Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών

Recommended Posts

Posted (edited)

Είναι μία από τις προϋποθέσεις για υπαγωγή στην κατηγορία 4 του άρθρου 96

ββ) αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζο-
νται σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό
(40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και
σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το
πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από
τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν
κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας

 

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ. Να σε ρωτήσω όμως ή σας ρωτήσω, αν πχ εξετάζουμε ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία, εξετάζουμε αν η συγκεκριμένη οριζ. ιδιοκτησία παραβιάζει ανω του 40% την δόμηση που της αναλογεί και κατά 20% το ύψος όπως το δείχνει η οικοδομική άδεια?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Καλημέρα συνάδερφοι, 

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 2/19, στην κατηγορία 4 υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε οικόπεδο / γήπεδο, για το οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, οι αυθαίρετες κατασκευές της παρούσας κατηγορίας εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση μετά την περαίωση της υπαγωγής, εφ' όσον δεν βρίσκονται εντός προκηπίου.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Μπορεί να ανήκει στην Κατηγορία 4 ένα ακίνητο με παραβίαση προκηπίου?

Εγώ καταλαβαίνω πως ναι, απλά δεν θα πάρει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. Ωστόσο 

σε μια δήλωση που προσπαθω να περαιώσω το σύστημα μου εμφανίζει το μύνημα "Δεν επιτρεπεται κατηγορια 4 και παραβίαση προκηπίου".

Ενώ μου επιτρέπει να ολοκληρώσω την δήλωση, στην περίπτωση που αφήσω όλα τα Φύλλα Καταγραφής με Κατηγορία 4, και το φύλλο καταγραφής που αφορά παραβίαση προκηπίου το βάζω 5.

Τι γνώμη εχετε για αυτό?

Edited by dazisimo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

κατ΄αρχάς στο Ν 4495/17 δεν υπάρχουν πλέον οι δεσμεύσεις συνδυασμών κατηγοριών αυθαιρεσιών (1-2-3-4-5) των προηγούμενων

(όπως αν θυμάσαι δεν μπορεί να συνδυασθεί η κατηγορία 4 με την 5 και πλήθος άλλων) αλλά εφόσον έχεις υπέρβαση πρασιάς λογικά σου ζητάει να έχεις μια τουλάχιστον της κατηγορίας 5

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρα πλέον αν κάτι παραβιάζει πρασιά, δεν το βάζουμε Κατηγορία 4?

Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο από τον νόμο και την εγκύκλιο.

"Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 2/19, στην κατηγορία 4 υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε οικόπεδο / γήπεδο, για το οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, οι αυθαίρετες κατασκευές της παρούσας κατηγορίας εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση μετά την περαίωση της υπαγωγής, εφ' όσον δεν βρίσκονται εντός προκηπίου."

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να ανήκει στην Κατηγορία 4, απλώς δεν θα εξαιρεθεί οριστικά από κατεδάφιση με την περαίωση.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγκ 2

Αυθαίρετες κατασκευές εντός προκηπίων, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1, 2 ή 3, υπάγονται στην κατηγορία 5 και δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να εξαιρεθούν οριστικά της κατεδάφισης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

 άρθρο 96 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 τελευταίο εδάφιο που προστέθηκε με το Ν 4546/2018 - ΦΕΚ 101Α/12-6-2018 (Άρθρο 34)

Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου.

υ.γ

και αμέσως μετά 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5:

αα) αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες αλλαγές χρήσης με την επιφύλαξη των οριζομένων στο άρθρο 89  που δεν συμπεριλαμβάνονται στις κατηγορίες 1 έως 4 του παρόντος άρθρου,


 

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε πολυκατοικία φαίνεται στην κάτοψη ορόφου της οικοδομικής άδειας να υπάρχει αίθριο εμβαδού 7,00 τ.μ. ,στην πράξη όμως αυτός ο χώρος είναι μέρος του διαμερίσματος που εξετάζω και από 80,00 τ.μ. έχω πλέον διαμέρισμα εμβαδού 87,00 τ.μ.

Πιστεύετε ότι η υπέρβαση αυτή μπορεί να θεωρηθεί βάσει του ββ) της Κατηγορίας 4 του Άρθρου 96

επιφάνεια εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους

και άρα να μην συνυπολογιστεί μαζί με τις άλλες αυθαίρετες κατασκευές για την επιλογή Κατηγορίας;

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα,

για υπολογισμό κατηγορίας 4 ή 5 συνυπολογίζονται τα αυθαίρετα τμ κατηγοριών 1,2,3 ;

συγκεκριμένα, σε οικισμό <2000 κατοίκων, σε κτίριο με ΟΑ του 1977 (63,75τμ) έχω αυθαίρετα: Α) 75,80τμ ισογειο + 12,05τμ όροφος=107,85τμ κατηγορία 2 (κατασκευή 1980), Β) 4,27τμ ισόγεια  αποθήκη κατ 3, Γ) 45τμ ανοικτοί ΥΗΧ και Δ) 14,92τμ κχ + 17,53 τμ βχ = 32,45τμ με χρονολογία κατασκευής 1990. Σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής έχω μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση 240τμ και κάλυψη 120τμ. Συνυπολογίζοντας όλες τις αυθαίρετες επιφάνειες (εκτός ΥΗΧ) έχω 124,57/240=0,52->κατ 5 ενώ αν υπολογίσω μόνο τον χώρο Δ έχω 32,45/240=0,14->κατ4

Τι από τα 2 ισχύει;

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα

ΑΔΕΙΑ = Βατό δώμα 50μ2

ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΩΝ (1995) = Το βατό δώμα έγινε οριζόντια ιδιοκτησία-ΓΡΑΦΕΙΟ 50μ2 με χιλιοστα συνιδιοκτησίας επι του οικοπεδου (30/1000)

 

Μπορω να επιλεξω κατηγορία 4 συγκρινοντας τα 50μ2 με το συνολο της δομησης του κτηρίου?  (πχ. 50μ2/900μ2)

(ή είμαι υποχρεωμένος για την επιλογή της κατηγορίας να πω:  (50μ2/δεν προβλεποταν αυτη η ιδιοκτησια στην αδεια) = αρα Κατηγορια 5)

 

Edited by Clemenza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.