Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 12/10/2021 at 2:24 ΜΜ, tettris said:

Χωρίς να έχω πεισθεί εντελώς (αλλά οφείλω να εφαρμόζω), η δημοφιλής προσέγγιση λέει ότι υπολογίζεις τα επί πλέον της άδειας και τα συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα άρα λογικά θα ήταν:

(9,7-9) / 9,5 = 0,7 / 9,5 = 0,07 ή 7%

Βέβαια αυτό μικρή σημασία έχει και αυτό που σε "καίει" είναι αν πρέπει να ανεξαρτητοποιηθούν τα επιτρεπόμενα της στέγης από τα επιτρεπόμενα των ορόφων, οπότε θα είσαι στην 1η περίπτωση που αναφέρεις (κατ.5, μόνο για τη στέγη).

Νομίζω πάντως πως έχεις το δικαίωμα να συγκρίνεις το κτίριο συνολικά, αφού πουθενά δεν σε περιορίζει ο νόμος για έλεγχο ύψους ανά στάθμη, πόσο μάλλον αφου δεν υπάρχει σύσταση.

Μήπως, επειδή η στέγη έχει γίνει μέρος του κατοικίσιμου χώρου του κτηρίου, η υπέρβαση ύψους είναι:
9,70 / 7,50 = 1,29
Άρα υπέρβαση ύψους > 20%, συνεπώς κατηγορία 5 ???

Link to comment
Share on other sites

Για όλο το κτίριο (κατά τη γνώμη μου δικαιούσαι να το πάρεις συνολικά) συγκρίνεις το επιπλέον της άδειας ύψος με το μέγιστο επιτρεπόμενο. Η επιλογή κατηγορίας, ας πούμε, ελέγχει κατά πόσο έχεις "ξεφύγει" από τα εγκεκριμένα πολεοδομικά μεγέθη ανηγμένο στα επιτρεπόμενα της περιοχής (σήμερα).

Πάντως και εμένα πιο λογικό μου φαίνεται αυτό που γράφεις ότι ο έλεγχος θα έπρεπε να αφορά στη σύγκριση του υλοποιημένου ύψους (άσχετα από το εγκεκριμένο της άδειας) με το επιτρεπόμενο. Ειδικά στα πλαίσια τακτοποίησης κτιρίου και όχι οριζόντιας αποκτά περισσότερο νόημα ως έλεγχος υπέρβασης επιτρεπόμενης δόμησης, ενώ αλλιώς είναι ένας ακόμα τρόπος επιβάρυνσης της μη εγκεκριμένης δόμησης, που αυτό το προσδίδουν και οι συντελεστές υπέρβασης. Πάντως έτσι έχει καθιερωθεί.

@teo2 και @zazeng Χωρίς να ξέρω τη σημερινή γνώμη του συναδέλφου kan62, απλά επειδή υποθέτω ότι ο zazeng αναφέρεται σε παλαιότερη σε αυτό το θέμα ανάρτησή του, ήθελα να παραθέσω μία πιο πρόσφατη που είχε δημοσιεύσει σε άλλο:

Και τώρα που την ξαναδιαβάζω και εγώ, τα των κατηγοριών 1,2,3 δεν οφείλουν να μπουν στον έλεγχο για 4.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, tettris said:

. Η επιλογή κατηγορίας, ας πούμε, ελέγχει κατά πόσο έχεις "ξεφύγει" από τα εγκεκριμένα πολεοδομικά μεγέθη ανηγμένο στα επιτρεπόμενα της περιοχής (σήμερα).

Εντός επιτρεπόμενου το χρεώνεις στον αναλυτικό, όχι με ΥΥ, άρα δεν μπαίνει κ στην εύρεση κατηγορίας.

Ναι αυτό το ποστ εννοούσα, ευχαριστώ που το βρήκες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, tettris said:

Απαραίτητη η επισήμανση του zazeng. Πάντως στην περίπτωση του doctor το έχει υπερβεί κατά 20cm.

 

Από την άλλη σκέφτομαι ότι εάν είχαμε πλάκα (και όχι στέγη) τότε σίγουρα η αντιμετώπιση θα ήταν 9,70/7,50=1,29 (κατ.5).

Τώρα που έχουμε κατοικία κάτω από την στέγη ίσως η αντιμετώπιση να είναι τελικά 0,70/9,50=0,07 δηλ. 7%<20% κατ.4
Γρίφος!

Link to comment
Share on other sites

 Ουπς δεν το πρόσεξα, τα 20εκ θα σύγκρινα με το 20% του επιτρεπόμενου.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο από το παράρτημα κ το νόμο κ την 100.10

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, zazeng said:

 Ουπς δεν το πρόσεξα, τα 20εκ θα σύγκρινα με το 20% του επιτρεπόμενου.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο από το παράρτημα κ το νόμο κ την 100.10

Επιτρεπόμενο εννοείς τα 7,50 μ. ή τα 7,50+2,00 (στέγη)=9,50 μ. ;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο ερώτημα, αν ήταν πλάκα θα σου έλεγα 7.50 ξεκάθαρα, τώρα που μορφολογικά υπάρχει στέγη κερδίζει πόντους το 9,5 (αν διαβάσεις κ την αιτιολόγηση του καν στο ποστ που προαναφέρθηκε, για την επιβάρυνση που προκαλεί η παράβαση).

Μάλλον θα το έδινα.

Link to comment
Share on other sites

zazeng, εννοείς αυτό το "είτε" του παραρτήματος: "το αυθαίρετο ύψος που δεν καλύπτεται...είτε από το το επιτρεπόμενο ύψος που ισχύει στην περιοχή".

Έχει γίνει πολύ συζήτηση και γι' αυτό...Μάλλον δίκιο έχεις ότι φαίνεται να εννοεί τα 20 εκ. Αλλά έχω την αίσθηση ότι οι συνάδελφοι γενικά ελέγχουν όλο το αυθαίρετο ύψος, δηλ. τα 70εκ εδώ. Ας μας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tettris said:

zazeng, εννοείς αυτό το "είτε" του παραρτήματος: "το αυθαίρετο ύψος που δεν καλύπτεται...είτε από το το επιτρεπόμενο ύψος που ισχύει στην περιοχή".

Yep. Ε καλά, κάτσε να αρχίσει η ΗΤΚ να δεις γέλια που έχουν να πέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.