Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

να βαλω κι εγω ενα λιθαρακι στη συζητηση

με ολους τους ΓΟΚ..

[καλημερα Θεοδωρε]

 

 

https://attikipedia.sadas-pea.gr/οικοδομικοι-κανονισμοι-απο-το-1836-εωσ-ση/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Skrats-Θα ήθελα να τοποθετηθώ εξ αρχής ως αντίθετη με το όλο σκεπτικό-Προφανώς οι συνάδελφοι,προσπαθούν να σε βοηθήσουν να βρεις λύση στο πρόβλημα σου,όπως κάνουν πάντα και εξαίρετα τόσα χρόνια.Εγώ θέλω να απευθυνθώ σε εσένα και να σε ρωτήσω:

Πότε ακριβώς έγινε αυτοσκοπός μας να ανακαλύψουμε ό,τι υπάρχει και δεν υπάρχει σε νόμο για να κατατάξουμε ένα ακίνητο στην Κατηγορία 4,επειδή καταργήθηκε η 5?

Υπάρχουν κατηγορίες ακινήτων που κακώς κατ 'εμέ βρέθηκαν βάσει νομοθεσίας με κακό συνδυασμό πλατφόρμας ΤΕΕ να βρίσκονται στην 5,αλλά υπάρχουν και τα ακίνητα που είναι δικαίως στην κατ.5.

Έχεις ένα  σπιτάκι 25 τ.μ. προ'55 και προσπαθείς να εντάξεις δίπλα σ αυτό ένα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο 125 τ.μ. του 2002(!),σε περιοχή που η δόμηση απαγορεύεται πλέον.

1ον:Η άποψη μου είναι ότι το "ΝΑΙ" στην οικοδομική άδεια,για τα προ 55,αφορά μόνο στον επιβαρυντικό συντελεστή,που δεν θέλει ο νομοθέτης να χρησιμοποιηθεί για ακίνητο στο οποίο υπάρχει νομίμως υφιστάμενο κτίσμα.Και δικαίως.

2ον:Πουθενά  στον νόμο δεν αναφέρει ότι αυτό το "ΝΑΙ" στο πεδίο "οικοδομική άδεια",σημαίνει σύγκρινε με τους προ '55 όρους δόμησης,και μάλιστα όταν τα αυθαίρετα σου είναι του 2002.

Για μένα,τα παραπάνω είναι ...πατέντες που είναι παρακινδυνευμένο να χρησιμοποιούνται.

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι σημαίνει να μην προχωράει μια δουλειά,αλλά σου εφιστώ την προσοχή διότι "εφευρίσκοντας" τρόπους που δεν βασίζονται στην νομοθεσία,η μελλοντική ευθύνη θα είναι δική σου και ίσως να βαρύνει περισσότερο στην ζυγαριά από μία ρύθμιση που δεν έγινε...

Τέλος,με τόσες ανακοινώσεις σχετικά με την επαναφορά της Κατηγορίας 5,είναι δεδομένο πλέον ότι κάποια στιγμή ο πελάτης σου θα μπορεί να εντάξει σε -όποια- νέα διαδικασία θα είναι αυτή,το ακίνητο του.

  • Like 4
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Χριστίνα.

Το παραπάνω πρόστιμο που θα έχει ο πελάτης με τη νέα διαδικασία της κατ.5 δεν είναι τίποτε μπροστά σε μια τακτοποίηση που αύριο το πρωί μπορεί να πέσει λόγω σοβαρών (μάλλον βέβαιων) αμφιβολιών.

Οπότε να έχει υπομονή ...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και την βοήθεια σας! Θα διαβασω πάλι την νομοθεσία θα  ζυγίσω όλα τα δεδομένα και θα αποφασίσω. Βλέπω και εγώ ότι είναι πολύ δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο "πολύ δύσκολο" αλλά είναι και "παράνομο".... Πρόσεξε!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. 

 

Έχω μία υπόθεση ενός αυθαιρέτου το οποίο αφορά άδεια η οποία εκδόθηκε το 1986. 

Τα μπετά πέσανε το 2008 και τότε και πήρε παράταση ισχύος επ' αόριστον. 

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Στο διάγραμμα κάλυψης όπως και στις κατόψεις το αναγραφόμενο πλάτος ενός εξώστη είναι 1.80m αλλά (στα σχέδια είναι σχεδιασμένο σαν 1.30m, δεν το θεωρώ σημαντικό απλά το αναφέρω) στον υπολογισμό στο διάγραμμά κάλυψης στην επιφάνεια των εξωστών το υπολογίζει ως 1.30m. 

To θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος εξώστης είναι μέσα στην πρασιά.  Και αυτά τα 50cm επιπλέον είναι μέσα στην πρασιά.  Από ότι έχω δει στην κατηγορία 4 αναφέρετε ότι κατασκευές μπορούν να εισέχουν μέχρι 20cm εντός του προκηπίου. Παρόλα αυτά στο σύστημα για τα αυθαίρετα μπορώ να επιλέξω την παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο 20% πράγμα που μου βγάζει 300 ευρώ μεγαλύτερο πρόστιμο. 

 

Να σημειωθεί ότι υπάρχει θεώρηση από την πολεοδομία για την περάτωση του φέροντος οργανισμού (πράγμα το οποίο "θεωρητικά" πάντα σημαίνει ότι η υπηρεσία βεβαιώνει ότι τα μπετά πέσανε όπως έπρεπε να είναι στην άδεια. )

 

Το ερώτημα είναι το εξής: Μπορώ να το δηλώσω έτσι ή πάει κατηγορία 5 ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2021 at 1:35 ΠΜ, civilthessal234 said:

Το ερώτημα είναι το εξής: Μπορώ να το δηλώσω έτσι ή πάει κατηγορία 5 ;

Η αλλαγή στις διαστάσεις των εξωστών είναι αυθαιρεσία Κατηγορίας 3.

γγ) αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως είκοσι τοις εκατό (20%). Συμπεριλαμβάνονται και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετοι ανοικτοί εξώστες ή τμήματά τους, που υπέρκεινται του κοινόχρηστου χώρου της πόλης (ρυμοτομική γραμμή), υπό την προϋπόθεση, ότι η προβολή τους δεν ξεπερνά το κρασπεδόρειθρο,

Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία, εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 100, με την επιφύλαξη της περ. ιστ΄, για την οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις υπολογισμού του προστίμου του ίδιου άρθρου.

Edited by Πολυμήχανoς
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Σε μονοκατοικία  με Ο.Α έχουν κατασκευαστεί 80 τ.μ. (ΥΔ και ΥΚ )  προ 1975 και 10 τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ το 2003. Προφανώς τα 80 τ.μ. ρυθμίζονται ως κατηγορία 1. Προβληματίζομαι για τα υπόλοιπα 10 τ.μ., εάν δηλαδή για τον υπολογισμό της κατηγορίας κατά την σύγκρισή με τα επιτρεπτά μεγέθη,  θα προσθέσω και την επιφάνεια που εμπίπτει  στην κατηγορία 1  ή αν ο υπολογισμός των ποσοστών θα γίνει μόνο με τις αυθαιρεσίες που έχουν γίνει μετά το 2003. Το θέμα με απασχολεί διότι με τον πρώτο τρόπο τα 10 τ.μ. ανήκουν στην κατηγορία 4 ενώ με τον δεύτερο στην κατηγορία 5?

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη  

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, topologos said:

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Σε μονοκατοικία  με Ο.Α έχουν κατασκευαστεί 80 τ.μ. (ΥΔ και ΥΚ )  προ 1975 και 10 τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ το 2003. Προφανώς τα 80 τ.μ. ρυθμίζονται ως κατηγορία 1. Προβληματίζομαι για τα υπόλοιπα 10 τ.μ., εάν δηλαδή για τον υπολογισμό της κατηγορίας κατά την σύγκρισή με τα επιτρεπτά μεγέθη,  θα προσθέσω και την επιφάνεια που εμπίπτει  στην κατηγορία 1  ή αν ο υπολογισμός των ποσοστών θα γίνει μόνο με τις αυθαιρεσίες που έχουν γίνει μετά το 2003. Το θέμα με απασχολεί διότι με τον πρώτο τρόπο τα 10 τ.μ. ανήκουν στην κατηγορία 4 ενώ με τον δεύτερο στην κατηγορία 5?

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη  

Θα προσθέσεις και την επιφάνεια που εμπίπτει στην κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.