Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

23 λεπτά πριν, zazeng said:

Με μια γρήγορη ματιά σε νοκ/γοκ καλά έκανε, η θερμομόνωση δεν προσμετράται. Για το 2% πάντως βολεύει να τις πάρεις, άλλωστε νομίζω αναφέρεται σε συνήθη πάχη που ούτε δείχνονται στα αρχιτεκτονικά, ούτε μετράνε.

 

Η προσπάθεια που κάνω είναι να γλιτώσω 5.00 μ2 για να μην πάει κατηγορία 5.

Αν αφαιρέσω τους 0.20 πόντους τον γλυτώνω.

Το πρόβλημα μου είναι ότι στις περιμετρικές διαστάσεις το 2% είναι λιγότερο από 0.20 εκ. 

Από την στιγμή όμως που λέει "μέτρηση με διαστάσεις κτίστη" κι ότι δεν υπολογίζονται επενδύσεις κλπ. έλεγα να αφαιρέσω όλους τους 0.20 πόντους και ξεμπέρδευα.

+Ευλόγησον+

Link to comment
Share on other sites

Για να τα πάρεις ως υπόλοιπο δόμησης ε;

Για ξηλωμα και ξαναχτίσιμο μετά την περαίωση τα βλέπω σε αυτή την περίπτωση... 
Χρυσές δουλειές μας άνοιξε η υπουργαρα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

Για να τα πάρεις ως υπόλοιπο δόμησης ε;

Για ξηλωμα και ξαναχτίσιμο μετά την περαίωση τα βλέπω σε αυτή την περίπτωση... 
Χρυσές δουλειές μας άνοιξε η υπουργαρα!

Χαχαχα. Όχι για αυτό. Προσπαθώ να μειώσω τα τετραγωνικά για να μου βγει ο έλεγχος για την κατηγορία 

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, teo2 said:

Προσπαθώ να μειώσω τα τετραγωνικά για να μου βγει ο έλεγχος για την κατηγορία 

 μα γιαυτό το έλεγα, μήπως ήθελε να εφαρμόσεις τη μέθοδο που προτείνει ο καν

 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, zazeng said:

 μα γιαυτό το έλεγα, μήπως ήθελε να εφαρμόσεις τη μέθοδο που προτείνει ο καν

 

Σε ευχαριστώ. Θα το διαβάσω με προσοχή 

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2020 at 7:07 ΜΜ, teo2 said:

Προσπαθώ να μειώσω τα τετραγωνικά για να μου βγει ο έλεγχος για την κατηγορία 

Να μην το κάνεις! Δεν παίζουν με τη φωτιά, ούτε όταν έχουν την ευλογία του ΜΑΤΣ.... Περίμενε, μην βιάζεσαι, "πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικά μας θα 'ναι"..... Στο ελλαδιστάν που ζούμε πιστεύεις ότι "αύριο" δεν θα βρουν μια "τρύπα" για να γίνονται και κατηγορίας 5 δηλώσεις; Αφού είναι απολύτως βέβαιο ότι, θα βρουν γιατί εσύ βιάζεσαι να σκάψεις μόνος σου το λάκκο σου και να πέσεις μέσα... Σου λείπουν τα 1.500 της αμοιβής; Πάρε προκαταβολή τα μισά και πες του μάγκα καθυστερημένου (από άποψη χρόνου) ιδιοκτήτη να περιμένει λίγο και θα δει κι αυτός, όπως και πολλές χιλιάδες άλλοι, το ....Φως!!!

Καλή καραντίνα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Για την επιλογή κατηγορίας 4, συγκρίνετε τις υπερβάσεις με τα επιτρεπόμενα από τους όρους δόμησης ή με τα ποσοστά που αναλογούν στον κάθε συγκύριο ακινήτου, όπως κάνουμε για τον υπολογισμό προστίμου;

Δηλαδή αν έχω υπέρβαση δόμησης 115μ2 σε μία πολυκατοικία που έχω ποσοστό συνιδιοκτησίας 250%, όπου η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 300μ2, για να βρω αν υπάγομαι στην κατ. 4 ή στην 5 κάνω:

α) 115 / 300 = 38% < 40% ->κατ. 4

ή

β) 115/ 300* 0,25 = 153% >40% -> κατ. 5

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mavria said:

Καλημέρα σας!

Για την επιλογή κατηγορίας 4, συγκρίνετε τις υπερβάσεις με τα επιτρεπόμενα από τους όρους δόμησης ή με τα ποσοστά που αναλογούν στον κάθε συγκύριο ακινήτου, όπως κάνουμε για τον υπολογισμό προστίμου;

Δηλαδή αν έχω υπέρβαση δόμησης 115μ2 σε μία πολυκατοικία που έχω ποσοστό συνιδιοκτησίας 250%, όπου η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 300μ2, για να βρω αν υπάγομαι στην κατ. 4 ή στην 5 κάνω:

α) 115 / 300 = 38% < 40% ->κατ. 4

ή

β) 115/ 300* 0,25 = 153% >40% -> κατ. 5

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η υπέρβαση δόμησης 115,00μ2 αφορά μια οριζόντια. ή όλη τη πολυκατοικία;Αν αφορά την οριζόντια ισχύει το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε ΟΙ για να ρυθμίσει τις δικές της αυθαιρεσίες συγκρίνει με όσα τ.μ. αναλογούν στα δικά της χιλιοστά, από τα συνολικά επιτρεπόμενα στο οικόπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 ή 5
Σε ισόγειο διαμέρισμα, πολυκατοικίας, 50 μ² έχει γίνει συνένωση με ισόγειο, κλειστό χώρο στάθμευσης 35 μ². Η παράβαση έγινε 2008. Η υπέρβαση σ.δ. > 50%, σε περιοχή εντός σχεδίου και η παράβαση εντός νομίμου περιγράμματος του κτηρίου. Ο χώρος που ήταν το πάρκινγκ, με τη συνένωση αποτελεί λειτουργική ενότητα με το διαμερίσματα.
 
Επιλέγουμε κατηγορία 4 ή όχι;
 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.