Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Έλεγχος κατηγορίας 4:
Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης του ακινήτου, με την εξαίρεση μη αυτοτελών αυθαίρετων χώρων εντός του νομίμου περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές, καθώς και τακτοποιηθέντων ημιυπαιθρίων χώρων με τους νόμους ν.3775/2009, ν.3843/2010, ν.4014/2011 και ν.4178/2013 για τους οποίους έχει περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής.
Συγκρίνουμε με τα πολεοδομικά μεγέθη που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας.

Εάν, λοιπόν, έχεις αυθαίρετους κλειστούς χώρους 90τ.μ. (σύμφωνα με τα παραπάνω) και επιτρεπόμενη κάλυψη 180τ.μ. (ακόμα και με τους όρους που ίσχυαν όταν εκδόθηκε η άδεια), το ποσοστό υπερβαίνει το 40% και δεν μπορεί το αυθαίρετο να ενταχθεί στην κατηγορία αυτή.

Για τον υπολογισμό του ποσοστού της αυθαιρεσίας με σκοπό τον προσδιορισμό του προστίμου, συγκρίνουμε με τα πολεοδομικά μεγέθη που προβλέπονται από τους ισχύοντες όρους δόμησης της περιοχής.
Οπότε, στην περίπτωσή σου, το ποσοστό είναι 50%. 

 

Προφανώς δεν χρησιμοποιείται σωστά το ρήμα παραβιάζονται.
Τα ποσοστά που υπολογίζουμε δεν είναι ούτε παραβίαση ούτε υπέρβαση.
Υπολογίζουμε το ποσοστό της αυθαιρεσίας ως προς το επιτρεπόμενο μέγεθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο με οικοδομική άδεια, έχουν πραγματοποιηθεί αυθαίρετες κατασκευές που ανήκουν στη κατηγορία 4 και έχει γίνει αρχική υπαγωγή το 2012 στο Ν4178 από άλλο συνάδελφο. Σήμερα ήρθε στο γραφείο προκειμένου να ολοκληρώσω εγω τη διαδικασία υπαγωγής. Το θέμα είναι ότι από αεροφωτογραφίες είδα ότι περίπου το 2015-2016 έχει κάνει και άλλες αυθαίρετες κατασκευές στο γήπεδο που προφανώς δε μπορούν να υπαχθούν στο άρθρο 96, ως μεταγενέστερες του 2011. 

Το ερώτημα είναι το εξής:

1)Μπορώ να κάνω τακτοποίηση μόνο τις αυθαιρεσίες που είναι προ του 2011? Αν ναι, τότε αναφέρω στη τεχνική έκθεση ότι υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές στο γήπεδο ως μεταγενέστερες του 2011 στις οποίες θα πρέπει να βγεί άδεια νομιμοποίησης ή κατεδάφισης μέσω του άρθρου 94? 

Στο διάγραμμα κάλυψης όμως πως θα δείξω αυτές τις κατασκευές? Θα τις αναφέρω "προς άδεια νομιμοποίησης άρθρο 94 Ν4495/2017" ?

Ακόμη όμως και αυτή η διαδικασία να γίνει ο πελάτης θέλει να κάνει μεταβίβαση, αν κάνω τακτοποίηση των κατασκευώ προ του 2011 κια δεν γίνει η άδεια νομιμοποίησης δε θα μπορεί να κάνει τη μεταβίβαση....

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί Συνάδελφοι. Εύχομαι καλό χειμώνα να έχουμε.

Η ερώτηση μου αφορά σε αυθαίρετη κατασκευή υπογείου εκτός Ο.Α. γήπεδο εκτός σχεδίου με Σ.Δ. 222.00 μ2

Έχει κατασκευαστεί κτήριο δυο ορόφων με Ο.Α. με Εμβ. Ισογ. = 160.63 μ2 και Εμβ.  Α΄Ορ. = 47.80 μ2.

Το υπόγειο έχει κατασκευαστεί κάτω από το Ισόγειο Όροφο και στο περίγραμμα του και έχει εμβαδόν ίδιο με αυτό του Ισογείου Ορόφου = 160.63 μ2. Έχει και ένα τμήμα που έχει κατασκευαστεί εκτός περιγράμματος κάτω από μια βεράντα αλλά και αυτό σε υπόγεια στάθμη Εμβ. = 34.28 μ2.

Η ερώτηση ειναι αν μπορώ να το βάλω Κατηγορία 4 από την στιγμή που δεν υπολογίζεται στον Σ.Δ. το υπόγειο και από κάλυψη έχω υπέρβαση μόνο τα 34.28 μ2. Από τις τρεις πλευρές του εξέχει μόνο μισό μέτρο και από την τέταρτη πλευρά εξέχει τμήμα του από το έδαφος 1.70 μ.

Ευχαριστώ

 

VANDOROY-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

θα δεις εαν εφαρμοζεται " η επεκταση"..... του υπογειου στα εκτος σχεδιου

απο το αρθρο  1  του ΝΟΚ

[νομιζω οτι δεν επιτρεπεται]

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, dimitris GM said:

θα δεις εάν εφαρμοζεται " η επεκταση"..... του υπογειου στα εκτος σχεδιου

απο το αρθρο  1  του ΝΟΚ

[νομιζω οτι δεν επιτρεπεται]

Ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη μου.

Το ζήτημα εδώ ειναι ότι πάμε να κάνουμε ρύθμιση σε αυθαίρετα. Απ ότι θυμάμαι στην χειρότερη το ημιυπόγειο εκτός περιγράμματος το χρεώναμε στην κάλυψη και στο Σ.Δ. Δεν ξέρω αν τα άλλαξαν πάλι....

Οσονούπω καταθέτω τα χαρτιά μου για σύνταξη. Έγραψε 67 το κοντέρ. Έχω κουραστεί 40 χρόνια να διαβάζω νομοθεσία με τις ατελείωτες τροποποιήσεις και αλλαγή νόμων.

Γι αυτό ρώτησα αν πάει κατηγορία 4 η 5. Αν δεν μπορεί να μπει 4 να το παρατήσω για την ηλεκτρονική ταυτότητα κι αν βρουν κάποια φόρμουλα για την Κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά λες ότι δεν μας αφορά αν επιτρέπεται ή όχι κατά ΝΟΚ η επέκταση εκτός περιγράμματος. 

Δεν θυμάμαι αν για τα εκτός σχεδίου ο έλεγχος για 4 ή 5 πάει με το 40 40 20. Νομίζω ναι, αλλά κρατάω μια μικρή επιφύλαξη. Αν ισχύει, απλά στην δική σου περίπτωση θα λάβεις υπόψη σου και τα τμ της επέκτασης του υπογείου. Αν το υπόγειο δεν έχει αλλάξει χρήση, έχεις πολλές πιθανότητες να είσαι μέσα. 

Αν έχει αλλάξει χρήση τότε σε βλέπω για κατ 5. 

Link to comment
Share on other sites

ώπ, σωστα:-x

οπότε εχουμε επεκταση του υπογειου σε κοινοχρηστο χωρο,  εκτος περιγραμματος της οικοδομης.

Ειχε αδεια για το υπογειο; Ειναι "αυτοτελες"; Εχει γινει συσταση ΟΙ;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη έχεις δίκιο στα ερωτήματα σου. 

Προσωπικά υπέθεσα από το συνημμένο pdf (και αναμένουμε επιβεβαίωση) ότι πρόκειται για διώροφη μονοκατοικία. 

Παραμένουν τα ερωτήματά σου σχετικά αν δεν ισχύει η παραδοχή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Συνάδελφε

Πρόκειται για μονοκατοικία δυο Ορόφων μια Ιδιοκτησία.

Οπότε δεν τίθεται θέμα κοινόχρηστου χώρου.

Έχει επεκτείνει το Υπόγειο και κάτω από μια βεράντα του Ισογείου σε Υπόγεια Στάθμη. Έχει ύψος από το έδαφος 1.70 μ. (Θα βάλω και μια λοιπή για ξεμπάζωμα).

Για αυτό σκέφτομαι να το βάλω Κατηγορία 4.

Το 40 - 40 - 20 ισχύει και για τα εκτός σχεδίου όντως.

Να μπει όλο το Εμβαδόν του υπογείου σαν υπέρβαση Β.Χ. ?

Η μήπως το Εμβαδόν που ειναι εκτός περιγράμματος να το βάλω Υ.Δ.Κ.Χ.? Αλλά αφού ειναι σε υπόγεια στάθμη μήπως να το βάλω κι αυτό Υ.Δ.Β.Χ. και να βάλω μόνο Υ.Κ.?

20210928_115000.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2021 at 5:50 ΜΜ, pk10gr said:

Δημήτρη έχεις δίκιο στα ερωτήματα σου. 

Προσωπικά υπέθεσα από το συνημμένο pdf (και αναμένουμε επιβεβαίωση) ότι πρόκειται για διώροφη μονοκατοικία. 

Παραμένουν τα ερωτήματά σου σχετικά αν δεν ισχύει η παραδοχή μου. 

Ακριβώς Συνάδελφε

Πρόκειται για μονοκατοικία δυο Ορόφων μια Ιδιοκτησία.

Οπότε δεν τίθεται θέμα κοινόχρηστου χώρου.

Έχει επεκτείνει το Υπόγειο και κάτω από μια βεράντα του Ισογείου σε Υπόγεια Στάθμη. Έχει ύψος από το έδαφος 1.70 μ. (Θα βάλω και μια λοιπή για ξεμπάζωμα).

Για αυτό σκέφτομαι να το βάλω Κατηγορία 4.

Το 40 - 40 - 20 ισχύει και για τα εκτός σχεδίου όντως.

Να μπει όλο το Εμβαδόν του υπογείου σαν υπέρβαση Β.Χ. ?

Η μήπως το Εμβαδόν που ειναι εκτός περιγράμματος να το βάλω Υ.Δ.Κ.Χ.? Αλλά αφού ειναι σε υπόγεια στάθμη μήπως να το βάλω κι αυτό Υ.Δ.Β.Χ. και να βάλω μόνο Υ.Κ.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.