Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Μπερδεύτηκα..

Τελικά, σε οικοδομή εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια, αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπογείου από αποθήκη - garage σε κατοικία μπορεί να πάει κατηγορία 4?

Γίνεται έλεγχος του 40-40-20?

Αν υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες συνυπολογίζονται τα τ.μ. αυτά, γιά την εύρεση κατηγορίας?

Link to comment
Share on other sites

1. Η μόνη αυθαιρεσία είναι αυτή στο ακίνητο;

2. Η αλλαγή χρήσης πότε έγινε;

3. Επιφάνεια γηπέδου είναι πόση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33, πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις. Το ερώτημα το έθεσα γενικά προκειμένου να αναφερθούν απόψεις που θα μας βοηθήσουν στην αντιμετώπιση περιπτώσεων σχετικά με τη κατηγορία 4. Επί του προκειμένου προβληματισμού, συνήθως υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες επιπλέον από αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπόγειας αποθήκης σε οικία. Το θέμα είναι αν στην επιφάνεια  αυτών προστίθεται η επιφάνεια της αλλαγής χρήσης υπόγειας αποθήκης σε οικία γιά να γίνει έλεγχος του 40-40-20. Η χρονολογία  αλλαγής χρήσης  είναι γύρω στο 2005. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρέπει να προστεθεί στα τετραγωνικά του υπολογισμού καθώς είσαι Εκτός σχεδίου, σε αντίθεση με το αρθ. 96 - Κατηγορία 4, όπου αναφέρεται σε υπόγειους χώρους σε εντός σχεδίου περιοχές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ευαγγελία Φλώρου said:

Συμφωνώ ότι πρέπει να προστεθεί εκτός αν είναι Κατ 1,2,3.

Εύα καλημέρα, το τελευταίο δεν είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ksteve said:

Κατηγορία 3 δεν πρέπει να προστίθεται.

Αυτό εννοούσα, ότι προστίθενται όλα πλην Κ1, Κ2, Κ3. Αυτό μου είπαν στο helpdesk του ΤΕΕ. Το ρώτησα 2 φορές σε δυο διαφορετικές επισκέψεις για να σιγουρευτώ, τώρα αν δεν μου τα είπαν σωστά....αλλά νομίζω δεν είναι παράλογο αφού τα Κ1, Κ2, Κ3 εξαιρούνται από κατεδαφίσεις κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εύα, συγνώμη για την καθυστέρηση απάντησης αλλά ήμουν μακρυά.

Εννοούσα ότι μόνο της Κατ.3 δεν προστίθενται. Οι άλλες δύο κατηγορίες προστίθενται κανονικά.

Ως προς την απάντηση του helpdesk ... ισχύει μόνο αν βασίζεται σε διάταξη του νόμου. Και προφανώς αυτή που σου έδωσαν δεν βασίζεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.