Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

καλημέρα σας.

Όταν αναφέρεται στην παράγραφο δ) του άρθρου 96 ότι:

Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους Ν-3775/09, Ν-3843/10, Ν-4014/11 και Ν-4178/13. Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους Ν-3775/09, Ν-3843/10, Ν-4014/11 και Ν-4178/13 .

 

Από ότι καταλαβαίνω ένα υπόγειο σε κτηριο με οικοδομική άδεια, που τελικά έγινε κατοικία δεν λαμβάνεται υπόψη στον αριθμητή του κλάσματος για την εύρεση της κατηγορίας. Δηλαδή.... έστω ότι έχω ισόγεια κατοικία 100 τ.μ με υπόγειο  100 τ.μ . Αν στο ισόγειο έχω υπέρβαση δόμησης 50 τ.μ (προσθήκη) και το υπόγειο το έχω κάνει κατοικία (100 τ.μ από βοηθητική σε κυρια χρήση Υ.Δ) το κλάσμα που θα χρησιμοποιήσω θα αφορά τα 50 τ.μ (του ισογείου μόνο) σε σχέση με τα  τα πολεοδομικά μεγέθη της δόμησης και όχι τα 50 + 100(Υ.Δ του υπογείου)=150 τ.μ . Σωστά?

Ανεξάρτητα βέβαια το ότι τα υπόγεια αυτά τα τιμωρεί με μειωτικό 0,30 και όχι με 0,50(για τα λειτουργικώς ανεξάρτητα), τα ευνοεί στην ένταξη τους στην κατηγορία 4.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια   

εχεις δίκιο και δεν θα μπούν στον αριθμητή.

Τώρα όσο για το τι θα μπεί στον αριθμητή, δες και εδώ την συζήτηση που έγινε: http://www.michanikos.gr/topic/50351-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-4-αυθαιρέτων-κατασκευών/?p=942997

Link to comment
Share on other sites

Kαλhμέρα και χρόνια πολλά σε όλους. 
Ευχαριστώ karanus. 
Έκανα ένα λάθος παραπάνω σχετικά με τον μειωτικό συντελεστή. Το 0,3<0,5. Απλά διαβάζοντας το νόμο ''θόλωσα'' και ξέχασα τα βασικά.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά!

 

Περίπτωση μετατροπής υπόγειου βοηθητικού χώρου σε κύριο χώρο, χωρίς να αποτελεί αυτοτελή χώρο και με αυτή ως μοναδική αυθαιρεσία στο ακίνητο,

έχουμε σύμφωνα με όσα αναγράφονται στο άρθρο 96δ για την εύρεση της κατηγορίας ακινήτου 0τμ στον αριθμητή (0%), επομένως Κατηγορία 4;

 

(Ενώ αντίθετα για τον υπολογισμό του προστίμου, υπολογίζονται κανονικά τα τμ - ως υπέρβαση του ΣΔ.)

 

Έχω καταλάβει σωστά όσα αναφέρονται για την συγκεκριμένη περίπτωση στο νόμο;;

Link to comment
Share on other sites

Και έγω έτσι νομίζω.

Εαν είσαι εντός σχεδίου για την κατηγορία , ναι Κ4.

Και για τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης , όπως το γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

natasamarkop

Χρόνια Πολλά.

Mένει να διευκρινιστεί όπως και πολλά ακόμη. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι η επιφάνεια που αφορά την αλλαγή χρήσης δεν θα προσμετρούσε στον αριθμητή αν δεν είχε συντελέσει σε υπέρβαση δόμησης, όπως για παράδειγμα αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία κλπ σε εντός σχεδίου  περιοχή.

Στην δική σου περίπτωση έχεις αλλαγή χρήσης από χώρο βοηθητικής σε χώρο κύριας χρήσης, οπότε η τρέχουσα χρήση προσαυξάνει το ΣΔ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

natasamarkop

Χρόνια Πολλά.

Mένει να διευκρινιστεί όπως και πολλά ακόμη. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι η επιφάνεια που αφορά την αλλαγή χρήσης δεν θα προσμετρούσε στον αριθμητή αν δεν είχε συντελέσει σε υπέρβαση δόμησης, όπως για παράδειγμα αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία κλπ σε εντός σχεδίου  περιοχή.

Στην δική σου περίπτωση έχεις αλλαγή χρήσης από χώρο βοηθητικής σε χώρο κύριας χρήσης, οπότε η τρέχουσα χρήση προσαυξάνει το ΣΔ.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σωστά. Με αυτή τη λογική, στους πρώτους υπολογισμούς μου, ουσιαστικά υπολόγισα με το ίδιο κλάσμα ποσοστό υπέρβασης δόμησης & Κατηγορία (αυθαίρετη επιφανεια/ποσοστό ΟΙ x Επιτρεπόμενη δόμηση), εφόσον πλέον το υπόγειο ως ΚΧ μετρά στο σδ.

 

Με ανάγνωση ωστόσο σχολίων/απόψεων εδώ στο φόρουμ, άρχισα να αμφιβάλλω για το αν έπραξα σωστά.

Το συγκεκριμένο χωρίο στο άρθρο 96δ (Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια.), θεωρούσα ότι αφορά σε επιφάνειες που δεν αυξάνουν την δόμηση. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτή η ερμηνεία μου τελικά είναι σωστή.

 

 

Και έγω έτσι νομίζω.

Εαν είσαι εντός σχεδίου για την κατηγορία , ναι Κ4.

Και για τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης , όπως το γράφεις.

 

Εντός σχεδίου ακίνητο, ναι.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Edited by natasamarkop
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33

Χρόνια πολλά!!

Παύλο αναφέρεσαι στον συντελεστή υπέρβασης δόμησης, η στην κατηγορία;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό, σημαίνει ότι εντάσσεται στην Κατηγορία 4, χωρίς να γίνει κάποιος υπολογισμός ποσοστών; Δηλαδή <40% της δόμησης στην προκειμένη περίπτωση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.