Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αν έχω καταλάβει σωστά , μια αυθαίρετη επέκταση  η οποία παραβιάζει το Δ αλλά όχι την πρασιά μπορεί να μπει στην  ΚΑΤ4  ? 
(εφ'όσον πληροί τα % υπέρβασης  δομησης,καλυψης,υψους)

Link to comment
Share on other sites

Ν.4495 ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΓΚΑΡΑΖ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ
 
Εχουμε αλλαγη χρησης απο κλειστο GARAGE 50 μ2, σε ανεξαρτητη κατοικια σε κατοψη ισογειου πολυκατοικιας με αδεια 2005 εντος σχεδιου (ποσοστα ιδιοκτησιας 20 χιλιοστα και προσθετα 115 χιλιοστα σε Δ οροφο για τον ιδιο ιδιοκτητη).
Στην συσταση του 2005 εμφανιζεται οπως ειναι σημερα δλδ σαν κατοικια.
1. Καλυπτομαι με αρθρο 96 δ γγ για κατηγορια 4;
2. Ο συντελεστης για το προστιμο με αριθμητη 50 και παρονομαστη τα επιτρεπομενα ΣΔ επι το 20χιλ βγαζει >200%.
Συνδυαζονται αυτα τα δυο;
 
To κείμενο της δημοσίευσης πρέπει να έχει τόνους. Κάνε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής
Pavlos33
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 28/8/2018 at 11:28 ΜΜ, PERIKLIS1 said:

Καλησπέρα,

το φλέγον ζήτημα είναι για τον παρανομαστή του κλάσματος για την εύρεση της κατηγορίας. Για τον αριθμητή νομίζω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Στον παρανομαστή ο νομος αναφέρει ότι βάζουμε την επιτρεπόμενη δόμηση που ισχύει σήμερα ή κατά τον χρόνο έκδοσης της οικ. άδειας. Δεν αναφέρει πουθενά για χιλιοστά επί του οικοπέδου που αναφέρουν ορισμένοι συνάδελφοι σε προηγούμενα posts. Αντίθετα, αναφέρονται χιλιοστά επί του οικοπέδου για τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης.

Παράδειγμα: Έχουμε 3 κτήρια σε οικόπεδο. Έχουμε επιτρεπόμενη δόμηση 500 τ.μ. Πελάτης μας είναι αυτός που έχει την υπόγεια αποθήκη του κτηρίου 1 που έχει εμβαδόν 80 τ.μ. η οποία μετατράπηκε σε κατοικία.

Για την εύρεση της υπέρβασης δόμησης έχουμε: 80/(500*χιλιοστά υπογείου μας)=....

Για την εύρεση της κατηγορίας έχουμε: 80/500=....

Καλησπέρα σας,

Αναδημοσιεύοντας μία προηγούμενη ανάρτηση του συναδέλφου PERIKLIS1, θα ήθελα να την άποψή σας με το παρακάτω: 

"Στον παρανομαστή ο νομος αναφέρει ότι βάζουμε την επιτρεπόμενη δόμηση που ισχύει σήμερα ή κατά τον χρόνο έκδοσης της οικ. άδειας. Δεν αναφέρει πουθενά για χιλιοστά επί του οικοπέδου (για την εύρεση της κατηγορίαςπου αναφέρουν ορισμένοι συνάδελφοι σε προηγούμενα posts. Αντίθετα, αναφέρονται χιλιοστά επί του οικοπέδου για τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης".

Προσωπικά, ξαναδιαβάζοντας (άλλη μία φορά) το νόμο, θεωρώ ότι έχει κάποια βάση. Εσείς??

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω  ένα; παράδειγμα:

Έστω  σε οικόπεδο με επιτρ. δόμηση 500,00τμ , 5 ΟΙ  με 20% η κάθε μία επί του οικοπέδου 

  Η κάθε μία έχει υπέβαση δόμηση 100,00τμ.

Τότε με τον τρόπο που λες για την κατηγορία θα είχαμε 100/500=0,2---> Κ4.

Δηλαδή όλες οι ΟΙ θα πήγαιναν Κ4.

Σκέψου όμως ότι συνολικά στο οικόπεδο θα έχουμε διπλασιάσει τα νόμιμα από 500,00τμ σε 1000,00τμ!! 

Είναι λογικό αυτή η περίπτωση να είναι στην Κ4;

Με τον άλλο τρόπο:

100/(0,20*500)=1---> Κ5

Αφού διπλασίασες την δόμηση του οικοπέδου λογικό είναι να πας  Κ5.

 

 

EDIT Στο παρακάτωΕίναι από τις άδικες περιπτώσεις λόγω πολύ μικρού ποσοστού της ΟΙ.

Edited by karanus
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα karanus και ευχαριστώ,

Έχεις δίκαιο. Και εγώ σε αυτή την λογική ήμουν (και είμαι) απλά κάποιες καταστάσεις σου δημιουργούν σκέψεις κάποιες φορές:

Π.χ.

αυθαιρεσία: 20τ.μ.

Οριζόντια ιδιοκτησία νόμιμα: 80 τ.μ.

Επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο: 580 τ.μ.

Επιτρεπόμενη δόμηση στο ακίνητο βάσει ποσοστού 46 τ.μ. (!!!)

 

Άρα 20/46=0,44>40% => Κατ. 5... (Δυστυχώς)

Γι αυτό και η ερώτηση παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, kostaras4 said:

Καλησπέρα karanus και ευχαριστώ,

Έχεις δίκαιο. Και εγώ σε αυτή την λογική ήμουν (και είμαι) απλά κάποιες καταστάσεις σου δημιουργούν σκέψεις κάποιες φορές:

Π.χ.

αυθαιρεσία: 20τ.μ.

Οριζόντια ιδιοκτησία νόμιμα: 80 τ.μ.

Επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο: 580 τ.μ.

Επιτρεπόμενη δόμηση στο ακίνητο βάσει ποσοστού 46 τ.μ. (!!!)

 

Άρα 20/46=0,44>40% => Κατ. 5... (Δυστυχώς)

Γι αυτό και η ερώτηση παραπάνω....

Την επιτρεπόμενη 46τμ πώς την υπολόγισες; Υποτίθεται ότι πολλαπλασίασες την επιτρ. δόμηση (ΕμβαδόνΧΣΔ) στο οικόπεδο επί τα χιλιοστά; Εδώ συνάδελφοι με έπιασε μια αγωνία. Στην επιτρεπόμενη δόμηση περιλαμβάνονται οι οριζόντιες, αλλά και κλιμακοστάσια που δεν έχουν χιλιοστά, επομένως τα χιλιοστά που μπαίνουν  στον παρονομαστή περιλαμβάνουν και αυτά..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.