Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Επειδή εχω ψιλοχαθει πλεον. Η περιπτωση που εξεταζω αφορα διόρωφη οικοδομη με αδεια εκτος σχεδιου εντος ζωνης.

Συγκεκριμενα ισογεια αγροτικη αποθήκη και οροφο κατοικία. Στην πρακη η ισογεια αποθηκη εγινε κατοικία ενω προστέθηκε και αυθαιρετο υπογειο με χρηση κατοικίας. Εν τελει εχω α/χ στο ισόγειο η όχι? Αν έχω τοτε βασει γγ δεν παει κ5,?

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, laxanos said:

 Εν τελει εχω α/χ στο ισόγειο η όχι?  Αν έχω τοτε βασει γγ δεν παει κ5,?

Έχεις αλλά στην περιοχή σου (εκτός σχεδίου) εκφράζεται με την ύπαρξη ή δημιουργία ΥΔ.

Έχεις ;  Αν ναι, τότε αν πληροίς τα αα ή ββ έχεις κατ.4, αλλιώς κατ.5.

Το γγ δεν σε αφορά, είναι για τα εντός σχεδίου ...

Link to comment
Share on other sites

kan62

Αλλαγή χρήσης γης στην περίπτωση του laxanos  υπάρχει;

 

Και ένα γενικό σχόλιο.

Θα έλεγα αποθήκη κατοικίας ,ότι θα έπρεπε να είναι το σωστό.

Σαν εκτός σχεδίου που είναι.

Γιατί διαφορετικά πως εμπλέκονται δύο χρήσεις σε εκτός σχεδίου;;

 

 

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Υπάρχει μόνο αλλαγή χρήσης κτηρίου η οποία εφόσον δεν δημιουργεί ΥΔ, υπάγεται στην κατ.4.

Εφόσον οι εργασίες, που έγιναν για τη μετατροπή σε κατοικία, είναι μέχρι 15.000 μόνο παράβολο, αλλιώς πρόστιμο αναλυτικού.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, kan62 said:

Όχι. Υπάρχει μόνο αλλαγή χρήσης κτηρίου η οποία εφόσον δεν δημιουργεί ΥΔ, υπάγεται στην κατ.4.

Εφόσον οι εργασίες, που έγιναν για τη μετατροπή σε κατοικία, είναι μέχρι 15.000 μόνο παράβολο, αλλιώς πρόστιμο αναλυτικού.

Θεωρεις οτι εφοσον η εν λογω α/χ ειναι 100τ.μ και εχω και 40τ.μ υπερβαση δόμησης. Τοτε για τον ελεγχο κατηγορίας θα πω 140/επιτρεπομενα? Ασχετα που η α/χ παει με αναλυτικο? Προσωπικά αυτο καταλαβαίνω απ το πρωτο σου ποστ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πας με αναλυτικό η αλλαγή χρήσης του κτηρίου δεν προκαλεί ΥΔ. Άρα 0 ΥΔ (εντός περιγράμματος) + 40 τμ απλή ΥΔ (εκτός περιγράμματος) = 40 τμ/επιτρεπόμενα.

Ξαναδιάβασε το πρώτο μου σχόλιο ...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kan62 said:

Όχι. Συμφωνώ. Υπάρχει μόνο αλλαγή χρήσης κτηρίου συμφωνώ  η οποία εφόσον δεν δημιουργεί ΥΔ, υπάγεται στην κατ.4.   Στο υπογραμμισμένο σε χάνω. Καλό ακούγεται ,αλλά δεν πρέπει και με κάποιον τρόπο να το τεκμηριώσουμε. Εκτός αν το ανέφερες κάπου και το έχω χάσει...

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.