Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αδεια

ΠΡΟΣΘΗΚΗ Α ΟΡΟΦΟΥ ΚΑΙ ΣΤΕΓΗΣ

 

Επιτρεπόμενη δόμηση 163,00

Υπάρχον ισόγειο            96,00

Προσθήκη (νόμιμα)        67,00

 

Υπερβάσεις

Κλείσιμο Η/Χ                   27,00

Κατοικία εντός στέγης     66,00

 

Σύνολο υπερβάσεων     93,00 Μ2

 

Δεν έχει κάνει καμία ρύθμιση 

 

Τι κατηγορία είναι 4 η 5;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

.......................................................

και εξηγουμαι 

 

το 50/100=50% > 40% σημαινει - αυθαιρετες κατασκευες που δεν υπερβενουν το 40% των πολεοδομικων μεγεθων που προβλεπονται απο τους ορους δομησης 

ενω το 1,4*100=140μ2     100<140 ειναι η ερμηνεια του δεν ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΝΤΑΙ τα πολεοδομικα μεγεθη σε ποσοστο μεγαλυτερο του 40%

 

 

όμως το 100μ2 που συγκρίνεις για τη παραβίαση με το 140, όπως το θέτεις,  ΔΕΝ περέχει παραβίαση των όρων που ¨"..που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ",   αφού τόση ακριβώς συμβαίνει να είναι  η επιτρεπόμενη δόμηση του παραδείγματος σου.

 

Θα πρέπει δηλαδή η ανισότητα 100<140 που αναφέρεις να περιέχει και στα δύο σκέλη της " παραβίαση του πολεοδομικού μεγέθους της δόμησης" όπως αναφέρεται στο άρθρο

 

Καταλήγοντας,  το συγκρινόμενο μέγεθος της υπέρβασης πάντα ( ν.4014, ν.4178) ήταν εξ΄άλλου η ίδια η αυθαίρετη επιφάνεια (50μ2) και όχι το άθροισμα (50+50) αυθαιρέτων και αδειοδοτημένων.

 

 

EDIT για #153

από  karanus:  Anton_civeng  Αν κατάλαβα καλά συμφωνείς με το 50/100=50%; ------> K5

 

Ναι, με αυτό συμφωνώ, πάντα και ορθολογικά συγκρίναμε την παράβαση (δηλ. τα αυθαίρετα 50μ2)  με κάποιο άλλο μέγεθος (δηλ. είτε με τους όρους δόμησης είτε με τα μεγέθη της αδείας).

Απλά, στην προηγούμενη ΚΑΤ.4 του 4178 η σύγκριση γινόταν "...με τα μεγέθη που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια..."

 ενώ   στον   4495   η    σύγκριση    γίνεται    με    τα    μεγέθη ".....που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής..."

Αυτό τεκμαίρεται και από το καθολικό   ...."κοπυπαστε"  που κατά κόρον και άκριτα έγινε κατα την σύνταξη από τον 4178.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στην απάντηση που έδωσα πιό πριν λέγοντας ότι συμφωνώ με  kostas.n.mp, .

 

Πιστεύω ότι ο έλεγχος για την επιλογή κατηγορίας πρέπει να  γίνεται μόνο με το τμήμα των αυθαιρέτων που παραβιάζουν την μέγιστη δόμηση/κάλυψη/ύψος και όχι με τη συνολική επιφάνεια των αυθαιρέτων.

Απλά νομίζω ότι ο kostas.n.mp μπλέχτηκε επιδη χρησιμοποίησε το 1,40x100,00

Νομίζω ότι είναι.  (νόμιμα τμ ΟΑ +αυθαίρετα τ.μ.)/ επιτρεπόμενα τμ    δηλ.  (100,00-100,00)/100=0% -------> Κ4.

Δηλ. τα τμ του αυθαιρέτου δεν ξεπερνούν τα επιτρεπόμενα.

Anton_civeng

Αν κατάλαβα καλά συμφωνείς με το 50/100=50%; ------> K5

 

 

 

EDIT για #152

 

 Anton_civeng

Η διαφωνία μας είναι στον αριθμητή. Στον παρανομαστή συμφωνούμε.

 

Νομίζω πάντως ότι είναι πολύ άδικο να τον πετάς στην Κ5 , ενώ έχει περιθώριο δόμησης , δηλ. δεν έχει εξαντλήσει τα επιτρεπόμενα....

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

karanus λεμε το ιδιο πραγμα απλα χρησιμοποιουμε διαφορετικες μεθοδους, δλδ εσυ περνεις επιφανεια και την μεταφραζεις σε ποσοστο και συγκρινεις με το οριο ως ποσοστο, και εγω παιρνω το οριο και απο ποσοστο το μεταφραζω ως επιφανεια και συγκρινω με επιφανεια, δεν παυει και οι δυο μας στο παραδειγμα που εδωσα να χρειαζομαστε αυθαιρετη κατασκευη 91 τμ για να μπουμε στην κατηγορια 5
(50+91-100)/100=41%        ή          141>140  -----------> κατηγορια 5


Και ολο αυτο ειναι λογικο. Εκτος απο το οτι εγω προσωπικα στον νομο διαβαζοντας αυτο καταλαβαινω αλλα και για πχ

 

ΕπιτρΔομ 100

ο Α εχει 100 τετραγωνικα και χτιζει παρανομα αλλα 20  20/100=20% ---->κατηγορια 4 ενω εχει υπερβει το επιτρεπομενο οριο δομησης και εχτισε τετραγωνικα που δεν δικαιουται

ο Β εχει 40 τετραγωνικα και χτιζει παρανομα αλλα 50 50/100=50% -----> κατηγορια 5 χωρις να εχει υπερβει τα επιτρεπομενα, για επιφανεια δλδ που δικαιουται να χτισει αλλα το εκανε χωρις αδεια

Link to comment
Share on other sites

EDIT για #152

 

 Anton_civeng

Η διαφωνία μας είναι στον αριθμητή. Στον παρανομαστή συμφωνούμε.

 

Νομίζω πάντως ότι είναι πολύ άδικο να τον πετάς στην Κ5 , ενώ έχει περιθώριο δόμησης , δηλ. δεν έχει εξαντλήσει τα επιτρεπόμενα....

 

Κατ΄αρχήν να θυμίσω ότι ο νόμος ΔΕΝ μας καλεί να κρίνουμε κατά το τι προσωπικά θεωρούμε δίκαιο ή άδικο, αλλά να τον ερμηνεύσουμε και να τον εφαρμόσουμε σωστά όπως και αν μας φαίνεται  αυτός.

Κατα δεύτερον, αυτό που βασικά "τιμωρεί" ο κάθε νόμος αυθαιρέτων είναι το πόσο έκτισε κανείς  αυθαίρετα, δηλαδή είτε χωρίς άδεια είτε καθ΄υπέρβαση αδείας.  Το πόσο είχε το δικαίωμα να κτίσει (όπως αναφέρεις) αν σεβόταν τους νόμους και έβγαζε άδεια, αυτό είναι ένα άλλο θέμα που μπορεί όμως να του αναγνωριστεί με την νομιμοποίηση που του δίνεται η ευκαιρία να κάνει εκ των υστέρων.

 

Επανερχόμενος λοιπόν στην έννοια της συγκρινόμενης με τα ποσοστά 20%-40% υπέρβασης για την επιλογή ΚΑΤ.4-5,  αρκεί να ανατρέξουμε στην ήδη θεμελιωμένη έννοια "υπέρβαση δόμησης" του ΠΑΡΑΡΤ. Α΄ και του αρ.100.2 που αναφέρει "...τα μεγέθη των αυθ.κατασκευών..."  όπου τελικά:

ΔΕΝ συγκρίνονται τα (άδεια+αυθαίρετα)/επιτρεπόμενα ......

αλλά τα  αυθαίρετα / επιτρεπόμενα.

Δεν μπορούμε κατόπιν αυτού να κρίνουμε με άλλα μέτρα και σταθμά την ίδια έννοια που ξαναπαρουσιάζεται για την ΚΑΤ.4-5.......

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng

 

Σαν γενικό σχόλιο πιστεύω ότι ο κάθε νόμος πέρα απο τις αστοχίες του μας δίνει ένα στίγμα αν κινείται σε ευνοική κατεύθυνση η όχι.

Ο ν.4495 παρά τις αστοχίες του, νομίζω θέλει να κινηθεί προς την ευνοική μεριά.

 

.....μπορεί όμως να του αναγνωριστεί με την νομιμοποίηση που του δίνεται η ευκαιρία να κάνει εκ των υστέρων.

 

Αυτό το δικαίωμα δίνεται και σε αυτόν που εξάντλησε το επιτρεπόμενο και + έχτισε και το αυθαίρετο, άρα δεν δίνει κάτι παραπάνω σε αυτόν που είχε περιθώριο δόμησης.

 

 

.....Δεν μπορούμε κατόπιν αυτού να κρίνουμε με άλλα μέτρα και σταθμά την ίδια έννοια που ξαναπαρουσιάζεται για την ΚΑΤ.4-5.......

 

Νομίζω είναι άλλο πράγμα ο συντελεστής υπερβασης δόμησης και άλλό η κατηγορία.

Ο συντελεστής ναι σε τιμωρεί απο το πρώτο αυθαίρετο τμ και είναι σωστό.

Και η τιμωρία ακολουθεί αυξητική τάση, όσο πιό πολλά τμ έχεις υπέρβαση τόσο μεγαλύτερος είναι ο συντελεστής.

 

Η κατηγορία 4 και 5 έχει να κάνει και με την συνέχεια της διαδικασίας η όχι ,λόγω  της παράβασης που έχει γίνει.

Με αποτέλεσμα κάποιες φορές να σε οδηγεί και στην Κ5------> τράπεζα δόμησης και τα σχετικά .

Οπότε δεν είναι λογικό,  αλλά και δεν προκύπτει και απο το κείμενο του άρθρου 96 παρ  αα) και ββ), να έχεις περιθώριο δόμησης και στο μέλλον να τρέχεις να αγοράζεις δόμηση.

Γι' αυτό το λόγο και στην συνέχεια του άρθρου προσπαθεί να αφαιρέσει επιφάνειες απο τον αριθμητή , ώστε να να καταστήσει την Κ4 πιο πιθανή επιλογή. Αφαιρεί υπόγεια που άλλαξαν χρήση , σοφίτες. εσωτερικούς εξώστες , ακόμα και κάποιο ποσοστό η/χ.

Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng

 

..............................

 

.....μπορεί όμως να του αναγνωριστεί με την νομιμοποίηση που του δίνεται η ευκαιρία να κάνει εκ των υστέρων.

 

Αυτό το δικαίωμα δίνεται και σε αυτόν που εξάντλησε το επιτρεπόμενο και + έχτισε και το αυθαίρετο, άρα δεν δίνει κάτι παραπάνω σε αυτόν που είχε περιθώριο δόμησης.

 

karanus,

 

Μα πως είναι δυνατόν ποτέ να κάνει κάποιος νομιμοποίηση αυθαιρέτου όταν έχει ήδη καλύψει  τον Σ.Δ του ακινήτου του......!!!!!?????

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng

 

Δικό μου λάθος το θεώρησα (με την φαντασία μου), ότι έγραφες τακτοποίηση.

Εσύ όμως σωστά έγραφες για νομιμοποίηση.

Τα υπόλοιπα στις διευκρινιστικές.

Έχουμε δύο θέματα μαζι με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, λογο πολυ μικρης μου εμπειριας και επειδη δεν μου εχει τυχει θελω να ρωτησω το εξης.

Εχει τυχει σε καποιον να εχει ΥΔ απο 50 εως 100% της επιτρεπομενης δομησης και να εχει επιλεξει κατηγορια 4 στο ηλεκτρονικο συστημα του ΤΕΕ ή δεν επιτρεπει το συστημα τετοια επιλογη οταν υποβαλεις δηλωση;;
Γιατι σε περιπτωση που δεν το επιτρεπει σημαινει πως σιγουρα ο υπολογισμος για την κατηγορια γινεται με τετραγωνικα αυθαιρεσιας/ επιτρεπομενη δομηση αλλιως αν το επιτρεπει υπαρχει η περιπτωση και να μην υπολογιζεται ετσι

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, λογο πολυ μικρης μου εμπειριας και επειδη δεν μου εχει τυχει θελω να ρωτησω το εξης.

 

Εχει τυχει σε καποιον να εχει ΥΔ απο 50 εως 100% της επιτρεπομενης δομησης και να εχει επιλεξει κατηγορια 4 στο ηλεκτρονικο συστημα του ΤΕΕ ή δεν επιτρεπει το συστημα τετοια επιλογη οταν υποβαλεις δηλωση;;

Γιατι σε περιπτωση που δεν το επιτρεπει σημαινει πως σιγουρα ο υπολογισμος για την κατηγορια γινεται με τετραγωνικα αυθαιρεσιας/ επιτρεπομενη δομηση αλλιως αν το επιτρεπει υπαρχει η περιπτωση και να μην υπολογιζεται ετσι

Σε δοκιμαστικό πού έκανα το δέχεται κατ.4

Το θέμα είναι άν είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.