Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

η πληρης απαντηση  που εχω δωσει,  στην οποια αναφεραι πιο πανω ο ppetros     ειναι αυτη   ολοκληρη,

με ολες τις επιφυλαξεις που εχω διατυπωσει για το πρακτικο αποτελεσμα ή για το εφικτο  αυτης της  προσπαθειας.

[Απο το φορουμ γνωριζουμε δυο μονον τετοιες περιπτωσεις "οικογενειακων οικοδομων"]

 

"η παληα ρυθμιση στον 4178 εγραφε για  "κατ' επιλογη του ιδιοκτητη"
Προσωπικα  θεωρουσα οτι αφορα σε "εναν"  ιδιοκτητη σε μια ή περισσοτερες ΟΙ

και οχι ιδιοκτητες σε διαφορες ΟΙ...αφου μεταξυ τους ειναι γειτονες οχι συνιδιοκτητες.
Τωρα το τροποποιησε  για "κατ' επιλογη των ιδιοκτητων" για το συνολο ή  μια αιτηση ανα ΟΙ

Κατα τα λοιπα,

πρεπει να  δουμε τα προβληματα που θα δημιουργησει στις σχεσεις των ιδιοκτητων η  "αποκαλυψη" στην κοινη αιτηση   των αυθαιρεσιων του καθενος...και τι θα γινει μετα που θα μαθει ο ενας τι παραπανω μετρα ειχε ο αλλος, αλλά,

"τοοοοσα χροοονια" πληρωνε με βαση τα χαρτια...

 

και αφου δουμε  πρωτα  αν εχουν  ολοι  αυθαιρεσιες, μην  τυχον  ξεσηκωθουν οι μη εχοντες εναντια στους "εχοντες και κατεχοντες"  και δεν συγκεντρωνεις το 100%...

 

θεωρω οτι μπορεις

πλην ομως

θα γινεται απο το συνολο των ιδιοκτησιών

και  θα πρεπει να ξεχωρισεις τις αυθαιρεσιες  και τους διαφορους μειωτικους συντελεστες

  ξεχωριστα για τις παραβασεις που εχει κανει, ανα μια ΟΙ,  αφου μετα θα παρεις βεβαιωσεις για καθε μια ΟΙ ξεχωριστα.

Θα κανεις και μια  για τα κοινοχρηστα

Τι Μπεν Χουρ θα βγει και τι λαθη θα εχει και τι θα γινει  μεταξυ τους  στην οικοδομη

δικο σου προβλημα

[εκεινο το   ακαταλαβιστικο που γραφει το αρθρο 99/α  "που αποτελει αντικειμενο μεταβιβασης" ...βγαζει ματια..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη!

Όπως βλέπεις αναγκάστηκα να παραβώ κάποιες αρχές μου.....

Ελπίζω να ήταν για καλό....

Συνέχεια όμως δεν πρόκειται να δώσω.....

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση 2:Οχι

Απάντηση 3: Ναι. εκτός του συντελεστή υπέρβασης ύψους και όσων αφορούν αποστάσεις.

Απάντηση 4: Δυστυχώς…Μπορώ

Απάντηση 5: Μπορώ

Απάντηση 6Μπορώ

Απάντηση 7: Οχι

Απάντηση 8: Οχι

 Απάντηση 9:  ?(θέλει ψάξιμο…)

 Απάντηση 10Όχι, στη τελευταία ερώτηση, για τα άλλα ?

 Απάντηση 11: Με 4

Απάντηση 12: Οχι

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

η πληρης απαντηση  που εχω δωσει,  στην οποια αναφεραι πιο πανω ο ppetros     ειναι αυτη   ολοκληρη,

με ολες τις επιφυλαξεις που εχω διατυπωσει για το πρακτικο αποτελεσμα ή για το εφικτο  αυτης της  προσπαθειας.

 

Είχα δώσει και τον σύνδεσμο για την πλήρη απάντηση σου, Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και το ειδα....

αλλα οταν αφορα "θεσεις μου"

προτιμω να αναφερεται ολοκληρο το κειμενο  και οχι  "αποσπασμα εν περιληψει ή εν συρραφή",

 

διοτι ετσι,  δεν αποδιδει πληρως  το  "πνευμα" του κειμενου  του γραφοντος.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και το ειδα....

αλλα οταν αφορα "θεσεις μου"

προτιμω να αναφερεται ολοκληρο το κειμενο  και οχι  "αποσπασμα εν περιληψει ή εν συρραφή",

 

διοτι ετσι,  δεν αποδιδει πληρως  το  "πνευμα" του κειμενου  του γραφοντος.

Αγαπητέ Δημήτρη,

 

To είχα βάλει ολόκληρο αλλά επειδή το τροποποίησες πολλές φορές, αυτό άλλαζε συνέχεια με αποτέλεσμα κάθε φορά να ήταν διαφορετικό!

Πιστευώ ότι το καλύτερο ήταν να μπει ο σύνδεσμος, όπως και έγινε!!

Link to comment
Share on other sites

ηταν δυσκολο κειμενο  και ηθελε καποιες   "επιδιορθωσεις"....

 

παντως η τελευταια "πινελια" ηταν χτες στις 20.58

Σωστα, όποιος ηθελε, μπορουσε να παει εκει  να το διαβασει

 

απλά το "αποσπασμα" δεν ηταν ακριβως οπως ειχε γραφεί...και αυτο επεσημανα.

 

 

τεσπα

νομιζω οτι εχουμε εξαντλησει το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχουμε κάποιο νέο σχετικά με την ασάφεια που υπάρχει στον νόμο για την επιλογή κατηγορίας 4?  (το θέμα με το 80% των ημιυπαίθριων κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Τι νέο να έχουμε;

Για να έχουμε νέο θα πρέπει να έχουμε ένα νέο νόμο στον οποίο να αναφέρονται με σαφήνεια κρίσιμα ζητήματα για τις υπαγωγές, όπως είναι τα κριτήρια επιλογής κατηγορίας 4 ή 5 και οι περιπτώσεις και προδιαγραφές της ΜΣΕ.

Από την εποχή της διαβούλευσης το λέγαμε Ο Νόμος αυτός δεν λειτουργεί. Εισπρακτικά φαίνεται αυτό, όπως επίσης φαίνεται και από την πελατεία του καθενός από εμάς. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eννοώ αν βγήκε η πολυπόθητη εγκύκλιος ή αν ακούγεται κάτι αλλό στους διαδρόμους των Υπουργείων.

Τις τελευταίες εβδομάδες δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω τις εξελίξεις στον τομέα των αυθαιρέτων και τσεκάρω μήπως μου διέφυγε κάτι.

Έχω πολλές δηλώσεις αυθαιρέτων που, αν διευκρινιστεί αυτή η ασάφεια με το "80% των ημιυπαίθριων", μπορεί να πάνε κατηγορία 4 και όχι 5.

(άρα να μην υπόκεινται πλέον στην υποχρέωση αγοράς ΣΔ στην περίπτωση που θελήσουν να μετατρέψουν την 30ετη εξαίρεση από κατεδάφιση σε αέναη κάθαρση και άφεση αμαρτιών).

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.