Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Χαιρετώ όλους τους αγαπητούς Συναδέλφους.

Έχω το εξής πρόβλημα και παρακαλώ για τις απόψεις σας.

1). Διώροφο κτίριο με δυο Ο.Α. του 1989 και 1990 Εμβ. = 145 μ2. Στις άδειες έχει δειχθεί εντός οικισμου και οι άδειες εκδόθηκαν με το Δ/μα 138 Δ. Σήμερα μετά από τον έλεγχο για έκδοση βεβαίωσης για μεταβίβαση, το κτήριο βρέθηκε στο Όριο του οικισμού μεν, αλλά ΕΚΤΟΣ. Βάσει του παραρτήματος Α΄λογικά πρέπει να γίνει ρύθμιση επιλέγοντας ¨ΟΧΙ¨σε Ο.Α. και βάζοντας όλο το Εμβαδόν αυθαίρετο?

Μετά από επικοινωνία μου με τον υπάλληλο της πολεοδομίας (τμήμα αυθαιρέτων κατασκευών), μου ξεκαθάρισε και ήταν κάθετος, ότι θα πρέπει να το βάλω με Ο.Α. εκτός οικισμού και μάλιστα να βάλω στην ρύθμιση μόνο τυχόν υπερβάσεις που έχουν προκύψει εκτός της Ο.Α.. Του επεσήμανα το Παράρτημα Α και μου είπε ότι εγώ σαν ιδιώτης μηχανικός δεν μπορώ να ανακαλέσω Ο.Α. η οποία είναι σε ισχύ και δεν έχει ανακληθεί. Τον ρώτησα ότι αν κάνω την ρύθμιση όπως μου λέει και πάω μετά για  έκδοση Ο.Α. προσθήκης κατά επέκταση τι θα γίνει? Μου απάντησε ότι θα μου δώσουν την άδεια κανονικά κι ότι έχει προκύψει 1000 φορές αυτό το ζήτημα κι ότι έχει πλέον ξεκαθαριστεί. 

2). Αντίστοιχη περίπτωση κτηρίου με Ο.Α. που εκδόθηκε και μετά την κατασκευή του κτηρίου έκαναν κατάτμηση, με αποτέλεσμα το οικόπεδο που είχε βγει η Ο.Α. να μην είναι πλέον άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση. Κι εδώ πήρα την ίδια απάντηση.....

θα ξεχάσουμε κι αυτά που μάθαμε τελικά?

Τι Κάνω????

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2020 at 10:56 ΜΜ, maximos said:

Τα ποσοστά για τον έλεγχο ένταξης στη Κατ. 4 (παρ. αα και ββ της Κατ. 4 του άρθρου 96) υπολογίζονται βάσει της επιφάνειας των αυθαιρέτων κατασκευών όπως αναφέρεται (σε αντίθεση....  με το ν.4178/13).
Συνεπώς η επιφάνεια  που αντιστοιχεί στις  αυθαίρετες αλλαγές χρήσης δεν προστίθεται.

Στην εγκ. 2 αναφέρεται:
"Στην περίπτωση ββ) εκτός από τον έλεγχο του ποσοστού υπέρβασης της άδειας, ελέγχεται παράλληλα και η επιφάνεια του αυθαιρέτου ME ΒΑΣΗ ΤΗ ΧΡΗΣΗ του, καθώς και η συνολική επιφάνεια αυθαιρέτων κατασκευών....."

Βάσει του παραπάνω (και σε αντίθεση με το νόμο) την επιφάνεια της ΑΑΧ θα την υπολογίσετε μόνο αν ελέγχετε με την ββ.
Μπορείτε όμως να ελέγξετε με την αα, αν δεν έχετε κάτι άλλο, οπότε το ποσοστό υπέρβασης θα είναι 0%<20%...
Σχετική είναι και η παρ. γγ της Κατ. 4 του άρθρου 96 βάσει της οποίας προκύπτει ότι ΑΑΧ μπορούν να έχουν αυτή την αντιμετώπιση μόνο αν δεν είναι σε εκτός σχεδίου περιοχή.

 

On 5/10/2020 at 2:40 ΜΜ, tettris said:

Αν κατάλαβα καλά η αυθαιρεσία σου είναι αλλαγή χρήσης βοηθητικού χώρου που δεν μέτρησε στον σδ σε κύρια χρήση που αν θυμάμαι καλά πάει με ΥΔ. Άρα κρίνεται με τα αα και ββ και όχι ως αλλαγή χρήσης που εξαιρείται.

Τα αα και ββ αναφερονται σε αυθαιρετες κατασκευες. Οταν ομως η κατασκευη υπαρχει (ειτε Β.Χ ειτε Κ.Χ) και αλλαξε χρηση, νομιζω οτι μπορει να παει στο γγ.

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2020 at 10:18 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Θυμίζω ότι, τα έντονα γράμματα στο post σου δεν αθροίζονται, καθότι το "γκαράζ" είναι αυτόνομη και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία! Προφανώς εκτινάσσεται στην Κατηγορία 5, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

 

On 6/10/2020 at 10:18 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Θυμίζω ότι, τα έντονα γράμματα στο post σου δεν αθροίζονται, καθότι το "γκαράζ" είναι αυτόνομη και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία! Προφανώς εκτινάσσεται στην Κατηγορία 5, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

εφοσον η κατασκευη (εν προκειμενω ο ισογειος κλειστος χωρος σταθμευσης) υπηρχε νομιμως και η αυθαιρεσια ειναι η αλλαγη χρησης, τοτε δεν μας καλυπτει το αρθρο 96.δ.γγ για κατηγορια 4; Τα αα και ββ αναφερονται σε αυθαιρετες κατασκευες και οχι αλλαγες χρησης. ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση του @MARYKAL, αλλά να επισημάνω τα εξής: Η γγ αφορά απαλλαγή της επιφάνειας με αλλαγή χρήσης από τη φόρμουλα επιλογής κατηγορίας σε περίπτωση ακινήτου εντός σχεδίου και δεν σημαίνει ότι επηρεάζει έμμεσα τις αλλαγές εκτός. Εφόσον λοιπόν ένα ακίνητο είναι εκτός, τότε δεν θα σήμαινε ότι αυθαίρετη αλλαγή χρήσης β.χ. σε κ.χ. πηγαίνει κατευθείαν κατηγορία 5; Ενώ μια κανονική ΥΔ θα εξεταζόταν για για τα ποσοστά των αα και ββ; Επειδή αυτό είναι αντιφατικό και αφού η αλλαγή χρήσης υπάγεται με ΥΔ, θεωρώ ότι μπορεί να εξεταστεί ως προς τα αα και ββ. Αν βέβαια είναι αυτόνομη ΟΙ που δεν έχει χιλιοστά ή έχει λίγα, τότε βάσει του ποσοστού πηγαίνει στην 5, όπως γράφει ο ΙΑΣΟNΑΣ. 

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, tettris said:

Σωστή η παρατήρηση του @MARYKAL, αλλά να επισημάνω τα εξής: Η γγ αφορά απαλλαγή της επιφάνειας με αλλαγή χρήσης από τη φόρμουλα επιλογής κατηγορίας σε περίπτωση ακινήτου εντός σχεδίου και δεν σημαίνει ότι επηρεάζει έμμεσα τις αλλαγές εκτός. Εφόσον λοιπόν ένα ακίνητο είναι εκτός, τότε δεν θα σήμαινε ότι αυθαίρετη αλλαγή χρήσης β.χ. σε κ.χ. πηγαίνει κατευθείαν κατηγορία 5; Ενώ μια κανονική ΥΔ θα εξεταζόταν για για τα ποσοστά των αα και ββ; Επειδή αυτό είναι αντιφατικό και αφού η αλλαγή χρήσης υπάγεται με ΥΔ, θεωρώ ότι μπορεί να εξεταστεί ως προς τα αα και ββ. Αν βέβαια είναι αυτόνομη ΟΙ που δεν έχει χιλιοστά ή έχει λίγα, τότε βάσει του ποσοστού πηγαίνει στην 5, όπως γράφει ο ΙΑΣΟNΑΣ. 

μα ειμαι εντος σχεδιου, χωρις αλλη παραβαση

 

Link to comment
Share on other sites

Mε τα νέα δεδομένα που παρέθεσες, ναι δεν συνυπολογίζονται τα τ.μ. αυτού για την επιλογή Κατηγορίας.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Mε τα νέα δεδομένα που παρέθεσες, ναι δεν συνυπολογίζονται τα τ.μ. αυτού για την επιλογή Κατηγορίας.

 

ευχαριστω πολυ

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, MARYKAL said:

 

εφοσον η κατασκευη (εν προκειμενω ο ισογειος κλειστος χωρος σταθμευσης) υπηρχε νομιμως και η αυθαιρεσια ειναι η αλλαγη χρησης, τοτε δεν μας καλυπτει το αρθρο 96.δ.γγ για κατηγορια 4; Τα αα και ββ αναφερονται σε αυθαιρετες κατασκευες και οχι αλλαγες χρησης. ευχαριστω 

 

22 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Mε τα νέα δεδομένα που παρέθεσες, ναι δεν συνυπολογίζονται τα τ.μ. αυτού για την επιλογή Κατηγορίας.

 

Να δω αν κατάλαβα καλά. Ο ισόγειος κλειστός χώρος στάθμευσης δεν μετράει στον συντελεστή δόμησης. Υπάρχει νομίμως, αλλά με την αλλαγή χρήσης μετατρέπεται σε τετραγωνικά που θα έπρεπε να μετράνε στην δόμηση. Αυτό λοιπόν που λέμε είναι ότι η αλλαγή χρήσης μετράει στο ποσοστό υπέρβασης δόμησης, αλλά ως προς την κατηγορία πηγαίνει στην γγ. Καταλαβαίνω σωστά?

Γιατί αυτό είναι διαφορετικό από ένα υπόγειο ΒΧ με χιλιοστά που μετατράπηκε σε κατοικία?

Χάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 1:46 ΜΜ, teo2 said:

Χαιρετώ όλους τους αγαπητούς Συναδέλφους.

Έχω το εξής πρόβλημα και παρακαλώ για τις απόψεις σας.

1). Διώροφο κτίριο με δυο Ο.Α. του 1989 και 1990 Εμβ. = 145 μ2. Στις άδειες έχει δειχθεί εντός οικισμου και οι άδειες εκδόθηκαν με το Δ/μα 138 Δ. Σήμερα μετά από τον έλεγχο για έκδοση βεβαίωσης για μεταβίβαση, το κτήριο βρέθηκε στο Όριο του οικισμού μεν, αλλά ΕΚΤΟΣ. Βάσει του παραρτήματος Α΄λογικά πρέπει να γίνει ρύθμιση επιλέγοντας ¨ΟΧΙ¨σε Ο.Α. και βάζοντας όλο το Εμβαδόν αυθαίρετο?

Μετά από επικοινωνία μου με τον υπάλληλο της πολεοδομίας (τμήμα αυθαιρέτων κατασκευών), μου ξεκαθάρισε και ήταν κάθετος, ότι θα πρέπει να το βάλω με Ο.Α. εκτός οικισμού και μάλιστα να βάλω στην ρύθμιση μόνο τυχόν υπερβάσεις που έχουν προκύψει εκτός της Ο.Α.. Του επεσήμανα το Παράρτημα Α και μου είπε ότι εγώ σαν ιδιώτης μηχανικός δεν μπορώ να ανακαλέσω Ο.Α. η οποία είναι σε ισχύ και δεν έχει ανακληθεί. Τον ρώτησα ότι αν κάνω την ρύθμιση όπως μου λέει και πάω μετά για  έκδοση Ο.Α. προσθήκης κατά επέκταση τι θα γίνει? Μου απάντησε ότι θα μου δώσουν την άδεια κανονικά κι ότι έχει προκύψει 1000 φορές αυτό το ζήτημα κι ότι έχει πλέον ξεκαθαριστεί. 

2). Αντίστοιχη περίπτωση κτηρίου με Ο.Α. που εκδόθηκε και μετά την κατασκευή του κτηρίου έκαναν κατάτμηση, με αποτέλεσμα το οικόπεδο που είχε βγει η Ο.Α. να μην είναι πλέον άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση. Κι εδώ πήρα την ίδια απάντηση.....

θα ξεχάσουμε κι αυτά που μάθαμε τελικά?

Τι Κάνω????

κατ΄εμε πανσωστη αντιμετώπιση. Γνωρίζει κάποιος άλλος παρόμοια περίπτωση? 

Με την ίδια λογική αν εκδώθηκε άδεια σε παλιο αγροτεμάχιο που επι π.χ 40 χρόνια εμφανιζόταν σε συμβόλαια  4000τ.μ εκτός σχεδιου, και τώρα το μετράς και είναι 3900τ.μ , οι αυθαιρεσίες θα πάνε ΜΕ Ο.Α? και μόνο οι υπερβάσεις τής άδειας μπαίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.