Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Το βασικότερο πρόβλημά σου δεν είναι αν θα βάλεις μειωτικό συντελεστή ή όχι..

Αντιγράφω από την κατ4 για το 40 40 20:

Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια.

Προσοχή λοιπόν. ως εκτός σχεδίου, αν το υπόγειο έχει αλλάξει χρήση τότε συνυπολογίζεται στην κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, pk10gr said:

Το βασικότερο πρόβλημά σου δεν είναι αν θα βάλεις μειωτικό συντελεστή ή όχι..

Αντιγράφω από την κατ4 για το 40 40 20:

Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια.

Προσοχή λοιπόν. ως εκτός σχεδίου, αν το υπόγειο έχει αλλάξει χρήση τότε συνυπολογίζεται στην κατηγορία...

Σωστά. Έχεις δίκιο.

Επομένως πάει κατηγορία 5 και δεν μπορεί να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
Έχω διώροφη οικοδομή 7 μ. με στέγη 2,00 μ.
Ο ιδιοκτήτης έχει μετατρέψει την στέγη σε κατοικία και αντί για 2,00 την έχτισε στα 2,70 μ. (κορφιάς).
Μέγιστο ύψος περιοχής 7,50 μ. + 2,00 μ. στέγη.
Ερώτηση: Για την υπέρβαση ύψους: 0,70/2,00=0,35 δηλαδή 35%>20% άρα κατηγορία 5?
Ή
Συνολικό ύψος: 7+2,70=9,70 μ. άρα υπέρβαση ύψους: 9,70/(7,50+2,00)=1,02 δηλαδή
2%<20% άρα κατηγορία 4?

Οι υπερβάσεις δόμησης είναι μικρότερες από 40% και στην οικοδομή δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας και κάθετης ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω πεισθεί εντελώς (αλλά οφείλω να εφαρμόζω), η δημοφιλής προσέγγιση λέει ότι υπολογίζεις τα επί πλέον της άδειας και τα συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα άρα λογικά θα ήταν:

(9,7-9) / 9,5 = 0,7 / 9,5 = 0,07 ή 7%

Βέβαια αυτό μικρή σημασία έχει και αυτό που σε "καίει" είναι αν πρέπει να ανεξαρτητοποιηθούν τα επιτρεπόμενα της στέγης από τα επιτρεπόμενα των ορόφων, οπότε θα είσαι στην 1η περίπτωση που αναφέρεις (κατ.5, μόνο για τη στέγη).

Νομίζω πάντως πως έχεις το δικαίωμα να συγκρίνεις το κτίριο συνολικά, αφού πουθενά δεν σε περιορίζει ο νόμος για έλεγχο ύψους ανά στάθμη, πόσο μάλλον αφου δεν υπάρχει σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εύρεση Κατηγορίας.

"Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους Ν-3775/09, Ν-3843/10, Ν-4014/11 και Ν-4178/13."

Ερώτηση : Τα αυθαίρετα προ 1975 και προ 1982 υπολογίζονται για την εύρεση της Κατηγορίας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, tettris said:

Χωρίς να έχω πεισθεί εντελώς (αλλά οφείλω να εφαρμόζω), η δημοφιλής προσέγγιση λέει ότι υπολογίζεις τα επί πλέον της άδειας και τα συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα άρα λογικά θα ήταν:

(9,7-9) / 9,5 = 0,7 / 9,5 = 0,07 ή 7%

Βέβαια αυτό μικρή σημασία έχει και αυτό που σε "καίει" είναι αν πρέπει να ανεξαρτητοποιηθούν τα επιτρεπόμενα της στέγης από τα επιτρεπόμενα των ορόφων, οπότε θα είσαι στην 1η περίπτωση που αναφέρεις (κατ.5, μόνο για τη στέγη).

Νομίζω πάντως πως έχεις το δικαίωμα να συγκρίνεις το κτίριο συνολικά, αφού πουθενά δεν σε περιορίζει ο νόμος για έλεγχο ύψους ανά στάθμη, πόσο μάλλον αφου δεν υπάρχει σύσταση.

Νομίζω έχεις δίκιο. Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, teo2 said:

Εύρεση Κατηγορίας.

"Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους Ν-3775/09, Ν-3843/10, Ν-4014/11 και Ν-4178/13."

Ερώτηση : Τα αυθαίρετα προ 1975 και προ 1982 υπολογίζονται για την εύρεση της Κατηγορίας?

Ευχαριστώ

Αυτά πηγαίνουν κατηγορία 1 και 2 αντίστοιχα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, teo2 said:

Ερώτηση : Τα αυθαίρετα προ 1975 και προ 1982 υπολογίζονται για την εύρεση της Κατηγορίας?

Δυστυχώς δε νομίζω ότι προκύπτει από κάπου ξεκάθαρα, όπως και για τα κατηγορίας 3. Όσο σοβαρό και αν είναι αυτό, μάλλον δεν θα απαντήσει κάποιος με σιγουριά. Το μόνο άμεσο στοιχείο είναι αυτό που υπογράμμισες νομίζω και γενικά το όλες έχει βάση. Από την άλλη ως έμμεσο μπορείς να ισχυριστείς ότι δεν είναι λογικό αυθαίρετο που έχει κατηγοριοποιηθεί να επηρεάζει άλλες αυθαιρεσίες, ως προς την κατηγοριοποίηση. Εξάλλου η κατηγορία αφορά το δεδομένο ΦΚ, δεν είναι όπως τα ποσοστά υπέρβασης που αφορούν το σύνολο.

Προσωπικά -εκ του ασφαλούς- θα τις συμπεριλάμβανα.

Το ίδιο αναρωτιέται και ο συνάδελφος εδώ και σίγουρα έχει ξανατεθεί πολλές φορές η απορία:

 

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, tettris said:

Δυστυχώς δε νομίζω ότι προκύπτει από κάπου ξεκάθαρα, όπως και για τα κατηγορίας 3. Όσο σοβαρό και αν είναι αυτό, μάλλον δεν θα απαντήσει κάποιος με σιγουριά. Το μόνο άμεσο στοιχείο είναι αυτό που υπογράμμισες νομίζω και γενικά το όλες έχει βάση. Από την άλλη ως έμμεσο μπορείς να ισχυριστείς ότι δεν είναι λογικό αυθαίρετο που έχει κατηγοριοποιηθεί να επηρεάζει άλλες αυθαιρεσίες, ως προς την κατηγοριοποίηση. Εξάλλου η κατηγορία αφορά το δεδομένο ΦΚ, δεν είναι όπως τα ποσοστά υπέρβασης που αφορούν το σύνολο.

Προσωπικά -εκ του ασφαλούς- θα τις συμπεριλάμβανα.

Το ίδιο αναρωτιέται και ο συνάδελφος εδώ και σίγουρα έχει ξανατεθεί πολλές φορές η απορία:

 

Στο τέλος θα μας τρελάνουν. Το μόνο σίγουρο.

Από την στιγμή που έχουν μπει σε άλλα φύλα καταγραφής οι Κατηγορίες 1 και 2.

Με ποια λογική θα τα συμπεριλάβω για την εύρεση της Κατηγορίας 4.... Ήμαρτον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.