Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ωραία αυτή την άποψη έχω κι εγώ. Και πάω την ερώτηση ένα βήμα παραπέρα γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

Ως Κατηγορία 4 παίρνει προσωρινή αναστολή κυρώσεων για 30 έτη. Και μετά τι πρέπει να κάνει για να πάρει οριστική?

Link to comment
Share on other sites

στο άρθρο 88 δεν αναφέρεται τι θα γίνει με αυτές του 4495

αλλά μόνο για τις περιπτώσεις κατηγ 4 του 4178

 

Πιστεύω ότι το τι θα γίνει μετά την 30ετία θα καθορισθεί μελλοντικά

Link to comment
Share on other sites

- ΑΔΕΙΑ = Διαμέρισμα 65μ2 

- 3843 (περαίωση) = Κλείσιμο ημιυπαίθριου 15μ2

- Τώρα για να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση θέλω να μπω στον 4495 και να προσθεσω εναν εξώστη που έγινε προς τον ακάλυπτο χώρο της οικοδομής και αλλαγή όψεως (κουφώματα)

 

Για την επιλογή της κατηγορίας αγνοώ τα χιλιοστά του διαμερίσματος?

Δηλαδή λέω  15μ2 / (εμβαδον οικοπεδο * Σ.Δ. σήμερα) και κοιτάω αν υπερβαίνω το 20% ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Clemenza,

Όπως και στον 4178 ίσχυε (εγκ.3/13) ,  θα πρέπει να είναι : 15μ2 / (εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ. σήμερα * ποσοστό ιδιοκτησίας)

post-27255-0-95982500-1511962293_thumb.png

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 για την επιλογη της κατηγοριας καναμε  =  (μ2 αυθαιρετων / μ2 προβλεπομενων στην αδεια για το συγκεκριμενο διαμερισμα) (τα οποια δεν αντιστοιχουσαν παντοτε στα χιλιοστα) = 15/65

Για την επιλογη των % υπερβασης καναμε = (μ2 αυθαιρετων / εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ. σήμερα * ποσοστό ιδιοκτησίας )

 

Διαβαζοντας τωρα την ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 στον 4495 εχω μπερδευτει.

Μονο το αα) δεν με καλυπτει για να μπω στην ΚΑΤ.4 ?

 

 

 

Και κάτι άλλο:

Αυτο που λεει στο ββ) και δδ) για τους ημιυπαιθριους εχει την εννοια οτι αποφασισαν οτι δεν "αξιζει" να μπαινουν ολα τ'ακινητα στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5 λογω τους οτι θεωρειται "πλημμελημα"?

Προφανως δηλαδη αναφερεται σε ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ημιυπαιθριους και σου δινει τη δυνατοτητα να αποφυγεις την κατηγορια 5?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να περιλάβεις το δικαίωμα δόμησης και αν δεν βγαίνει από τα χιλιοστά τότε θα πάρεις αυτό που έχει οριστεί από την σύσταση.

 

Ο τρόπος συνυπολογισμού των συντελεστών και στις δύο περιπτώσεις  είτε για Υ.Δ είτε για ΚΑΤ.4 με τον 4178 ήταν ό ίδιος όπως αναφέρεται στην εγκ.3/13 "...κατ΄ανάλογη εφαρμογή της παρ. 2 του αρ. 18...",.....

ΔΕΝ άλλαζε λοιπόν όπως λες.

 

Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει και στον 4495 έστω που δεν έχει εκδοθεί η αντίστοιχη της 3/13 εγκύκλιος.....

 

Για το τελευταίο δες το #32 ,  είναι μέγα μπέρδεμα αυτή η παράγραφος ....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Clemenza

Για συντελεστή υπέρβαση δόμησης και για την ένταξη σε κατηγορία Κ4 η όχι συμφωνώ και εγώ, όπως το γράφει ο 

Anton_civeng   

δες και εδώ:http://www.michanikos.gr/topic/51201-n-449517-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/page-3

 

Εφόσον το (πρώην)αυθαίρετο δηλ . τα 15τμ είναι μικρότερο απο 250τμ  τότε μπορείς για την ένταξη στην Κ4 να χρησιμοποιήσεις και το ββ) , που είναι ευνοικότερο (40%>20%) .

Εγώ τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω.

 

Αυτό που λέει το ββ) και το δδ) για τους η/χ  κ.λ.π.  παραμένει γρίφος για όλους. (Ενδεχομένως στην δικιά σου περίπτωση να μην συνυπολογισθεί καθόλου ο η/χ)

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο.

Εμενα δεν με ενδιαφερει ο υπολογισμος των % υπερβασης.

Με ενδιαφερει η επιλογη κατηγοριας.

 

Στον 4178 συγκριναμε τα μ2 αυθαιρεσιων με τα νομιμα μ2 του διαμερισματος συμφωνα με το σχεδιο κατοψης της οικοδομικης αδειας.

Στην περιπτωση μου δηλαδη, πολυ απλα, θα ελεγα 15/65 = 23%<40% ------> ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4

 

Στον 4495 ομως και συγκεκριμενο στην παραγραφο η οποια αφορα την ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4, δεν γινεται αναφορα σε χιλιοστα ιδιοκτησιας οποτε ελεγα μηπως ειναι μια "χαριστικη" διαταξη λογω του οτι ετσι θα μπουν παρα πολλα ακινητα στην κατηγορια αυτη.

Με λιγα λογια, οπως το λεει, ειναι σαν να πρεπει να κανω 15 / (εμβαδον οικοπεδου * Σ.Δ.)

(με περιορισμο βεβαια τα 250μ2 σε κατοικια κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Clemenza

Και στον 4178 ήταν το  ποσοστό ιδιοκτησίας. 

Υποθέτω το ίδιο θα είναι και εδώ.

Αν είναι έτσι όπως το γράφεις εσύ στα οικόπεδα με μεγάλο συντελεστή δόμησης θα πάνε όλα Κ4.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.