Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Φαντάζομαι ότι μιλάς για κατοικία με επιτρεπόμενη δόμηση κάλυψη 200,00τμ

Ναι συμφωνώ σε όλα.

Για την κατηγορία συγκρίνουμε με τα επιτρεπόμενα σήμερα.

Μειωτικό μέχρι τώρα δεν έχουμε για αποθήκες.

Για το Δ θα πάρεις την χειρότερη περίπτωση.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, είναι κατοικία νομιμοποιημένη με άδεια νομιμοποίησης και θα τακτοποιήσουμε την αποθήκη.

 

 

Γενικότερα πλέον συγκρίνουμε και για την κατηγορία αλλά και για το πρόστιμο με τα μέγιστα επιτρεπόμενα της περιοχής?

Ο μειωτικός πιστεύω και ελπίζω να μπει, σύντομα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι με τα επιτρεπόμενα.

Πάντως αν δεν βιάζεσαι περίμενε λίγο , γιατί για τις αποθήκες το τόνισαν σε όλες τις ημερίδες μέχρι σήμερα που έγιναν για το ν4495 , ότι απλά ξεχάστηκε ο μειωτικός και θα το διορθώσουν στην 1η τροποποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως πρέπει να περιμένω, έχεις δίκιο.

Απλώς πρέπει να τακτοποιηθεί αυτό και να βγει νέα άδεια στο οικόπεδο, που για λόγους του ιδιοκτήτη πρέπει να έχει γίνει σε 2 μήνες από τώρα.

Θα δω πως θα τα βολέψω.

 

Αν του πω πως θα γλυτώσει λεφτά με τον μειωτικό, ίσως αναθεωρήσει και περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

# Anton_civeng

Επανερχόμενος στο #112

Σύμφωνα με τις 2 παρακάτω Ερωτο-απαντήσεις του 4178 , υπολογίζεται ως σοφίτα

και μπορώ να την δηλώσω με έκπτωση 70% (άρθ.100 παρ. 6 ) ή κάνω λάθος ?

228. Στην εγκύκλιο 4 αναφέρει ότι (στίχος 36) "η αναφορά στο άρθρο 2 του Ν.4067/12 αφορά αποκλειστικά στον ορισμό της σοφίτας (για να έχω μείωση στο πρόστιμο). Στη συνέχεια αναφέρει: "ότι ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση κατασκευής αυθαίρετου εσωτερικού εξώστη/παταριού και σοφίτας, καθώς και σε κάθε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης νομίμου εσωτερικού εξώστη/παταριού ή χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους.
Τελικά τι ισχύει;. Για να εφαρμόσω την μείωση προστίμου πρέπει ο χώρος να πληροί τις προϋποθέσεις σοφίτας κατά Ν.Ο.Κ. όπως αναφέρει η Εγκ 4/13 ή όχι;
Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι τα περισσότερα αυθαίρετα έχουν κατασκευαστεί πριν τον Ν.Ο.Κ.για τα οποία ισχύει η Απόφαση-80851/90:
Ότι ο χώρος της στέγης που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παρ.1γ του άρθ-16 του ΓΟΚ/85 επιτρέπεται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο του τελευταίου ορόφου του κτίριού εφόσον ο δημιουργούμενος χώρος πληροί τις προϋποθέσεις των παρ.1 και παρ.2 του Αρθ-8 του κτιριοδομικού κανονισμού. Η επιφάνεια του δημιουργούμενου χώρου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης (σδ).
Άρα σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 "ότι ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους μπορεί να συμπεράνουμε ότι για τις σοφίτες ισχύει ο μειωτικός συντελεστής;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Ο μειωτικός συντελεστής υπολογίζεται σε κάθε περίπτωση χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους.

245. Σε βατό δώμα έχει , δίχως Οικοδομική Άδεια, δίρριχτη στέγη ξύλινου φορέα. H κατασκευή δημιουργεί υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπτού ύψους κατά περίπου 150 εκ..
Οι αμείβοντες της στέγης εδράζονται σε πλαϊνά φέροντα τοιχία οπτοπλινθοδομής ύψους 142 εκ.. Η καθαρή απόσταση κορφιά και δαπέδου είναι 333 εκ. Το μέσο ύψος προκύπτει ως (142 + 333) % 2 = 237,5εκ. Ο χώρος που προκύπτει ανάμεσα στο δάπεδο και τη στέγη μπορεί να λογιστεί ως "σοφίτα" και να υπαχθεί στη δήλωση του Ν.4178/13 με μειωτικό συντελεστή 50%;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Ναι μπορεί. Ο μειωτικός συντελεστής υπολογίζεται σε κάθε περίπτωση χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Επειδή βασίζομαι στις τεκμηριωμένες τοποθετήσεις σου ...

Αν κατάλαβα καλά εσύ συντάσσεσαι  με την αντίθετη άποψη ? :sad:

Link to comment
Share on other sites

venezia

Κοίτα μην στεναχωριέσαι στην άρχή ήμουν απελπιστικά μόνος που υποστήριζα ότι ήταν σοφίτα 0,30... (http://www.michanikos.gr/topic/50396-αρθρο-100-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-με-μειωτικό-σ/?p=945962

 

Τώρα βλέπω και άλλες απόψεις όμως να αμφισβητούν!! Δηλ. να υποστηρίζουν ότι είναι σοφίτα 0,30 !!

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

ναι,

ειμαι με την "αντιθετη" αποψη,

διοτι,

δξ ποιος εδωσε την απαντηση  νο 245,

για την  στεγη που παταει πανω σε ντουβαρια υψους 1,50 μ.

και δεν βλεπω  σε τι βασιζεται...

 

Για μενα, μονον το ανεστραμμενο δοκαρι θα μπορουσε να ειναι η βαση για να "πατησει" η στεγη...

Απο εκει θα αρχιζε το "μηδεν",

απο εκει που τελειωνει-αρχιζει η στεγη

και απο εκει θα ξεκινουσε το "επικλινες", κατω απο το οποιο θα δημιουργουνταν η "σοφιτα"

 

δλδ απο εκει που κατα νομον θα επρεπε να εδραζεται...

και οχι  επι τοιχων...

 

[καποια τεχνικα μπορει να μην εκφερονται "σωστα",  αλλα φανταζομαι οτι γινομαι αντιληπτος... ]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.