέρεται ή θέλει να συμεριλάβει και τους οικισμούς σε μια διάταξη το διατυπώνει ρητά: "..το γήπεδο βρίσκεται εντός σχεδίου/οικισμού.." .
 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Chr1st0s said:

κι εγώ αυτό καταλαβαίνω. Η απορία όμως δημιουργήθηκε επειδή σε άλλη σημεία του ίδιου νόμου όταν αναφέρεται ή θέλει να συμεριλάβει και τους οικισμούς σε μια διάταξη το διατυπώνει ρητά: "..το γήπεδο βρίσκεται εντός σχεδίου/οικισμού.." .
 

Σύμφωνοι!Όπως και νά 'χει δεν κατατάσσεσαι στην 5 ενώ οι αυθαιρεσίες σου είναι 4 ,λόγω της γγ, στην περίπτωση σου (οικισμός).🏘

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.