Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ως προς το πρακτικό του θέματος,όπως σου τα λέει ο Παύλος είναι -καλησπέρα :)-οι οριστικές δηλώσεις του Ν.720/77 θεωρούνται ως Β φάση του Ν.1337/83  και έπρεπε να προχωρήσουν στην Γ φάση του 1337/83 για να ολοκληρωθούν.

Επιπλέον,με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη η αποποίηση κάθε είδους ενοχικού συνδρόμου,για πράγματα που δεν γίνονται (τουλάχιστον στην παρούσα και δεδομένη στιγμή).

Επίσης,κι ο Ιάσονας σωστά αναφέρεται στην ενδεχόμενη ανησυχία σου να μη χάσεις την δουλειά...όμως ζύγισε και μόνος σου λιγάκι,πόσα επωμιζόμαστε στην καθημερινότητα μας για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε και σκέψου (όχι για παρηγοριά αλλά για επικράτηση της λογικής),ότι το ίδιο συμβαίνει αυτήν τη στιγμή σε όλους μας....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους που βοηθήσατε, δε θα το προχωρήσω τελικά καθώς δεν είναι ανάγκη να ρισκάρουμε, έτσι κ αλλιώς ρύθμιση για την κατηγορία 5 θα ξαναέρθει σίγουρα. Το συγκεκριμένο είχε πρόβλημα και με τους δασικούς χάρτες και δε γινόταν να προχωρήσει. Προφανώς οι λόγοι που ήθελα να το προχωρήσω ήταν και οικονομικοί! Επίσης δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, τουλάχιστον με μια πρώτη εκτίμηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Είναι πραγματικά εξαιρετική η δουλειά που γίνεται εδώ μέσα. Πολλά μπράβο και μόνο σε όλα τα παιδιά. Κάτι θέλω να διευκρινιστεί οπότε μπαίνω στο ερώτημα.

Έχω περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας 1ου ορόφου όπου στην άδεια έχει εμβαδό 39,00m2.

Έχει τακτοποιηθεί και περατωθεί αίθουσα πολλαπλών χρήσεων (οι οποίες για μια περιόδο δεν προσμετρούσαν στη δόμηση) με τον Ν.3843 εμβαδού 30,00m2. Και τώρα θέλω να τακτοποιήσω με τον Ν.4495 12,50m2 Η/Χ.

Θεωρείται πως είναι KAT 4 (39,00*0,40= 15,60m2 > 12,50m2) ή πάει ΚΑΤ 5 (39,00*0,40= 15,60m2 < 42,50m2)

 

Link to comment
Share on other sites

Η οριζόντια ιδιοκτησία τι ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο, έχει και ποια η σημερινή μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση σε αυτό. Επιπλέον, δεν έχω αντιληφθεί την συσχέτιση μιας (υποθέτω κοινόχρηστης) αίθουσας πολλαπλών χρήσεων του κτιρίου με την οριζόντια ιδιοκτησία, της οποίας θα τακτοποιήσεις αυθαιρεσίες της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η οριζόντια ιδιοκτησία έχει 77 χιλιοστά εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο, ενώ η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση σε αυτό είναι 601,44m2. Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων ενώ είχε φανεί στην άδεια είχε ενσωματωθεί από κατασκευής στην εν λόγω οριζόντια ιδιοκτησία. Αυτή λοιπόν η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων έχει τακτοποιηθεί με το Ν.3843 και έχει περατωθεί η όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dimpol said:

Η οριζόντια ιδιοκτησία έχει 77 χιλιοστά εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο, ενώ η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση σε αυτό είναι 601,44m2. Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων ενώ είχε φανεί στην άδεια είχε ενσωματωθεί από κατασκευής στην εν λόγω οριζόντια ιδιοκτησία. Αυτή λοιπόν η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων έχει τακτοποιηθεί με το Ν.3843 και έχει περατωθεί η όλη διαδικασία.

Η οριζόντια ιδιοκτησία ποια επιφάνεια έχει βάσει σύστασης; (βάσει Ο.Α έχεις αναφέρει επιφάνεια 39 τμ)

Βάσει χιλιοστών η αντιστοιχούσα δόμηση που αφορά την οριζόντια είναι 46,31 τμ. Αυτό το κρατάμε για να δούμε τελικά με τι θα συγκρίνουμε στον παρανομαστή του κλάσματος  προκειμένου να εξαχθεί η κατηγορία.

Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων στην κάτοψη της σύστασης, εμφαίνεται ως κοινόχρηστος χώρος ;

Με το Ν. 3843/10 αν θυμάμαι καλά τακτοποιούνταν αλλαγές χρήσης σε κλεισμένους Η.Χ, υπόγεια ΒΧ και σοφίτες. Δεν θυμάμαι αν επιτρέπονταν τακτοποίηση αίθουσας (και ειδικά αν αυτή ήταν Κοινόχρηστη).

Link to comment
Share on other sites

Ο ημιυπαίθριος χώρος έχει κλειστεί και μετατραπεί σε κατοικία ναι. Όσο για την αίθουσα πολλαπλών χρήσεων δεν μπορώ και εγώ να έχω γνώμη αν καλώς ή κακώς τακτοποιήθηκε αλλά έχει περαίωση διαδικασίας κανονικά, οπότε το λαμβάνω ως έχει. (αν και έχω ένα ερωτηματικό για το εαν μπορούσε να τακτοποιηθεί ή όχι, νομίζω πως κάπου στον Ν. 3843 το επέτρεπε αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά).

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφικά η "αίθουσα" είχε δοθεί ως χώρος αποκλειστικής χρήσης? Γενικά χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες, είσαι εντός σχεδίου? Η αίθουσα πότε αδειοδοτήθηκε ως τέτοια - για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται , με ποιά νομοθεσία. Η χρήση της αν. ορ. ιδ. κατοικία? Απ΄ότι καταλαβαίνω η αίθουσα είναι εντός νομίμου περιτυπώματος της οικοδομής στο χώρο, είναι όμως εκτός επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής? Απ΄ότι καταλαβαίνω ο ημιυπαίθριος υπήρχε νόμιμα αλλά κλείστηκε, γιατί άραγε δεν τον τακτοποίησε ο συνάδελφος που έκανε τον 3843? Η κατ 4 δβ) λέει ότι "Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια." Μου φαίνεται εκ πρώτης όψεως λογικό να θεωρήσεις την "αίθουσα" ότι δεν συνυπολογίζεται, όμως επιφυλάσσομαι να δω ακριβώς πότε αδειοδοτήθηκε το κτήριο και άρα τί ακριβώς είναι αυτή η αίθουσα, και επίσης αν ανήκει και με ποιό τρόπο στην αν. ορ. ιδ. Κάτι θυμάμαι πριν το ΝΟΚ για αίθουσες πολλαπλών χρήσεων εκτός σ.δ. , δώσε μας τη χρονολογία έκδοσης της οικ. αδείας για να το θυμηθούμε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μαρία μιλάω για εντός σχεδίου οικοδομή και έκδοση της άδειας το 1995. Επιτρεπόταν τότε για κάποιες περιπτώσεις δημιουργία αίθουσα πολλαπλών χρήσεων σε ποσοστό 5% της δόμησης αν δεν κάνω λάθος. Θεωρώ ότι η τακτοποίηση της "αίθουσας" (η οποία μάλλον είναι κοινόχρηστη και είναι εντός του περιγράμματος του κτιρίου) έγινε με τις απαραίτητες συναινέσεις των άλλων συνιδιοκτητών και από τη στιγμή που έχει ολοκληρωμένη τη διαδικασία περαίωσης τη θεωρώ ''σωστή".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.